Alexandra Kurbanova

Realitní makléřka Alexandra Kurbanova

Proč pracovat se mnou, jestli jste rodilý Čech nebo Slovák? Jestli prodáváte, pomůžu prodat za nejlepší možnou cenu; jestli kupujete – výhodně a bezpečně koupit; jestli pronajímáte – najít slušného a platícího nájemce.

Mým cílem je ušetřit váš čas, starosti a peníze. Navíc k češtině mluvím dalšími 4 jazyky, což mi pomáhá dosahovat lepších výsledků díky oslovení cizinců, se kterými hodně makléřů má problém spolupracovat.

Potřebujete poradit? Zavolejte mi.

About me

Why to work with me if you’re a foreigner? It may be difficult, risky and expensive trying to buy or sell your property in the country language of which you barely understand. Put yourself in hands of a professional who speaks your language and will save your nerves, time and money.

Benefits working with me:

  • High professional standards secured by the largest real estate franchise in the world
  • Team of professionals I’m working with: estate lawyer, financial specialist, photographer, videographer, homestager, accountant etc.
  • Wide range of services I could help you with, including financial and tax advices, relocation and repair services, property maintenance etc.
  • You won’t be overcharged just because you’re a foreigner

Need an advice? Call me.

Telefon: +420 606 171 876

Web makléře: Alexandrakurbanova.com

Moje nabídka nemovitostí

Kontaktujte mě (contact me)

Alexandra has provided us with valuable advise and help when we were looking for a property in the Czech Republic. We completed the search and contracting in just three months, this would not have been possible without her hard work. Alexandra has demonstrated a great expertise in her field. Her understanding of the market is remarkable, she is also skilled in the relevant legal and financial knowledge. She was very creative during the search process helping us to broaden our search. Working with her was a great experience that I can recommend.
Huge thank you to Alexandra for her professionalism with helping me to invest my money correctly. After a long search by myself I contacted her and she managed to find a very interesting investment opportunity. She took care about everything during the transaction ehich eas super helpful as I do not speak Czech. I'll be using her services in the future and will recommend her to people I know.
Bought our house through Alexandra Kurbanova.Excellent service from start to finish. Highly recommend Alexandra Kurbanova.
Sasha is a very knowledgeable realtor who made finding a home a very easy and worry free process, I highly recommend her
Alexandra is very professional and thoughtful for the sake of customers. With her help, I can settle down quickly.
"I wanted to thank Alexandra for fast and high-quality cooperation! In a short time, Alexandra found an apartment for my family that corresponds to all our requirements. Even after the conclusion of the lease agreement, we can contact Alexandra about any issue. Thank you again!"
Strongly recommend the real estate agent, Alexandra Kurbanova. She helped us to rent apartment in Prague. Everything was arranged at a highly professional level and as a result we saved effort and money. She suggested options that matched all our requirements and wasn’t covered with a double fee (which is a common situation in Prague, because an agent from the side of landlord would usually charge their fee from a tenant as well). Alexandra understands tenants’ needs and always ready to negotiate them with the landlord. She helped us with necessary renovation to be done by the landlord, negotiated stay of our pet, and handled paperwork. In addition to excellent professional qualities Alexandra is a nice person and ready to help anytime.
Alexandra is very professional and thoughtful for the sake of customers. Without her help, I can not settle down quickly.
Alexandra was extremely professional, always very nice, fast and following it up. I could not be happier with her services, I can say now that I really trust her. Next time I will need real state services I will not hesitate to contact her, she was the best.
Thanks to Ms. Kurbanova´s experience, support and professional approach, it was so much easier to find the right apartment and to settle all documents around it (bank, contract, etc.).I thought I can do it alone, but it didn´t work well. But thanks to RE/MAX and Ms. Kurbanova, I finally have a flat. Thank you!Highly recommend to everyone who is looking for a new place!
Our experience working with Alexandra was absolutely wonderful. She's reliable, efficient, trustworthy and always keeps her client updated. She truly goes over and beyond for her clients. We highly recommend her!

Certifikáty a praxe

Certifikovaný realitní profesionál RE/MAX
Certifikovaný realitní profesionál RE/MAX
Certifikovaný makléř 1. stupně RE/MAX
Certifikovaný makléř 1. stupně RE/MAX

Reference

Anastasia Krivorotko

Děkuji Alexandře Kurbanové za rychlou a kvalitní spolupráci! V krátké době našla byt pro mou rodinu, který odpovídá všem našim představám. Dokonce i po uzavření nájemní smlouvy můžeme kontaktovat paní Alexandru ohledně jakékoli záležitosti. Znovu děkuji!

Tatiana Vagner

Dobrý den, chci poděkovat Alexandře Kurbanové za jeji práci. Pomohla nám najít byt na dlouhodobý pronájem podle naších přání. Pracuje profesionálně, je příjemná v komunikaci, reaguje rychle. Jsme rádi, že s ní spolupracujeme.

Luca Esposito

Alexandra Kurbanova mi pomohla najít byt ke koupi, vyjednala slevu a zařídila hypotéku. Hledat jsme začali v červenci a v říjnu jsem se už nastěhoval do nového bytu. Paní Alexandra mluví perfektně italsky a líbilo se mi, že s ní můžu mluvit svým mateřským jazykem. Už jsem ji doporučil několika mým přátelům a budu s ní kupovat další byt.

Moje nabídka nemovitostí