5 kritických chyb při prodeji nemovitosti

Chyby, které vás mohou připravit o hodně peněz, o čas a zdraví. Dozvíte se, jak jim zabránit.

Znojmo

1. Zvolte bezpečnou úschovu kupní ceny

Vždy při prodeji nemovitosti trvejte na úschově kupní ceny u advokáta, notáře či v bance.

Nikdy neakceptujte úschovu kupní ceny u realitní kanceláře. Ta může zkrachovat. I známé realitní kanceláře mohou být zadlužené a držet je nad vodou mohou právě úschovy kupních cen.

U advokáta si pohlídejte, jestli je členem advokátní komory. Ta dohlíží na činnost advokátů a bezpečnost úschov. Seznam členů advokátní komory najdete na www.cak.cz. Dohled nad činností advokátů se v posledních letech výrazně zpřísnil.

U advokátních i notářských úschov zjistěte, zdali jsou připojištěni proti chybám. Pokud by advokát / notář např. omylem poslal peníze z prodeje na cizí účet, může být problém je získat zpět. Základní pojistka advokátů a notářů nekryje chyby z nedbalosti.

Podobně riskantní jsou i některé typy bankovních úschov. Úschova formou vázaných účtů má rovněž slabiny, Smlouva je běžně na jméno složitele, tím je kupující. Takový účet může zablokovat exekutor. Lepší jsou smlouvy o jistotním účtu. Hlavní nevýhodou bankovních účtů je však jejich neflexibilita.

Nevýhodou notářských úschov je pak vysoká cena. Nejvyšší oblibě se těší advokátní úschovy. Ty jsou flexibilní a přitom cenově přijatelné.

Pokud svěříte prodej naší realitní kanceláři, na vše ohledně nastavení úschovy dohlédneme.

2. Dejte pozor na odpovědnost za vady

Prodávající má zákonnou odpovědnost za vady 5 let od prodeje. To je dlouhá doba. Nechte si vypracovat technickou zprávu k nemovitosti a předložte ji kupujícím. Ti tak budou vědět, co kupují, a nemohou tak snadno získat dodatečnou slevu za skryté vady, o nichž nevěděli. A starší nemovitosti mají běžně skryté vady, takže prostor pro získání slevy je v následujících 5 letech značný.

Např. služba Omega defender sděluje zájemcům, že vymůže kupujícím v průměru částku 389.546 Kč, viz jejich nabídka z letáku. Od kupujících si neúčtují žádné poplatky, jen podíl z vymožené ceny. To už je láková nabídka pro nejednoho kupce, ne?

3. Vybírejte, jak a s kým budete nemovitost prodávat

Prodej svépomocí je lákavý. Můžete ušetřit za provizi realitní kanceláře. Na druhou stranu pravděpodobně neprodáte tak dobře. Běžně tak lidé ušetří na provizi třeba 150.000 Kč, ale přijdou o 300.000 Kč na prodejní ceně.

Pokud zvažujete prodej s realitní kanceláří, důsledně vybírejte s kým. Kvalitní makléř vám pomůže peníze vydělat, špatný makléř vás o ně připraví. Většinou ne záměrně, ale nezkušeností, nedbalostí, leností a špatnou propagací. Bohužel špatní makléři převažují. Vybírejte si makléře na základě doporučení od známých nebo recenzí např. na Googlu, a nechte si od více makléřů předložit, co konkrétně a závazně jsou ochotni pro prodej nemovitosti dělat.

4. Nešetřete na špatných místech, úspora je draze vykoupena

Na snaze ušetřit není nič špatného. Jenže lidé až příliš často šetří na špatných místech, a pak se jim celá transakce prodraží.

Na čem byste určitě neměli šetřit? Na úschově kupní ceny, na přípravě kupní smlouvy, na technické zprávě a na realitním makléři.

Nepřipravujte si kupní smlouvy na základě vzorů na internetu. Je vysoká pravděpodobnost, že vám katastr nemovitostí smlouvy zamítne. Nenechte rovněž smlouvy připravovat protistranu, aniž byste je nechali zkontrolovat od svého právníka. Je možné, že kupující bude chtít připravit smlouvu, která bude jednostranně hájit jeho práva a vaše práva snižovat.

Vyvarujte se makléřů, kteří pro vás budou pracovat zdarma. Takoví makléři ve skutečnosti pracují pro kupující. Budou zastupovat je a ne vás. Nevyjednají pro vás tak dobrý obchod. Ušetříte sice na provizi, ale prodáte za nižší cenu, než byste mohli.

Vyvarujte se i příliš levných makléřů. Levní makléři jsou většinou málo kvalitní, neumí moc vyjednávat a nebudou mít dost peněz na propagaci. Mýtus je, že všichni makléři pracují stejně a prodají za podobnou cenu. V práci makléřů je propastný rozdíl a jejich práce má velký vliv na to, za kolik nakonec prodáte. Rozdíly v dosažené prodejní ceně jsou často ve statisících. Kvalitní makléře poznáte i tak, že se nepodbízejí, nemají to zapotřebí. Podbízejí se makléři především začínající nebo ti, kterým se moc nedaří.

Kvalitní makléř vám rovněž ušetří spoustu času a zajistí klidný spánek. Špatný makléř vám ukradne hodně času a někdy způsobí i bezesné noci.

5. Nikdy neutrácejte peníze před dokončením transakce

Poslední rada na závěr. Nikdy neutrácejte peníze před ukončením transakce. Lidé až překvapivě často začnou peníze utrácet před tím, než je stoprocentně jisté, že transakce dopadne. Např. složí v průběhu transakce zálohu na jinou nemovitost, na auto, na dovolenou, na vybavení domácnosti atd. Pak nastanou komplikace, např. kupující nedostane úvěr, něco se zasekne, a prodávající riskuje problémy. Mnoha lidem chybí finanční sebekázeň, která je dostává do problémů, zbytečně.

Výše uvedenými chybami se můžete připravit běžně o stovky tisíc korun a nejen to. Stres a špatný spánek po dobu prodeje má dopad na vaše zdraví. A to přeci za to nestojí.

Vyvarujte se všech problémů. Prodávejte s našimi realitními makléři. Nejenom že prodáme vaši nemovitost výhodněji, než dokáže drtivá většina lidí svépomocí, ale o všechno se postaráme a ochráníme vás před problémy.

Neztrácejte prodejem čas. Prodáme vaši nemovitost bezpečně, rychle a výhodněji než vy sami.

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa