Nejčastější zabijáci prodávaných domů. Vyhněte se jim včas

Prodat nemovitost nemusí být tak lehké, jak se na první pohled zdá. Své o tom vědí mnozí majitelé nemovitostí i realitní makléři. K nejčastějším důvodům, proč prodej neproběhne nepatří jen nezískání úvěru v bance nebo špatná komunikace prodávajícího, ale i budoucí investice. Budoucí investice, kterou bude muset nový majitel do domu vložit a které se velmi často zalekne, pokud je její výše nepředvídatelná.
Rekonstrukce domu

Jednou řež, dvakrát měř – Prohlédněte si pořádně nemovitost, než ji začnete prodávat

Zájemci při procházení nabídek totiž nevidí jen nákupní cenu nemovitosti, kterou jste si domluvili s realitním makléřem, ale i nefunkční odpad, staré rozvody či díry ve střeše. Pořizovací cena v jeho očích tedy stoupá (a to nemluvíme o času, který rekonstrukce či opravy zaberou). Naše doporučení: Odstraňte problémy, zvýšíte tím jeho cenu a dům i rychleji prodáte. A co patří k největším zabijákům prodeje?

#1 Plíseň

Když si pozvete na prohlídku nemovitosti první zájemce, můžete si všimnout, že se koukají často do rohů místností a na strop. Hledají totiž vlhkost, vodu, plíseň či hnilobu. Plíseň totiž není nikdy dobrým znamením. Znehodnocuje nemovitost a způsobuje řadu zdravotních problémů. Odstraňte ji ideálně ještě před uvedením domu na trh, nebo co nejrychleji v průběhu nabízení. Na její likvidaci si zavolejte odborníka. Budete mít jistotu, že po ní nezůstane ani památky a jen tak se nevrátí. Rozhodně se ji nepokoušejte jen lacině zamaskovat, např. nátěrem. To problém neřeší a pamatujte, že za skryté vady odpovídáte kupujícímu po dobu 5 let. O odpovědnosti za vady se dočte v článku Jaká je odpovědnost prodávajícího za vady nemovitosti.

#2 Prosakující voda

Unikající voda patří k dalším největším nešvarům prodávaných domů. Staré rozvody (potrubí, izolace, opotřebené součástky), protékající odpad, prosakující voda do sklepa, garáže či do jiných místností v domě – nic z těchto problémů nedělá dobrou vizitku. Jakmile ji zájemce zvětří, často se vyleká. Lidé neznalí stavebních prací se děsí nepředvídatelnosti nákladů na opravy, a proto to někdy vyústí v odmítnutí koupě.

Přitom opravy vás nemusí vyjít příliš draho. Odborník během chvíle zjistí, jak a kde dělá voda neplechu a než se nadějete, bude vše tip ťop. Až bude po opravě, uschovejte si dokumenty a předložte je zájemcům jako důkaz, že byl problém odstraněn. Hlavně nic nezatajujte a buďte ke kupujícím upřímní.

Konzultace projektu domu

Když vám znalosti nestačí, nebojte se obrátit na odborníka

#3 Radon

Radioaktivní plyn radon se přirozeně nachází na mnoha místech Země. Dlouhodobé vystavení zvyšuje nebezpečí vzniku rakoviny (zejména plic). Proniká převážně do starších nemovitostí a domů s nekvalitními nebo chybějícími izolacemi. Pokud máte podezření, že se radon vyskytuje ve vzduchu uvnitř domu, nebojte se kontaktovat odborníka. Zjistí, jaké úrovně tento plyn dosahuje a poradí vám, jak se jej zbavit.

#4 Rozpadající se stavba

Křivé příčky, polorozpadlé zdi, špatné stavební základy a mnohé další problémy evokují v zájemcích nebezpečí a vysoké náklady spojené s opravou. Pokud se nejedná “jen” o padající omítku, ale o hrubé porušení stavby, většina zájemců dá od domu ruce pryč, pokud tedy neplánují jeho demolici a stavbu nového domu. Zvažte tedy pečlivě, zda se vám vyplatí investovat do oprav a následně dům prodat za lepší cenu, nebo prodat dům s nálepkou “k rekonstrukci” či “k demolici”.

#5 Nevzhledná fasáda a omítka

Nezapomeňte, že lidé vybírají očima a první dojem dělá velké divy. Pokud drahocenný poklad zabalíte do nevzhledného obalu, ztratíte mnoho zájemců. Upravte před prodejem svůj dům a nechte ho zazářit. Uvidíte, že oslovíte mnohonásobně více lidí. Každý přece chce bydlet v krásném domě.

Opravit? Ano, či ne

Vždy záleží na konkrétních případech. Opravami, byť i jen těmi drobnými zvyšuje rentabilitu nemovitosti. Čím méně nedostatků, tím větší je její atraktivita. Na druhou stranu některé investice do oprav se vám vrátí stěží. Pokud nevíte, co opravit a co ne, poraďte se s našimi makléři. Vybrat si svého makléře můžete na www.remaxalfa.cz nebo nás kontaktujte prostřednictvím formuláře. Přečtěte si také tipy, Jak zvýšit cenu nemovitosti, nebo co za kouzla umí aranžování a home styling. Budete příjemně překvapeni.

Chci získat více informací, jak lépe prodat dům 

Poradíme vám, jak nejlépe postupovat

 

Mohlo by vás také zajímat...

Proč je koupě bytu jako svatba? Koupě bytu může být buď splněním krásného snu nebo noční můrou a otravným závazkem, ze kterého je těžké se vykroutit. Možná i vy právě teď vybíráte svůj nový domov. Víte, co všechno můžete při prohlídce zjistit a na co si máte dát pozor? Víte, že...
Jak probíhá dědické řízení a následný prodej nemovitosti získané v dědictví Dědíte nemovitost a zajímá vás, jak probíhá dědické řízení a její případný následný prodej? Úmrtí je většinou spojeno se smutkem. Zvlášť, pokud se jedná o vaše rodiče, prarodiče či další nejbližší příbuzné. Emoce jsou o to intenzivnější, pokud dědíte...
Jak prověřit kvalitu nájemníků Pořídili jste si byt na investici, chcete ho pronajímat? Výběr kvalitních nájemníků je naprosto zásadní, pokud se nechcete jako pronajímatel spálit. Jak tedy prověřit kvalitu nájemníků? Pronajímáním nemovitosti si můžete zajistit zajímavé příjmy, ...
Změna trvalého pobytu: Co vás čeká a nemine? S prodejem a nákupem nemovitosti často souvisí změna trvalého bydliště. Pokud se to bude týkat i vás, připravte si kalendář a propisku, čeká vás obíhání úřadů. Není to však tak strašné jako dříve, protože od roku 2012 se můžete spolehnout za základní...
 
2018-11-05T15:32:22+00:00