Povinnosti prodávajícího při prodeji nemovitosti
Při prodeji bytu, nebo domu vám zákony ukládají povinnosti. Jejich nesplněním riskujete sankci, nebo můžete být donuceni dodatečně poskytnout z prodávané nemovitosti slevu.
Nákup nemovitosti je pro řadu lidí zásadním životním krokem. Ať už hledáte svůj vysněný domov nebo výhodnou investici, naše rady a doporučení vám pomohou koupit nemovitost s jistotou a bez zbytečného stresu. Dozvíte se, jak při koupi nemovitosti správně postupovat, na jaká rizika si dát pozor a čeho se vyvarovat. Snažíme se, aby pro vás celý proces byl bezproblémový a abyste si pořídili nemovitost, která splní všechny vaše požadavky a očekávání. Začněte třeba tím, že se podíváte na naši nabídku nemovitostí k prodeji.
Při prodeji bytu, nebo domu vám zákony ukládají povinnosti. Jejich nesplněním riskujete sankci, nebo můžete být donuceni dodatečně poskytnout z prodávané nemovitosti slevu.
Někteří prodávající a kupující si chtějí zjednodušit obchod tak, že žádnou písemnou rezervační smlouvu neuzavřou. Ústně se dohodnou, že nechají právníka rovnou připravit kupní smlouvu.
Rezervační smlouva je jedna z klíčových smluv celé realitní transakce. V čem spočívá její význam, co by měla obsahovat, jaké má typy a jaká jsou rizika, když ji neuzavřete?
Představte si realitní obchod, kdy kupující nemá dost peněz na to, aby za byt, dům či pozemek okamžitě zaplatil 100 % kupní ceny. Přesto strany chtějí převod nemovitosti zrealizovat, byť prodávající pochopitelně potřebuje záruky, že jej kupující nepodvede a zbytek skutečně doplatí.
Lidé si často myslí, že práce makléřů je hlavně inzerovat nemovitosti a ukazovat je klientům. To je velmi malá část jejich práce. Co makléř dělá?
Nákup nemovitosti není jednoduchý proces a nese s sebou mnohá úskalí, která vám mohou způsobit bezesné noci. Na co vše si musíte dát pozor, abyste nepřišli o peníze?
Zajímá vás, jakou cenu má vaše nemovitost na trhu? A co všechno má na její cenu vliv? Tyto faktory hrají roli.
Je lepší koupit, když jsou úroky z hypoték nízké nebo naopak vysoké? Odpověď vás možná překvapí.
I taková banální činnost jako převod elektřiny a plynu skýtá nebezpečí, která vám mohou způsobit nepříjemné problémy. Pojďme se podívat na nejčastější chyby.
Od 1. února 2024 u nás můžete při uzavírání smluv prokázat totožnost mobilem.
Realitní trh nabízí celou řadu možností, do čeho investovat. Navíc očekáváme, že se realitní trh po dvou letech cenové stagnace vrátí v roce 2024 k růstu. Hlavním důvodem bude předpokládaný pokles úrokových sazeb z hypoték. Do čeho se vyplatí investovat?
Předkupní právo je od 1. 7. 2020 podstatně omezeno. Kdy se vás týká a kdy si s ním již nemusíte lámat hlavu?
Koupili jste si v roce 2023 nemovitost? Pak musíte do středy 31. ledna 2024 podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
Při nákupu nemovitosti je třeba věnovat pozornost tomu, zda na nemovitosti nevázne nějaké právní zatížení. Dnes se běžně setkáváme s tzv. zástavním právem a s ním souvisejícím omezením. Na co vše si musíte dát pozor?
Pokud přemýšlíte, jestli nemovitost koupit nebo jít do pronájmu, tento článek si musíte přečíst.
Řešením je družstevní bydlení. Družstevní bydlení je u nás tradiční a osvědčenou formou vlastnictví bytu. Všichni známe stavební bytová družstva, která stavěla celá sídliště, či privatizační družstva, kdy obce převáděly nájemníkům celé činžovní domy.
Před nákupem nemovitosti zjistěte, v jaké povodňové zóně se nemovitost nachází. Jaké máte možnosti? To se dozvíte v dnešním článku.
Většina lidí neví, že při prodeji musí prodávající předat stavební dokumentaci kupujícímu, jinak se obě strany mohou dostat do nepříjemných problémů. Prodávající riskuje, že bude muset kupujícímu zaplatit slevu za vadné plnění, která může dosahovat desítek až stovek tisíc, a kupující může mít problémy při následné rekonstrukci. Pojďme si říct, co se může stát.
Někteří lidé mají strach se při nákupu nemovitosti zadlužit a domnívají se, že nejlepší bude si na nákup celé nemovitosti našetřit. Je to dobrá strategie? To se dnes dozvíte.
Kupní smlouva nebo darovací smlouva k převodu bytu, domu či pozemku nestačí. Nabyvatel (obdarovaný, kupující) nabývá vlastnické právo nikoliv podpisem smlouvy, ale až po provedení zápisu vlastnického práva do tzv. veřejného seznamu.
Hodně se mluví o tom, jak inflace připravuje lidi o úspory a jak je špatná. Vůbec se ale nemluví o tom, jak vám inflace může pomoci zvýšit vaše bohatství. Lidé, kteří splácí hypotéky, by neměli vidět inflaci tak černě, protože na ní i slušně vydělávají. Jak? To se dnes dozvíte.
Pokud se ocitneme v situaci, že máme nemovitosti, které jsou pro nás nadměrné, ale nemáme žádné další finance k tomu, abychom část života prožili příjemným způsobem, je pro nás vhodné se zamyslet nad tím, zda nám lpění na místě našeho bydliště nepřináší zbytečná omezení.
Kupujete nemovitost nebo vás čeká refinancování hypotéky? Pak je dobré si svou hypotéku umět spočítat, a k tomu se vám hodí detailní hypotéční kalkulačka.
V dnešní době, kdy jsou úrokové sazby vysoké, se stále více klientů zajímá o možnost převzetí hypotéky. Pokud budete mít štěstí na prodávajícího se správnou hypotékou, můžete získat úrok i 1,79 % p.a.
Kdo podává přiznáni k dani z nemovitostí a do kdy? Kdy musíte daň zaplatit a kdy naopak odhlásit? Čeká nás růst daně z nemovitostí?
V dnešním článku se podíváme na to, jak probíhá prodej nemovitosti, pokud ji prodává nebo kupuje nezletilý. Stejně jako při darování nemovitosti nezletilému se neobejdete bez souhlasu opatrovnického soudu.
Pokud banka nechce přijít o klienta, musí se sazbou dolů i v době fixace. V dnešním článku se budeme věnovat tématu předčasného splacení hypotečního úvěru a sankcí, které z toho (ne)vyplývají.
Jestliže kupujete byt (či nebytovou jednotku), požádejte prodávajícího o předložení potvrzení o bezdlužnosti. Máte pro to oporu i v zákoně.
Vypořádávat kupní cenu při převodech nemovitostí „napřímo“ se nevyplácí. Takový postup představuje pro prodávajícího i kupujícího nekončící řadu rizik, která mohou vyústit ve ztrátu celoživotních úspor. Ačkoliv zákon tuto povinnost neukládá, využití bezpečné úschovy kupní ceny patří v praxi mezi základní stavební kameny každé úspěšné realitní transakce.
V dnešním článku vám ukážu několik možností, jak různé banky počítají příjem, a jak rozdílně může příjem pro stejného klienta podle různých způsobů výpočtu vycházet. Jinými slovy, pokud vás jedna banka odmítne, jiná vás může být ochotna financovat, protože na zdroj a výši příjmu nazírá úplně jiným způsobem.
Od 1. dubna 2022 platí nové nařízení ČNB, na základě kterého mohou banky poskytnout hypoteční úvěr pouze klientům, kteří splňují určitá kritéria.
Může se stát, že při prodeji nemovitosti kupující během převodu zemře. Co se v takovém případě stane s nemovitostí, penězi na kupní cenu nebo třeba složenou rezervační zálohou? A jakou roli při tom hraje okamžik, kdy smrt nastala? Níže si rozebereme modelové situace.
S velkým počtem hypoték a zadlužeností lidí se pojí i riziko nesplácených hypoték a následných exekucí či insolvencí. Toto riziko umocňuje i výrazný růst úroků v poslední době. Na co si dát pozor, pokud chcete koupit nemovitost zatíženou exekucí či insolvencí?
Nikdo z nás neví, kdy zemře. A tak se občas stává, že smrt zastihne účastníky i v průběhu prodeje nemovitosti.
Každá forma vlastnictví má své výhody a nevýhody. Pojďme si udělat malé srovnání výhod jednotlivých typů vlastnictví.
Koupili jste „zajíce v pytli“ a z původních představ o bydlení snů se stala noční můra? Neztrácejte naději, prakticky každý závazek poskytuje oběma smluvním stranám prostředky, jak se proti druhé straně bránit a domoci se tak svých práv. Výjimkou nejsou ani kupní smlouvy na domy, byty, pozemky či jiné nemovitosti. I od těch lze za určitých okolností odstoupit – buď z důvodů stanovených zákonem nebo plynoucích z ujednání stran. Níže se podíváme, jaké možnosti má v tomto ohledu kupující i...
Každý poctivý vlastník bytu dbá na to, aby měl všechny platby za bydlení vyrovnané. Existuje ovšem riziko, že zaplatíte za dluhy svých sousedů. Na co si dát pozor?
Když vlastníte byt, který vám nevyhovuje, možná vás napadne, že byste ho raději vyměnili za jiný, větší či menší, než ho jen prodali. Jaké máte možnosti?
Majitelé si často myslí, že tržní cena jejich nemovitostí je jen jedna. To je velký omyl. Rozpětí může být obrovské.
I v době COVIDové pomáháme lidem s prodejem nemovitostí. Podívejte se, jak nyní pracujeme a co můžeme nabídnout i vám.
Daň z nabytí nemovitých věcí je zrušena ve všech případech, kdy právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vzniknou dne 26. 9. 2020 a později.
Když prodáváte či kupujete nemovitost, měli byste znát její technický stav. Jak ho zjistit? Proč je to důležité? Co riskujete, když nebudete technickou zprávu mít? O tom je dnešní článek.
Každý, kdo je členem SVJ (společenství vlastníků jednotek), ručí za jeho dluhy. Můžete tak přijít i o byt. Jak problémům předcházet?
Při koupi či prodeji nemovitosti jde o velké peníze. Vždy se proto přesvědčte, zda obchod není rizikový. Jedním z kostlivců ve skříni může být chybějící přístupová cesta. Jaké problémy hrozí a jak je řešit?
Na co si dát pozor, abyste si s nemovitostí nekoupili i dluhy prodávajícího? Trocha nepozornosti a koupě se vám může prodražit o spoustu peněz.
Bydlení je základní lidská potřeba. A tak nám lidé stále volají, protože hledají bydlení. Např. proto, že jednu nemovitost právě prodali a druhou potřebují koupit, aby neskončili na ulici. Nebo když lidem právě končí nájem a potřebují si najít jiný. Život v realitách kvůli koronaviru nekončí, poptávka po nemovitostech klesla, ale nezastavila se.
Je obálková metoda vhodná i pro prodej vaší nemovitosti? Jak funguje a co byste při prodeji nemovitosti měli vědět.
Kupující si někdy myslí, že okamžikem, kdy prodávajícímu nebo jeho makléři sdělí, že nemovitost chtějí koupit, dochází k jejímu zarezervování. To bohužel není možné. V tomto článku vám vysvětlím proč.
Rozdíl mezi tržní cenou a obvyklou tržní cenou nemovitosti může být velmi výrazný, někdy i stovky tisíc korun. V čem je tedy rozdíl?
Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí při nákupu či prodeji nemovitosti je zajištění bezpečné úschovy kupní ceny. Jaké máte možnosti?
Chystáte se koupit dům či chalupu se zahradou a vzrostlými stromy? Zahrada je poklad, který ovšem oceníme většinou až ve zralém věku. Může to být pro nás možnost, jak přispět ke zdravějšímu světu. Proto ji nepromarněme.
Koupě bytu může být buď splněním krásného snu, nebo noční můrou a otravným závazkem, ze kterého je těžké se vykroutit. Možná i vy právě teď vybíráte svůj nový domov. Víte, co všechno můžete při prohlídce zjistit a na co si máte dát pozor? Víte, že pokud položíte správný dotaz, můžete ušetřit desetitisíce korun? Přečtěte si, co nikdy nesmíte zapomenout včas prověřit a zjistit.
S prodejem a nákupem nemovitosti často souvisí změna trvalého bydliště. Pokud se to bude týkat i vás, připravte si kalendář a propisku, čeká vás obíhání úřadů. Není to však tak strašné jako dříve, protože od roku 2012 se můžete spolehnout na základní registry. Díky nim už nemusíte obíhat všechny úřady a hlásit změnu na každém zvlášť. Většina úřadů si data, která potřebuje, díky registrům předává mezi sebou automaticky. Nicméně i tak není změna úplně bez práce. Kam tedy musíte zajít,...
Předat nemovitost kupujícímu před provedením vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí skýtá některá nebezpečí. Co se může stát?
Jedna nemovitost a více zájemců o koupi. To se na realitním trhu občas stává. Pro kupce je konkurence dalších zájemců pochopitelně nepříjemná, snižuje jejich vyjednávací možnosti a hrozí, že je někdo jiný předběhne. Zvyšují se jim tím i náklady a čas investovaný do jednání o nákupu. Jak v takové situaci postupovat?
Životy mladých lidí na začátku kariéry, mladých rodin s jedním příjmem a svobodných jedinců se zase o něco ztíží. Tedy alespoň těm, kteří si plánovali pořídit vlastní bydlení. Česká národní banka totiž opět zpřísňuje podmínky pro schvalování hypoték. Od 1. října 2018 by celkové zadlužení žadatele o hypotéku nemělo přesáhnout 45 % jeho celkového čistého měsíčního příjmu a zároveň celkový dluh nesmí přesáhnout devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Do výše celkového dluhu se bude počítat nejen splátka žádané hypotéky, ale i...
Sousedé vám někdy dokáží prodej nemovitosti pěkně zavařit. Někdy vám ho zkazí úplně a někdy kvůli nim prodáte pod cenou. Jak se proti záškodnické činnosti některých sousedů bránit?
Nestaví se, nestaví! Pokud se kdekoliv začtete do problematiky spojené s rostoucí cenou bytů, tak alespoň jedenkrát narazíte na tento argument. Rozumějme tím nejen Prahu, ale další oblasti, kde je zřetelný rostoucí trend poptávky spojený s ekonomickou migrací a populačním boomem, např. Praha, Plzeň nebo Jihomoravský kraj.
Věděli jste, že stát každoročně zaplatí na důchodech o 50 miliard více, než kolik vybere? Tahle matematika nemůže dlouhodobě fungovat. A pokud se něco nezmění, tak se to jednou sesype a nejvíce to odnesou ti, co už nemají tolik sil se bránit - důchodci.
Pomocí finanční páky můžete znásobit výnos z vaší nemovitosti. Můžete ji uplatnit několik způsoby. Podívejte se na příklady.