Answers to real estate agent questions

Realitní makléř na schůzce s klienty

1. Jak dlouho pracujete v realitách?

Realitní činnost je vázanou živností. Můžete si snadno prověřit, jak dlouho makléř v realitách pracuje tím, že se podíváte do živnostenského rejstříku.

Téměř všichni makléři pracují na IČ, takže prověření není těžké. Nebojte se požádat o IČ makléře. Vyhýbavá odpověď znamená, že makléř něco skrývá.

K této odpovědi dodám, že doba praxe je sice výhodou, ale to neznamená, že zvolit začínajícího makléře je chyba. Mladí, začínající makléři sice nemají tolik zkušeností, na druhou stranu mají někdy nadšení do práce, energii a jsou levnější, než leckteří ostřílení, unavení realitní pardálové. Další otázky jsou ještě důležitější.

2. Můžete mi předložit recenze od klientů?

Můžete sice požádat o předložení recenzí. Nicméně v dnešní době si můžete makléře prověřit snadno na internetu. Stačí zadat jméno makléře do Googlu a uvidíte. Nezávislé recenze nabízí Google, Firmyc.cz od Seznamu či Facebook.com. Počet recenzí vám nepřímo odpoví i na zkušenosti. Někteří makléři dokonce žádají klienty o videorecenze. Klienti, kteří jsou max. spokojeni jsou více ochotni vystoupit před kamerou než jen spokojení klienti. To vám také něco o kvalitě makléře napoví.

3. Jaká je cena mé nemovitosti?

Makléř by měl být schopen odhadnout tržní cenu vaší nemovitosti. Řekneme vám tržní cenu zdarma a můžete ji porovnat s tím, co vám řekne váš makléř.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

4. Jak bude prodej nemovitosti probíhat a co konkrétně budete pro její prodej dělat?

Odpověď na tuto otázku jsem shrnul v článku Jak probíhá prodej nemovitosti.

Makléř by vám rovněž měl být schopen předložit písemný plán prodeje nemovitosti a k tomuto prodejnímu plánu se písemně zavázat ve zprostředkovatelské smlouvě. Více v článku Co by měl kvalitní plán prodeje nemovitosti obsahovat?

5. Jaká je vaše provize a jaké služby jsou v ní obsaženy?

Standardní provize realitních kanceláří je v rozmezí od 3 do 5 % + DPH. U dražších nemovitostí se bude blížit k pásmu 3 %, naopak u levných nemovitostí makléři budou spíše žádat i 5 %. Jsou sice makléři, kteří jsou levnější, ale ve většině případů je to vykoupeno levnější propagací a nižší kvalitou služeb.

6. Můžete mi předložit zákonné pojištění profesní odpovědnosti?

Pojištění profesní odpovědnosti je povinné ze zákona. Makléř by vám ho měl na požádání předložit. Od roku 2020 musí být pojištěni nejen realitní kanceláře, ve kterých makléř působí, ale také i samotní makléři. Absence pojištění vám říká, že makléř porušuje zákon a mělo by to pro vás být stopkou v dalším jednání.

7. V jaké realitní kanceláři pracujete a jaké má recenze od klientů?

Recenze na makléře vypovídají o kvalitě jím poskytovaných služeb. Nicméně neméně důležité jsou i recenze realitní kanceláře, ve které makléř působí. Je možné, že přijdete do styku s dalšími pracovníky kanceláře, proto má celkové hodnocení kanceláře význam.

8. Jaké jsou možnosti úschovy kupní ceny?

V zásadě se používají 3 možnosti. Advokátní, notářské a bankovní úschovy. Realitní makléři nesmí ze zákona nabízet úschovy v realitní kanceláři, nicméně v případě, že by si ji klienti výslovně vyžádali, mohou ji udělat. Tuto možnost však vždy z bezpečnostních důvodů odmítněte. Makléř by měl být schopen vám odpovědět na otázky týkající se jednotlivých úschov. Zejména by měl vědět, že výplata úschovy se provádí po provedení vkladu vlastnického práva ve prospěch prodávajícího.

Více o úschovách najdete v článku Možnosti úschovy kupní ceny při prodeji nemovitosti.

9. Kolik nemovitostí jste už prodal?

Odpověď na tuto otázku sice nemůžete prověřit, ale můžete prověřit počet recenzí na internetu. Má-li makléř hodně pozitivních recenzí od prodávajících, pak to vypovídá, že není začátečníkem. Pozorujte také, jak makléř u této otázky chová. Odpovídá vyhýbavě nebo se vyhýbá očnímu kontaktu? To může naznačovat, že k vám není upřímný a nemluví pravdu.

Pokud makléř neustále zdůrazňuje svou profesionalitu, zkušenosti, délku praxe, pak je to také podezřelé. Často se makléři ohání slovy o profesionalitě, když jim chybí.

10. Hovoříte cizími jazyky?

Makléři, kteří pracují zejména v Praze, by měli umět cizí jazyky. Cca 20 až 25 % nemovitostí v Praze vlastní cizinci. V Praze rovněž hodně cizinců pracuje a hledají pronájem. Makléř se znalostí cizích jazyků vám může pomoci nemovitost lépe prodat i pronajmout.

Doplňkové otázky a odpovědi, kterými prověříte jeho znalosti

11. Jakou daň z příjmu z prodeje nemovitosti budu platit?

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti je 15 %. Prodávající jsou však za určitých podmínek osvobozeni. Realitní makléř vám musí být schopen říct kdy. Více informací najdete v článku Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.

12. Kolik stojí podání návrhu na vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí?

Poplatek za podání návrhu na vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí je 2.000 Kč. Někteří realitní makléři ho účtují klientům, některé kanceláře ho mají zahrnuty již ve své provizi. Při prodeji přes naší kancelář za poplatek neplatíte.

13. Co to je ochranná lhůta na katastru a jak dlouho při prodeji trvá?

Makléř musí být schopen odpovědět, že ochranná lhůta je 20 dní a běží počínaje podáním návrhu na vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Během této lhůty nesmí katastrální úřad provést vklad.

14. Co to je AML dotazník?

AML dotazník musí realitní makléř vyplnit s každý prodávajícím a kupujícím klientem. Tato jeho povinnost je stanovená Zákonem č. 253/2008 Sb., jehož přesný název zní: Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, tzv. AML zákon. Za nesplnění povinnosti hrozí makléři pokuta až 10 mil. Kč. Vyvarujte se makléři, který své povinnosti nezná. Je pravděpodobné, že vás nebude pak schopen upozornit ani na vaše zákonné povinnosti.

Více informací najdete v článku Dopady AML zákona na prodávající a kupující

15. Musím mít při prodeji nemovitosti průkaz energetické náročnosti budov?

U prodeji většiny nemovitosti potřebujete mít k dispozici Průkaz energetické náročnosti budov (PENB). Existují výjimky a ty jsou stanoveny zákonem. Makléř by vám měl být schopen říct zdali se tato povinnost vztahuje i na prodej vaší nemovitosti. Více v článku Průkaz energetické náročnosti budov (PENB). Kdy ho potřebujete?

16. Musím oznámit Finančnímu úřadu prodej nemovitosti, i když se na mě vztahuje osvobození od daně z příjmu?

Tuto povinnost mají pouze ti, co prodávají družstevní byty a utrží z prodeje více než 5 mil. Kč. Makléř to musí vědět.

Pokud by vás zajímalo, jaké máte jako prodávající zákonné povinnosti, přečtěte si článek Povinnosti prodávajícího při prodeji nemovitosti.

17. Musím se po prodeji odhlásit od daně z nemovitostí nebo mě Finanční úřad odhlásí automaticky?

Jako prodávající máte povinnost se odhlásit od daně z nemovitých věcí do 31. ledna následujícího roku poté, co jste prodali nemovitosti. Odhlášení provedete u svého správce daně. Pokud byste prodávali přes nás, makléř vám s odhlášením pomůže. Více v článku Odhlášení daně z nemovitých věcí.

18. Můžete mou nemovitost nabízet bez zprostředkovatelské smlouvy?

§ 9 Zákona o realitním zprostředkování vyžaduje, aby Smlouva o realitním zprostředkování měla písemnou formu.

Makléř, kteří je ochoten přistoupit na požadavek prodávajícího nabízet nemovitost bez písemné zprostředkovatelské smlouvy porušuje zákon. A když je ochoten porušit zákon jednou, bude ochoten to udělat opakovaně a možná i v mnohem závažnějších situacích. Spolupráce s takovým makléřem pro vás představuje riziko.

Kontaktujte nás

Zajistíme bezproblémový prodej vaší nemovitosti.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa