Zabraňme výstavbě bytů v Hostivařském lesoparku

Ubytovací resort Praha Hostivař

V Praze je spoustu míst, kde se dají stavět byty. Např. areál ČKD ve Vysočanech a mnoho dalších zanedbaných ploch skýtají skvělý potenciál pro výstavbu bytů.

Netolerujme však intenzivní devoleperskou výstavbu v bezprostřední blízkosti parků a v chráněném území. Je to nebezpečná hra o budoucnost našeho města.

Bydlet u parku chce každý. Ceny bytů v takových oblastech lámou rekordy, a proto je výstavba bytů u parků pro developery velmi atraktivní. Ale za jakou cenu? Dnes bude řeč o plánovaném projektu Ubytovací rezort K Jezeru.

Moje kolegyně Šárka Sabová se postavila do čela petičního výboru proti tomuto projektu. Žije v Praze 15 od roku 2004. Já sám jsem celý život až do roku 2017 žil na Jižním Městě v blízkosti lesoparku. Pro nás oba je Hostivařský lesopark srdeční záležitostí a jsme přesvědčeni, že podobná výstavba je špatná. Proto se stavíme proti. Lesopark jsou plíce Prahy, vytváří zdravější klima a jakékoli snahy o rozsáhlý stavební zásah v něm nebo jeho zmenšení jsou nebezpečné. Možná si řeknete, vždyť se v tomto případě jedná jen o areál pily a developer slíbil, že nedojde ke zmenšení zeleně. Postaví se tu “jen” 219 ubytovacích jednotek. Ještě bych dokázal pochopit, kdyby se na místě pily postavily rodinné domy, ale 219 ubytovacích jednotek je šílenost. Navíc za 10 let se může objevit další projekt, kde už bude pokácení “jen” pár stromů nezbytné a tímto způsobem bude za 50 let park poloviční. V žádném případě podobné aktivity netolerujme. Množství zeleně v Praze dlouhodobě klesá.

Přijďte na jednání zastupitelska

Petice bude projednána na Zastupitelstvu MČ Prahy 15, ve středu 19.6. 2019 od 17:00 hod. Facebook Patnácka náš domov, dozvíte se tam nejvíce informací o chystaných stavebních záměrech.

Téměř okamžitě poté, co se Šárka Sabová postavila do čela petičního výboru proti výstavbě a odnesla na radnici petici s 725 podpisy, přišla reakce. Očerňování nás jako oponentů a pokládání manipulativních otázek v tisku ve snaze ukázat nás ve špatném světle. Viz odkaz na článek v červnovém Hlasateli str. 6. Okénko pro názor

Kladu si otázku: “Proč se stále někteří politici místo racionální diskuze tolik uchylují k podobně špinavým strategiím?” Takový způsob politiky by měl patřit k minulosti a pro mě je jen důkazem o osobnostní a morální nevyzrálosti politiků, kteří se k takové strategii uchylují. Klidně bych mohl oponovat ve stejném duchu a pokládat v tisku také podobné manipulativní otázky typu “kolika radním devoleper slíbil v projektu byty atd.” Podobný způsob komunikace o důležitých otázkách je však špatný, odmítám ho a apeluji na zodpovědné politiky, abychom diskuzi a názorový střet vedli čestně s cílem hledat nejlepší řešení pro rozvoj Prahy.

Zabraňme výstavbě bytů v Hostivařském lesoparku

Vyjádření Šárky Sabové na útok v Hlasateli ze strany Ing. Petra Neumanna

“Odvádět pozornost od toho, CO se řeší k tomu, KDO to řeší? Učebnicový příklad argumentačního faulu.

Proč jsem se zapojila do petice proti výstavbě v lesoparku?

Do Prahy 15 jsem se přestěhovala před 15 lety a hlavním důvodem byl právě Hostivařský lesopark. Rozsáhlá zeleň, která zahrnuje smíšené lesy, nádherné rozlehlé louky a přehradu. V Praze něco ojedinělého, díky čemuž získává bydlení v okolí lesoparku obrovské plusové body oproti jiným pražským lokalitám.

Ano, jsem “v tom” citově zaangažovaná, protože tu mám domov a rodinu. Chci, aby se nám tu spokojeně žilo a aby změny plánované a probíhající v nejbližším okolí přinášely nejen nám vyšší životní komfort. Ne naopak!

Ubytovací areál K Jezeru mou vizi nenaplňuje z několika důvodů.

  • Jedná se o chráněné území. Můžete namítnout, že přece už nyní  v těsném sousedství pily stojí stavby. To ano, ale jaké? Rodinné domy, maximálně dvoupodlažní
  • Ubytovací areál ovšem na malém prostoru zahrnuje pět 4-5 podlažních budov, celkem 219 ubytovacích jednotek
  • Projekt obsahuje 178 parkovacích míst. Kdo, kdy a jak bude řešit dopravu, neboť silnice na Praze 15 už nyní nezvládají nával aut ve špičce.
  • A stejná otázka mě napadá i ohledně míst ve školách a školkách

Proto bude mít tato výstavba s největší pravděpodobností neblahý dopad na stávající obyvatele Prahy 15.

Moje aktivita je čistě soukromá. Záleží mi na místě, kde žiji. Neprotiřečí však ani zásadám, které vyznávám profesně. Pomáhám lidem najít pěkné bydlení. Místo, kde budou spokojeni.

Jaké otázky si pokládají lidé, kteří hledají nový domov?

“Jaká je v lokalitě doprava, parkování,  jak funguje MHD, za jak dlouho se dostaneme do centra, budou pro mé děti místa ve školce, škole, je tu dost dětských hřišť a sportovišť?”

Nejsem proti výstavbě nových bytů. Ale jde to i bez předimenzovaných staveb, bez kácení stromů a ničení zeleně. Zdařilou a promyšlenou proměnu neatraktivních brownfieldů na bytové domy naopak vítám.”

Šárku Sabovou v jejích petičních aktivitách podporuji z důvodů, které jsem zmínil v úvodu.

Útoky na nás, že náš protest je součástí konkurenčního boje, protože si developer vybral pro prodej jednotek jinou realitní kancelář je samozřejmě nesmysl. Nikdy jsme se o prodej projektu neucházeli. Nebo osočení, že se tím Šárka Sabová chce zviditelnit. To, že obchodujeme s nemovitostmi nás neomezuje, abychom se vyjadřovali k veřejným věcem. Nebo snad každého, kdo se veřejně vyjádří k nějakému problému nařkneme, že se tím chce jen zviditelnit? Taková vyjádření jen potlačují diskuzi o důležitých veřejných otázkách. Stali jsme se realitními makléři, protože nás baví nemovitosti, a tak se vyjadřujeme k tématům, která nám jsou blízká. Naše aktivita není ani součástí politického boje, jde nám pouze o zachování Hostivařského lesoparku.

Článek připravili: Petr Podlešák a Šárka Sabová

Realitní makléřka Šárka Sabová
Šárka Sabová

Máte-li nějaký dotaz ohledně petice, kontaktujte Šárku Sabovou na tel. 776 636 121 nebo ji napište