Nenechte si ukrást nemovitost

Informační servis pro klienty RE/MAX Alfa.

Zloděj nemovitosti

Ukrást nemovitost není zas tak složité, jak se může na první pohled zdát. S novým občanským zákoníkem je to dokonce ještě lehčí. Katastr totiž neposílá účastníkům řízení informaci o provedení vkladu vlastnického práva poštou, jako to dříve dělal. Může se tak stát, že podvodník zfalšuje podpis na kupních smlouvách a vaši nemovitost “prodá”. “Kupec” vaší nemovitosti ji obratem prodá třetí osobě. Pokud nemovitost někdo koupí v dobré víře, je pro vás mnohem těžší jí získat zpět. To vše může proběhnout během několika měsíců a vy pokud pravidelně nekontrujete informace z katastru, můžete o svou nemovitost snadno přijít. Již 52. den po provedení změny je těžké domoci se svých vlastnických práv.

Zejména pracovnice na poště nejsou tak dobře proškoleny k ověřování podpisů a snadno jim mohou uniknout detaily. Stejně tak není pro podvodníky problém si vyhotovit falešná razítka městského úřadu a ověření podpisů zfalšovat. Určitou ochranou je pro vás zástavní právo ve prospěch vaší hypotéční banky, ne každému však na nemovitosti vázne hypotéka. Jak tedy zabránit podvodu?

Sledujte změny v katastru nemovitostí

Abyste o svoji nemovitost nepřišli, je nezbytné sledovat u vašich nemovitostí změny v katastru nemovitostí. A pokud dojde k jakékoli změně, o které nevíte, okamžitě o tom příslušný katastrální úřad informujte. Ne každý má čas a chuť každý měsíc kontrolovat všechny své nemovitosti v katastru nemovitostí. I pokud máte jen např. rodinný dům a zahradu, už jsou to dvě nemovitosti. Někdy bývá zahrada uvedena pod několika parcelními čísly, takže klidně už se může jednat o několik nemovitostí a každou z nich musíte kontrolovat.

Rádi bychom vám představili tři služby, které nabízí sledování katastru

a) Služba sledování změn katastrálním úřadem
b) www.katastr365.cz
c) www.strazcekatastru.cz
d) Informační služba Katastru nemovitostí

Přečtěte si také

Možná namítnete, že ukrást nemovitost, ve které bydlíte není jednoduché. To vůbec není pravda. Představte si, že nemovitost pronajímáte, je opuštěná nebo se jedná o pozemek. Váš neseriózní nájemník se může vydávat za vás, stejně tak se může někdo vydávat za vlastníka opuštěné nemovitosti, pokud si sežene klíče. U pozemku ani nemluvě. Dokonce nemusí být překážkou, že v nemovitosti bydlíte. Nejotřelejší podvodník může tvrdit, že má v bytě nájemníka, a proto vám ho nemůže ukázat. Prodejní cena je však natolik atraktivní, že naivní kupec kývne na koupi i bez prohlídky.

Ďábelsky jednoduchý podvod. Jak ukrást nemovitost za 30 minut.
Podvodníci našli opět skulinku jak ukrást nemovitost.