Ing. Dina Marečková

Realitní makléřka Ing. Dina Marečková

Od roku 2007 působím v síti RE/MAX jako realitní makléřka se zaměřením na prodej rezidenčních nemovitostí v Praze. Mám bohaté zkušenosti s prodejem nemovitostí zahraniční klientele, účastnila jsem se i na mezinárodních veletrzích zahraničních nemovitostí v Moskvě a Petrohradě, kde jsem prezentovala pražské developerské projekty.

Telefon: +420 775 775 895

Web makléře: Dinamareckova.com

Moje nabídka nemovitostí

Kontaktujte mě

Zadané údaje zpracováme dle těchto podmínek.

Zobrazit příspěvek

Certifikáty a praxe

Certifikovaný makléř ISO 17024
Certifikovaný makléř ISO 17024
Specialistka na luxusní reality
Specialistka na luxusní reality
Realitní praxe od roku 2007
Realitní praxe od roku 2007

Moje nabídka nemovitostí

Prodej bytu 1+kk v osobním vlastnictví, 34 m2, Praha 1 - Nové Město

Prodej bytu 1+kk v osobním vlastnictví, 34 m2, Praha 1 - Nové Město

Nové Město, Praha 1, Hlavní město Praha
7 290 000 czk / za nemovitost
Prodej bytu 4+kk v osobním vlastnictví, 147 m2, Praha 3 - Žižkov

Prodej bytu 4+kk v osobním vlastnictví, 147 m2, Praha 3 - Žižkov

Žižkov, Praha 3, Hlavní město Praha
20 990 000 czk / za nemovitost
Prodej domu, 212 m2, Jesenice

Prodej domu, 212 m2, Jesenice

Praha-západ, Středočeský
28 900 000 czk / za nemovitost
Prodej bytu 4+kk v osobním vlastnictví, 119 m2, Praha 10 - Záběhlice

Prodej bytu 4+kk v osobním vlastnictví, 119 m2, Praha 10 - Záběhlice

Záběhlice, Praha 10, Hlavní město Praha
17 490 000 czk / za nemovitost
Prodej komerčního prostoru (obchodní), 257 m2, Praha 5 - Smíchov

Prodej komerčního prostoru (obchodní), 257 m2, Praha 5 - Smíchov

Smíchov, Praha 5, Hlavní město Praha
Cena na vyžádání v kanceláři
Pronájem komerčního prostoru (obchodní), Praha 5 - Smíchov

Pronájem komerčního prostoru (obchodní), Praha 5 - Smíchov

Smíchov, Praha 5, Hlavní město Praha
100 000 czk / za měsíc
Prodej domu, 184 m2, Tuchoměřice

Prodej domu, 184 m2, Tuchoměřice

Praha-západ, Středočeský
18 990 000 czk / za nemovitost

Reference

Dina became the first realtor who responded to my request for help - within 24 hours, as it is written on the site. Considering that my husband and I were looking for an apartment to rent, and not to buy (which is more consistent with the profile of her work), I want to say a big thank you. A professional attitude, quick response to my questions, support during the screenings - this is only the minimum part of the support that we felt. Recommend!
That was a first-time international purchase for us when we started contact to Dina Mareckova from Agency RE/Max, and now, we are loving our new home! We were nervous to slart the home buying process in a different country where we originally do not live. But Dina made us feel at ease and guided us through every part of the process. Dina is an extraordinary Realtor, and she truly oares about people. She went above and beyond in every way. She made numerous sacrifices to ensure that she was always available whenever we needed her. She did not push a single property on us.She made sure that we only put an offer down if it was our dream house that had everything that we want. In fact, she brought out several things about some of the apartments that we did not notice but would have been very unhappy with later. We are very happy that we were able to get the apartment that we truly wanted on the first try. We would not have gotten this home without her. She has always been knowledgeable, helpful, and easy to work with! Dina Mareckova is amazing, and we would recommend her to anyone who is looking to buy, sell or invest in real estate!Sincerely,Margarita Rotenberg, Denver USAYuliya Vaityui, Karaganda, Kazakstan
Dina je vynikající specialistka s hlubokými znalostmi ve svém oboru. Jsem velmi rad, že s ni mohu spolupracovat
Děkuji paní Marečkové za skvěle odvedenou práci. Paní Marečková prodala můj byt za dokonce větší cenu, než jsem na začátku chtěla. Co jsem nejvíc ocenila bylo to, že paní Marečková převzala na sebe veškeré starosti, týkající se nejenom prodeje bytu, ale i uvedení nemovitosti do původního stavu po nájemních. Staging, který paní Marečková zařídila, byl natolik skvělý, že jsem si říkala, že bych tento byt sama ráda koupila. :) Byl byl prodán během týdně, což pro mě byla blesková rychlost. Určitě všem paní Marečkovou budu doporučovat, a pokud bych v budoucnu měla něco dalšího, spojeného s prodejem nebo pronájmem nemovitosti, vím na koho se mám obrátit.Děkuji
I recommend a real estate agency RE/MAX as a professional - deal is quick, simple and clear with those agency.Thanks a lot for job!
Velmi dobrá komunikace s Dinou. Všechno proběhlo v naprostém pořádku, Dina byla maximálně nápomocna a všechnz podklady dodávala včas. Byla radost s ní spolupracovat. Děkuji.
Podle mého názoru samotná skutečnost, že se bývalí klienti k tomuto specialistovi vracejí, mluví sama za sebe! To byla naše druhá spolupráce a jako předchozí byla mimořádně úspěšná! Pozitivní a vysoce zkušený, rozumný a ochotný, vždy usměvavý a okouzlující - seznam profesionálních a osobních kvalit Diny je nekonečný)) Nejcennější pro nás jako cizince bylo to, že se Dině Marečkové podařilo najít dokonalou rovnováhu mezi našimi očekáváními a místními specifiky a naše spolupráce vyústila ve skutečně pozitivní zkušenost z koupě bytu. Kromě toho je Dina obklopena specialisty na stejné vysoké úrovni jako ona. Dinu důrazně doporučujeme jako realitní agentku! Určitě nikdy nebudete litovat!
I always value a professional approach, customer care, decency in relationships, as well as a specific and quick solution to a deal and restraining all obligations. So Ms. Dina is exactly that professional who solves transactions at the highest level with the most positive result. Thank you for your high level of work and pleasant communication during and after the whole transaction. The following transactions are also only with you and with your help. I wish you all the best and success! Regards, Ilona
Velmi profesionální přístup. Paní Marečková je člověk na správném místě, velmi schopná.
Amazing realtor - highly professional, friendly, fast; excellent service. Highly recommending. Dina spoke Russian, English and Czech during our meetings with clients, and proved amazing communication and negotiation skills. // Wonderful realtor - I recommend it unconditionally. Thank you, Dina!
I can recommend Dina Marechkova with absolute confidence as a highly professional, decent and crystal-clear realtor.I have known Dina for 14 years since 2008. My husband and I own several properties in the Czech Republic and have been actively cooperating with Dina Marechkova all this time. She helps us buy and sell our real estate, evaluates it, looks for tenants for various properties, helps in solving various situations that arise during the rental process, and comprehensively accompanies all transactions and processes.Dina Marechkova has extensive experience in real estate, but at the same time, she constantly takes various training courses and uses all the new products that appear on the market in her work.In addition, Dina has a thorough knowledge of the Czech real estate market from the inside and easily predicts the emergence of trends and tendencies. You can consult with her about whether the time is now convenient for a particular transaction, in which area of ​​​​Prague or in which suburb it is better to rent an apartment or buy real estate. For example, when we were looking for a house for ourselves, Dina suggested that it is better not to buy it in that area, since the groundwater is too high and the basement can be flooded during a flood. This is a nuance that we did not even think about, but which could seriously ruin our lives later.I recommend realtor Dina Marechkova to you as a professional and just a pleasant person to talk to.
Have a nice day, everyone!If you want to buy or sell real estate in the Czech Republic, but you do not have enough practice or do not have time for paperwork, you have a great chance!Turning to Dina for help, you will find an excellent realtor-assistant!A highly qualified specialist, a responsible executor at all stages of the bureaucratic machine 😊, from the beginning of the conclusion of contracts to the sale or purchase of turnkey real estate.I recommend to everyone!
Paní Marečková zaujala svým profesionálním přístupem. Splnila veškeré očekávání. Naprostá spokojenost. Doporučujeme všem. Děkujeme.
Milé, zdvořilé a ochotné jednání v průběhu celého více než rok trvajícího procesu nákupu bytu na dálku. Rychlé odpovědi na emaily a profesionalita celý dojem umocňují. Děkujeme a přejeme mnoho úspěchu!
Thanks to Dina for helping us sell our apartment in Prague,we turned to Dina on the recommendation and did not regret it,The apartment was sold very quickly, the whole process was streamlined, every step was taken with our consent, we always understood what was going to happen. We appreciate the help and after the sale in organizing our small issues related to the sale of the apartment.We recommend Dean as a responsible and professional realtor!
Today we talked with Dina for the first time, there is an intention to invest in an apartment in Prague, turned to her for advice, received comprehensive information, Dina explained everything intelligibly and clearly, a very pleasant girl to talk to. Hope to work.
I met Dina back in 2012 when I was considering buying an apartment in Prague. I talked and went to showings of options with several realtors, but I liked working with Dina. She repeatedly selected options for renting real estate for me and my family, and we were always satisfied. There were never any problems in communications, because Dina always treated our requests very meticulously and each time it seemed to choose an option for herself, taking into account every detail important for us. Communication was always easy and unobtrusive. We were never offered only one option and were not persuaded specifically for it. We always went to at least 3-4 shows before deciding on the property that suits us perfectly. Relationships have always been built on full trust in both directions. We always knew that Dina would do everything right on time, and never let us down. In the selection of real estate, there are many little things and nuances that sometimes you don’t even think about, but with Dina we always felt calm and confident that everything would be done at the highest level. We have never doubted her professionalism and decency. Even if not often, but when there is an opportunity to recommend someone to my friends and acquaintances in the selection of real estate in Prague, I always confidently and without fear recommend it to Dina. I say thank you very much for your work and I am sure that we will use her services of a realtor more than once. I would like to wish only great success and only good clients.
I have recommended Dina's services to several of my friends and they were all very satisfied. Nowadays it is not so easy to find a professional, competent and decent realtor. I recommend.
Děkujeme za výbornou spolupráci, Dino. Máte vše dobře připravené a snažíte se vždy najít nejlepší řešení v každé situaci. Rádi jsme s Vámi spolupracovali a vše proběhlo výborně!
I'm very happy with Ms Mareckova's service, she's extremely responsive and everything gets sorted out very quickly.
js_loader
Ilja Morenko

Super makléřka, děkuji moc! (vyjádření ke službám Diny Marečkové)

Martina Palmi

Rádi bychom mockrát poděkovali paní realitní makléřce Dině Marečkové za velice profesionální přístup při koupi bytu. Velice si vážíme její proaktivní, rychlé komunikace a jednání, připravenosti řešit ve velmi krátkém předvánočním čase veškeré administrativní a právní úkony k dokončení celé akce. S radostí doporučím realitní servis paní Marečkové našim známým, které řeší prodej či koupi nemovitosti.

Radek Svarz

Velice profesionální a perfektní jednání paní Diny Marečkové.

Tom Hruška

Výborné. Vše jasné, rychlé. (vyjádření ke službám Diny Marečkové)

B. Kushnerova

Ráda bych poděkovala Vaší společnosti za spolupráci, konkrétně paní Dině Marečkové, a to za vysoce profesionálně odvedenou prací při prodeji mého domu v Březiněvsi v Praze 8. Byla se mnou neustále v kontaktu, byla pro mě nejen jako realitní makléřka, ale rovněž i jako poradce v jiných oblastech spojených s prodejem. Plánuji do budoucna znovu využít služeb Vaší kanceláře a doporučuji Vás všem svým známým.

Regina Nugumanova

Paní Marečkovou mohu jen doporučit, je to profesionál s velkym P. Zařídila prodej nemovitosti rychle a kvalitně. Maximální spokojenost.

Kristýna Kollarová

Velmi inteligentní a profesionální jednání paní Diny Marečkové.