Jaká je provize realitních kanceláří

Provize realitní kanceláře

Na trhu existují realitky, které prodají vaši nemovitost zdarma, nízkonákladové realitky a realitky s kompletními službami. Liší se výší provize. Jak si vybrat tu pravou.

Prodávající si často vybírají kancelář jen podle výše provize. Říkají si, jedna realitka mi byt prodá za 2 % a druhá za 5 %, tak jim automaticky přijde lepší ta, jejíž provize je 2 %.

Takové rozhodování není nejmoudřejší. Obě nemovitost prodají, ale ten podstatný rozdíl je “Jak”.

Vždy poměřujte výši provize k tomu, jaké služby odměna realitní kanceláře zahrnuje.

Nízká provize často znamená nízké investice do propagace, což se velmi často projevuje tak, že sice ušetříte na nákladech, ale neprodáte tak dobře, jak byste mohli. Bohužel je stále časté, že někteří makléři připravují kupní smlouvy sami bez právníka. Ušetřit se dá na čemkoli a má to vliv na výši provize.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak rozhodně neplatí ani to, že vysoká provize = perfektní realitní služby. Bohužel je stále na trhu dost realitních dobrodruhů, kteří neznalé klienty napálí vysokou provizi a moc pro ně neudělají a jejich realitka jim to toleruje, hlavně, že makléř dělá obchody.

Nejzákeřnější způsob získávání vysoké provize je finta “prodej bez provize”. To jsem popsal v článku Prodáváte nemovitost a realitní kancelář vám slibuje prodej bez provize?

Nejběžnější provize realitních kanceláří se pohybuje v rozpětí mezi 3 až 5 % + DPH v závislosti na ceně nemovitosti a rozsahu nabízených služeb. V menších obcích a na venkově, kde jsou ceny nemovitotí pod 1 milión může být procentuální výše provize i vyšší.

V Alfě se provize za zprostředkování prodeje pohybuje přesně v tomto rozmezí.

Někomu to i přesto může připadat příliš, ale dobrá realitka by vám měla být schopna prodat za vyšší cenu, než dokážete sami právě tím, že osloví nesrovnatelně více klientů. Na službách dobré realitky byste měli peníze vydělat nikoli opačně.

Co myslíte, je lepší si najmout makléře, jehož provize je 2 % a bude schopen prodat váš byt za 3 milióny nebo makléře, který si sice naúčtuje 5 %, ale díky svým obchodním a marketingovým dovednostem bude schopen váš byt prodat za 3,2 mil?

V prvním případě vám po odečtení provize zůstane 2.940.000 Kč ve druhém případě 3.040.000 Kč.

Který makléř je ve finále dražší?

Pro prodávající je jednoduché si spočítat, kolik ušetří, ale téměř nemožné zjistit, kolik vydělají nebo prodělají tím, že si najmou špatnou realitní kancelář.