Nejčastější zabijáci prodávaných domů. Vyhněte se jim včas

Prodat nemovitost nemusí být tak lehké, jak se na první pohled zdá. Své o tom vědí mnozí majitelé nemovitostí i realitní makléři. K nejčastějším důvodům, proč prodej neproběhne nepatří jen nezískání úvěru v bance nebo špatná komunikace prodávajícího, ale i budoucí investice. Budoucí investice, kterou bude muset nový majitel do domu vložit a které se velmi často zalekne, pokud je její výše nepředvídatelná.
Rekonstrukce domu

Jednou řež, dvakrát měř – Prohlédněte si pořádně nemovitost, než ji začnete prodávat

Zájemci při procházení nabídek totiž nevidí jen nákupní cenu nemovitosti, kterou jste si domluvili s realitním makléřem, ale i nefunkční odpad, staré rozvody či díry ve střeše. Pořizovací cena v jeho očích tedy stoupá (a to nemluvíme o času, který rekonstrukce či opravy zaberou). Naše doporučení: Odstraňte problémy, zvýšíte tím jeho cenu a dům i rychleji prodáte. A co patří k největším zabijákům prodeje?

#1 Plíseň

Když si pozvete na prohlídku nemovitosti první zájemce, můžete si všimnout, že se koukají často do rohů místností a na strop. Hledají totiž vlhkost, vodu, plíseň či hnilobu. Plíseň totiž není nikdy dobrým znamením. Znehodnocuje nemovitost a způsobuje řadu zdravotních problémů. Odstraňte ji ideálně ještě před uvedením domu na trh, nebo co nejrychleji v průběhu nabízení. Na její likvidaci si zavolejte odborníka. Budete mít jistotu, že po ní nezůstane ani památky a jen tak se nevrátí. Rozhodně se ji nepokoušejte jen lacině zamaskovat, např. nátěrem. To problém neřeší a pamatujte, že za skryté vady odpovídáte kupujícímu po dobu 5 let. O odpovědnosti za vady se dočte v článku Jaká je odpovědnost prodávajícího za vady nemovitosti.

#2 Prosakující voda

Unikající voda patří k dalším největším nešvarům prodávaných domů. Staré rozvody (potrubí, izolace, opotřebené součástky), protékající odpad, prosakující voda do sklepa, garáže či do jiných místností v domě – nic z těchto problémů nedělá dobrou vizitku. Jakmile ji zájemce zvětří, často se vyleká. Lidé neznalí stavebních prací se děsí nepředvídatelnosti nákladů na opravy, a proto to někdy vyústí v odmítnutí koupě.

Přitom opravy vás nemusí vyjít příliš draho. Odborník během chvíle zjistí, jak a kde dělá voda neplechu a než se nadějete, bude vše tip ťop. Až bude po opravě, uschovejte si dokumenty a předložte je zájemcům jako důkaz, že byl problém odstraněn. Hlavně nic nezatajujte a buďte ke kupujícím upřímní.

Konzultace projektu domu

Když vám znalosti nestačí, nebojte se obrátit na odborníka

#3 Radon

Radioaktivní plyn radon se přirozeně nachází na mnoha místech Země. Dlouhodobé vystavení zvyšuje nebezpečí vzniku rakoviny (zejména plic). Proniká převážně do starších nemovitostí a domů s nekvalitními nebo chybějícími izolacemi. Pokud máte podezření, že se radon vyskytuje ve vzduchu uvnitř domu, nebojte se kontaktovat odborníka. Zjistí, jaké úrovně tento plyn dosahuje a poradí vám, jak se jej zbavit.

#4 Rozpadající se stavba

Křivé příčky, polorozpadlé zdi, špatné stavební základy a mnohé další problémy evokují v zájemcích nebezpečí a vysoké náklady spojené s opravou. Pokud se nejedná “jen” o padající omítku, ale o hrubé porušení stavby, většina zájemců dá od domu ruce pryč, pokud tedy neplánují jeho demolici a stavbu nového domu. Zvažte tedy pečlivě, zda se vám vyplatí investovat do oprav a následně dům prodat za lepší cenu, nebo prodat dům s nálepkou “k rekonstrukci” či “k demolici”.

#5 Nevzhledná fasáda a omítka

Nezapomeňte, že lidé vybírají očima a první dojem dělá velké divy. Pokud drahocenný poklad zabalíte do nevzhledného obalu, ztratíte mnoho zájemců. Upravte před prodejem svůj dům a nechte ho zazářit. Uvidíte, že oslovíte mnohonásobně více lidí. Každý přece chce bydlet v krásném domě.

Opravit? Ano, či ne

Vždy záleží na konkrétních případech. Opravami, byť i jen těmi drobnými zvyšuje rentabilitu nemovitosti. Čím méně nedostatků, tím větší je její atraktivita. Na druhou stranu některé investice do oprav se vám vrátí stěží. Pokud nevíte, co opravit a co ne, poraďte se s našimi makléři. Vybrat si svého makléře můžete na www.remaxalfa.cz nebo nás kontaktujte prostřednictvím formuláře. Přečtěte si také tipy, Jak zvýšit cenu nemovitosti, nebo co za kouzla umí aranžování a home styling. Budete příjemně překvapeni.

Chci získat více informací, jak lépe prodat dům 

Poradíme vám, jak nejlépe postupovat

 

 
2018-11-05T15:32:22+00:00