Převzetí hypotéky od prodávajícího, cesta k levnému úvěru

domy

V dnešní době, kdy jsou úrokové sazby vysoké, se stále více klientů zajímá o možnost převzetí hypotéky. Pokud budete mít štěstí na prodávajícího se správnou hypotékou, můžete získat úrok i 1,79 % p.a.

Doba čtení: 1 minuta

Převzetí hypotéky je jednoduché

Prodej nemovitosti s převzetím hypotéky je jednoduchý proces, který zahajuje prodávající. Ten kontaktuje svou banku s úmyslem prodat svou nemovitost a současně uvede zájemce o převzetí jeho hypotéky. Banka poskytne potřebné dokumenty, které kupující vyplní pro posouzení své bonity a úvěrovatelnosti. V případě, že přebíraná hypotéka nestačí, začne současně s tím kupující zařizovat novou hypotéku, ideálně za pomoci hypotečního poradce. Je vhodné, když celý proces vede jeden pracovník banky, který se stará o obě hypotéky a zajistí křížové ověření bonity kupujícího a sladění procesů. Po schválení se podepíše dodatek k původní úvěrové smlouvě a nová úvěrová smlouva na novou hypotéku. Čerpání se nijak zásadně neliší od běžné hypotéky. Před čerpáním případné nové hypotéky se zařídí převzetí staré, která slouží jako jedna z částí úhrady kupní ceny.

Které banky dovolí převzetí?

Aktuálně Česká spořitelna, Komerční banka a Oberbank umožňují převzetí hypoték. Nově se přidala ČSOB. Pozor, Moneta od této možnosti nedávno upustila. Česká spořitelna je v době, kdy toto píši, nejflexibilnější. Je možné měnit splatnost, pokud si to věk přebírajícího žádá. 

Jakub Rotrekl

Autor článku: Ing. Jakub Rotrekl, Ph.D, úvěrový specialista

Tel. 773 508 885