Jak nemít doma vedro, když nemáte klimatizaci

dům chráněný proti vedru

Pokud máte v létě doma vedro na umření, vyzkoušejte následující tipy. Osobně vyzkoušeno. Pro některé z nich musíte mít vhodné podmínky.

Doba čtení: 2 minuty

1. Otevřená okna přes noc

Mějte přes noc otevřená okna a ráno je zavřete. V noci se váš byt či dům ochladí a když necháte okna přes den zavřená nebo budete větrat minimálně, budete mít doma příjemně. Jen si dávejte pozor, abyste neměli doma vydýchaný vzduch, proto je občasné vyvětrání třeba. Tedy pokud nemáte rekuperaci.

2. Žaluzie

Používejte žaluzie, ideálně vnější. Vnitřní žaluzie vám pomohou méně, ale jsou stále lepší než nic.

Lepší je použít vnější žaluzie, protože ty nejlépe zabrání pronikání tepla přes okenní tabule a pokud budete volit světlé odstíny, které světlo odráží, uděláte nejlépe.

3. Studená kuchyně

Když je vedro, pak nevařte, nepečte nebo alespoň minimalizujte. Není na škodu mít v letních dnech doma studenou kuchyni. Trouba a sporák vytváří teplo, které v letních měsících neúnosně přehřívá domácnost.

4. Studené či vlažné sprchy

Nic vás doma neosvěží jako studená sprcha. Pokud máte se studenou vodou problém, sprchujte se aspoň ve vlažné. Klidně můžete studenou či vlažnou sprchu opakovat i několikrát za den.

Studená sprcha a otužování má spoustu dalších blahodárných účinků. Nejenom, že vám pomůže zvýšit imunitu a posílit vaše srdce, ale budete lépe zvládat extrémní výkyvy počasí.

Předcházející opatření jsou levná, a přitom velmi efektivní. Někomu však nemusí vyhovovat. U špatně zaizolovaných nemovitostí ale nemusí stačit. Pak přemýšlejte o dalších:

5. Tepelná izolace

Když máte špatně zaizolovaný dům či střechu, řešením je silnější tepelná izolace. Pomůže vám to šetřit náklady na vytápění v zimě a v létě vás nebudou trápit vedra.

6. Klimatizace

Když žádné předchozí body nepomohou, pak si pořiďte klimatizaci. V létě vás ochladí a v zimě s ní můžete topit či přitápět. Klimatizace je totiž tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které vám pomůže snížit náklady na vytápění. Topný faktor moderních klimatizací je dnes běžně 3,5 i více.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa