Proč aukce nemovitostí začaly být tak populární?

Aukce nemovitostí

K rozvoji aukcí přispěl výrazný růst cen nemovitostí, ale také jednoduchost, transparentnost a maximální výnos z prodeje nemovitosti.

Doba čtení: 3 minuty

Aukce odstartovala vysoká poptávka po nemovitostech

Když skončila ekonomická recese a sazby hypotečních úvěrů spadly na rekordní minima, oživila se nevídaným způsobem poptávka po nemovitostech, a to se projevilo na růstu jejich cen. Trend rychlého růstu cen nemovitostí začal počátkem roku 2015.

Začalo se nám stávat, že jsme najednou měli v jednu chvíli dva, tři i více zájemců o koupi nemovitosti (týkalo se to zejména, bytů, chat a chalup a levnějších rodinných domů).

A otázka zněla, komu prodat?

Jedna nemovitost a tři zájemci. Pochopitelně můžeme prodat jen jednomu. Prodáme prvnímu zájemci? Druhý zájemce najednou přijde s návrhem, že je ochoten zaplatit vyšší cenu. Náš makléř, pokud zastupuje prodávajícího, má závazek hájit jeho zájmy a zajistit pro něho co nejvýhodnější prodej. Proto nemůže akceptovat prvního zájemce, když druhý nabízí vyšší cenu. A může začít handrkování jak na koňském trhu. Na to lidé nejsou zvyklí, někteří se dokonce mohou naštvat, říkají, že je to neseriózní.

Řešením sice může být začít nabízet nemovitost na co nejvyšší ceně a postupně snižovat, ale to má svá rizika. Sepsal jsem je v článku Proč je aukce nemovitosti lepší strategie, než začít na nejvyšší ceně a tu postupně snižovat? Aukce nemovitostí nabízí nejlepší řešení na rychle rostoucím trhu.

V roce 2015 se nám začalo stávat, že i nejlepší makléři měli problém správně odhadnout tržní cenu. Růst cen byl tak rychlý, že správně stanovit aktuální tržní cenu začalo být obtížné.

Aukcí neboli soutěží o nejlepší nabídku veškeré tyto problémy odpadají. Organizujeme aukce formou tzv. obálkové metody. Námi pořádané soutěže mají transparentní pravidla, termíny, zájemci o koupi mohou předkládat své nákupní nabídky a po skončení aukce se majitel rozhodne, s kým uzavře kupní smlouvu. Za rozšířením realitních aukcí tedy stojí hlavně výrazný růst cen na realitním trhu.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Budoucnost realitních aukcí

Prodej nemovitostí v aukcích je na rostoucím trhu stále populárnější. Někteří naši prodávající klienti byli v počátcích k aukcím skeptičtí, ale většina z nich svůj názor po skončení aukce změnila.

Každý rok nám počet organizovaných aukcí roste, a proto věřím, že se během několika let stanou naprosto běžnou formou prodeje nemovitostí. Samozřejmě máme případy, kdy se prodej aukce nepodařil a prodávající nedostal žádnou nabídku nebo došlé nabídky nebyly zajímavé. To se může vždy stát. Žádná nabídka je pro prodávajícího cenná zpětná vazba z trhu.

Vydrží popularita aukcí i na stagnujícím či klesajícím realitním trhu?

To ukáže čas. Zkušenosti ze zahraničí však ukazují, že aukce mohou fungovat úspěšně i na klesajícím trhu. Celkově jsou aukce výbornou formou prodeje.

Aukce nemovitostí v zahraničí

Aukce nemovitostí nejsou v Česku stále tak rozšířené. Proto se na ně někteří lidé ještě dívají s nedůvěrou, někteří je dokonce považují za podvod. V některých zemích se nemovitosti jinak než formou soutěže ani neprodávají. Aukce jsou běžné např. v Austrálii, Kanadě, USA, v Evropě pak v Norsku, rozšiřují se i v Německu a dalších zemích. Koneckonců právě v Kanadě jsme se aukcemi inspirovali. Jsem přesvědčen, že aukce se během několika let stanou běžnými u nás.

Přečtěte si také

Jaký je rozdíl mezi realitní aukcí a dražbou

Proč je aukce nemovitosti lepší strategie, než začít na nejvyšší ceně a tu postupně snižovat?

Aukce nemovitostí mají historii 2000 let. V Česku stále novinka.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa

Mám zájem o informace, jak prodat nemovitosti v aukci

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.


Klienti řekli o aukcích

Požádali jsme prodávající klienty, pro které jsme zorganizovali aukci, jak byli spokojeni s výsledkem prodeje. Další recenze od našich klientů najdete na stránce Recenze.