Chcete prodat nemovitost před skončením fixace Vaší hypotéky? Ověřte si, kolik zaplatíte na sankcích za předčasné splacení úvěru.

Firemní prostory

Rozhodli jste se prodat svojí nemovitost a nechcete čekat, až vám vyprší fixace hypotéčního úvěru? Nebo potřebujete prodejem bytu či domu vyřešit svojí životní situaci? Poradíme Vám, kolik Vás předčasné splacení může stát a jakou dohodu lze případně udělat s bankou.

V současnosti se zdá být předčasné splacení hypotéky méně bolestivé, než tomu bylo v minulosti. Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru si mohou banky nárokovat pouze sankci ve výši 1 % z předčasně splácené částky, maximálně však 50.000,- Kč. Toto nové pravidlo ale platí jen pro hypotéční úvěry uzavřené od 1. 12. 2016. Podmínkou pro možnost předčasného splacení je také skutečnost, že má klient uzavřenou úvěrovou smlouvu minimálně 24 měsíců.

Hypoteční úvěr
Hypoteční úvěr

Zákon o spotřebitelském úvěru přinesl také možnost předčasného splacení úvěru zdarma ve výši 25 % za každých 12 měsíců trvání hypotéční smlouvy. Pokud si tedy půjčíte v bance milion korun, tak každý rok můžete splatit 250.000,- Kč a za čtyři roky máte úvěr splacený. Takovou příležitost však bude mít pravděpodobně jen velmi malé procento klientů. Může se ale stát v průběhu trvání úvěrové smlouvy, že získáte mimořádné peníze (dědictví, prodej jiného majetku, příjmy z podnikání, ad.) a ty pak můžete použít jednorázově na snížení dluhu ve výši 25 % z celkové výše úvěru.

Pokud má klient uzavřenou úvěrovou smlouvu před datem 1. 12. 2016, vztahují se na něj obchodní podmínky a sankce sjednané v úvěrové smlouvě s bankou. U jednotlivých bank se poplatky významně liší a pohybují se od 3 % do 10 % z předčasně splácené částky. Některé banky účtují sankce v procentuální výši za každý rok až do doby konce fixace. Uveďme si příklad: pokud mám úvěr s fixací na pět let a rozhodnu se po dvou letech úvěr předčasně splatit, tak zaplatím např. 5 % za každý rok z předčasně splacené částky po dobu tří let. Když budu potřebovat v tomto režimu splatit milion korun, bude sankce 3 roky x 50.000,- Kč, tedy: 150.000,- Kč.

Hypoteční úvěr
Hypoteční úvěr

S bankou však můžete začít vyjednávat, abyste se vyhnuli sankcím. V podstatě máte dvě možnosti. Pokud prodáváte svoji nemovitost a kupujete jinou, tak se můžete domluvit s Vaší bankou, že si u ní vezmete nový úvěr (ideálně vyšší, než ten stávající) a banka Vám může odpustit sankční poplatky, protože si Vás udrží jako klienta s novým úvěrem. Druhou možností je dohodnout se s kupujícím Vaší nemovitosti, aby si vzal na pořízení bytu či domu úvěr u Vaší banky a tím budete mít možnost se opět sankcím vyhnout. Je to však na vůli banky a jejích pracovníků.

Nový spotřebitelský zákon myslí také na situace jako je úmrtí, dlouhodobá nemoc nebo invalidita dlužníka či rodinného příslušníka, pokud tato událost vede k výraznému snížení schopnosti splácet úvěr. V tomto případě je předčasné splacení úvěru bez sankce.

Pokud potřebujete poradit se svojí životní situací či uvažujete o prodeji nemovitosti, na kterém vázne hypotéka a nevíte, jak nejlépe postupovat, neváhejte se na nás obrátit. Konzultace je zdarma.

Mám zájem o bezplatnou konzultaci