Aukce nemovitostí

Aukce je soutěž o nejlepšího kupce vaší nemovitosti. Používáme aukce převážně formou tzv. zapečetěné nabídky, která je v Česku známá především jako Prodej obálkovou metodou.

Někteří lidé se domnívají, že aukce je totéž co dražba. Mezi aukcí a dražbou je však zásadní právní rozdíl, který má dopad i na obchodní stránku prodeje. Rozdíl se dozvíte v článku Jaký je rozdíl mezi realitní aukcí a dražbou.

Aukce nemovitosti
Aukce nemovitosti
Aukce nemovitostí
Nejlepší nabídka vyhrává

Aukce nemovitosti je spravedlivý a transparentní způsob prodeje v případech, kdy o koupi projeví nebo se předpokládá zájem více zájemců.

Výhody aukce pro prodávající

Prodávající má jistotu, že jeho nemovitost bude prodána zájemci, který nabídne nejlepší nabídku.

Nejlepší nabídka nemusí automaticky znamenat nabídku nejvyšší ceny, ale celkové podmínky, které zájemce o koupi nemovitosti nabídne. Kromě ceny se může jednat o nabízené termíny realizace, platební podmínky, požadavky na předání nemovitosti, eventuálně další nabídky ze strany zájemce.

O tom, která nabídka je nejlepší, rozhoduje výhradně prodávající, kterému jsou všechny nabídky předloženy k rozhodnutí.

Výhody aukce pro kupující

Kupujícím pak aukce zajišťuje rovné podmínky při nákupu nemovitosti v případě, že se sejde více zájemců. Nerozhoduje skutečnost, že zájemce přijde na prohlídku nemovitosti první, ale kvalita jeho nabídky. V případě, že se sejde více zájemců o nemovitost, nejsou zájemci o koupi tlačeni v konkurenci dalších zájemců k okamžitému rozhodnutí, ale jsou vyzváni k podání nabídek do stanoveného termínu, který jim poskytuje dostatek času na zralé kupní rozhodnutí.

Srovnání všech výhod a nevýhod realitní aukce najdete v článku Prodej nemovitosti v aukci. Výhody, nevýhody.

Jak prodej nemovitosti formou aukce probíhá?

  1. Připravíme pro vás kompletně podmínky soutěže o vaši nemovitost. Pravidla pro prodej nemovitosti v aukci si můžete přečíst v sekci Pravidla pro prodej nemovitostí v aukci.
  2. Zajistíme údernou propagaci, která přiláká na prohlídku vaší nemovitosti více zájemců.
  3. Zájemce o koupi necháme předložit nabídky, za kolik jsou ochotni vaši nemovitost koupit a eventuálně jestli mají nějaké další podmínky.
  4. Vy si jako prodávající vyberete zájemce o koupi a podmínky, které nejvíce vyhovují vašim potřebám.
  5. My se poté s výhercem soutěže spojíme a dokončíme celý obchod. To znamená, že s ním dořešíme podmínky financování, zajištění a způsob výplaty kupní ceny na váš účet a tyto podmínky zakotvíme v rezervační smlouvě. Po uzavření třístranné rezervační smlouvy, jejíž účastníkem jste vy jako prodávající, kupující a naše realitní kancelář, pomůžeme kupujícímu zajistit financování u banky a náš právník připraví návrh kupní smlouvy. Jakmile kupující bude mít zajištěně finanční prostředky, uzavřeme kupní smlouvu a tu vložíme na katastrální úřad. Po provedení vkladu vkladu vlastnického práva ve prospěch kupujícího vyplatí uschovatel (banka, advokát či notář, to podle toho, co preferujete) peníze na váš účet a současně zajistíme fyzické předání nemovitosti. Tím bude celý prodej formou aukce dokončen.

Odměna realitní kanceláře za prodej v aukci

Naše odměna je v rozmezí mezi 3 až 5 % + DPH z dosažené prodejní ceny. Nikdy si neúčtujeme podíl na zisku z dosaženého navýšení ceny. Vše, co vám vyděláme navýšením ceny, náleží vám.

Jsou bohužel společnosti, které si účtují až polovinu z navýšené ceny, což vnímáme, jako velmi neseriózní obchodní praktiku. Ptejte se proto na odměnu realitní kanceláře z navýšení dříve, než s ní uzavřete smlouvu o spolupráci.

Další články o aukcích

Další články o realitních aukcích najdete v rubrice Aukce nemovitostí.

Chci další informace k aukci

Zajímají vás další informace o možnostech prodat svou nemovitost v aukci? Neváhejte nás kontaktovat.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa

Klienti řekli o aukcích

Požádali jsme prodávající klienty, pro které jsme zorganizovali aukci, jak byli spokojeni s výsledkem prodeje. Další recenze od našich klientů najdete na stránce Recenze.