Rizika nákupu a prodeje nemovitosti bez rezervační smlouvy
Někteří prodávající a kupující si chtějí zjednodušit obchod tak, že žádnou písemnou rezervační smlouvu neuzavřou. Ústně se dohodnou, že nechají právníka rovnou připravit kupní smlouvu.
Chystáte se prodat svůj rodinný dům nebo byt? Pravidelně pro vás píšeme články o prodeji nemovitostí, abyste byli stále v obraze.
Někteří prodávající a kupující si chtějí zjednodušit obchod tak, že žádnou písemnou rezervační smlouvu neuzavřou. Ústně se dohodnou, že nechají právníka rovnou připravit kupní smlouvu.
Nemovitost můžete prodat zítra, ale tak za více než rok. Délka prodeje záleží zejména na těchto 5 faktorech.
Představte si realitní obchod, kdy kupující nemá dost peněz na to, aby za byt, dům či pozemek okamžitě zaplatil 100 % kupní ceny. Přesto strany chtějí převod nemovitosti zrealizovat, byť prodávající pochopitelně potřebuje záruky, že jej kupující nepodvede a zbytek skutečně doplatí.
Chatová osada, průmyslový areál nebo developerský projekt nové čtvrti. Tam, ale i na dalších místech můžete narazít na tzv. přídatné spoluvlastnictví. V čem tento právní institut spočívá, jakou roli hraje při převodu nemovitosti nebo vzniku zástavního práva při vyřizování hypotéky, a kdo má na starost běžnou údržbu společné věci? To se dozvíte v dnešním článku.
Kupní smlouva nebo darovací smlouva k převodu bytu, domu či pozemku nestačí. Nabyvatel (obdarovaný, kupující) nabývá vlastnické právo nikoliv podpisem smlouvy, ale až po provedení zápisu vlastnického práva do tzv. veřejného seznamu.
Pokud se ocitneme v situaci, že máme nemovitosti, které jsou pro nás nadměrné, ale nemáme žádné další finance k tomu, abychom část života prožili příjemným způsobem, je pro nás vhodné se zamyslet nad tím, zda nám lpění na místě našeho bydliště nepřináší zbytečná omezení.
Jak postupovat, když potřebujete koupit byt a chcete ho zafinancovat z prodeje bytu, ve kterém bydlíte? Přečtěte si, jaký postup je nejlepší.
Připravit rodinný dům na prodej je důležitý krok, který může pomoci zvýšit jeho atraktivitu a potenciálně získat vyšší prodejní cenu. Zde je několik tipů, jak připravit rodinný dům na prodej.
Prodat nemovitost nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Prodat s námi se vám vyplatí. Proč?
Lidé si často myslí, že práce makléřů je hlavně inzerovat nemovitosti a ukazovat je klientům. To je velmi malá část jejich práce. Co makléř dělá?
V dnešním článku se podíváme na to, jak probíhá prodej nemovitosti, pokud ji prodává nebo kupuje nezletilý. Stejně jako při darování nemovitosti nezletilému se neobejdete bez souhlasu opatrovnického soudu.
Nejběžnější způsoby stanovení tržní ceny nemovitostí a jejich rizika. Na co si dát pozor?
Když budete prodávat nemovitost přes realitní kancelář, bude zprostředkovatelská smlouva první smlouvou, kterou budete uzavírat. Co musí obsahovat?
Když prodej nemovitosti nejde, zkontrolujte tyto 4 věci.
Položte makléři několik z následujících 11 otázek. Pokud své práci rozumí, musí znát odpověď. Pokud na ně odpověď nezná, víte, že máte před sebou amatéra. Ve vlastním zájmu byste měli spolupráci odmítnout. Při prodeji jde o hodně peněz a měli byste mít někoho, kdo vám pomůže a nepoškodí z neznalosti.
Při prodeji bytu, nebo domu vám zákony ukládají povinnosti. Jejich nesplněním riskujete sankci, nebo můžete být donuceni dodatečně poskytnout z prodávané nemovitosti slevu.
Co musíte vědět, když prodáváte družstevní byt a na jaké věci si dát pozor?
Na cenu nemovitosti má lokalita velmi podstatný vliv. Stačí, když zanedbaná městská čtvrť dostane nový kabát, a cena bytů vzrůstá. Příkladem mohou být některé pražské čtvrti nebo brněnské brownfieldy.
Na následující otázky byste měli znát odpovědi, než se rozhodnete prodávat bez realitní kanceláře. Jinak můžete prodělat spoustu peněz.
Inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %. Rostoucí inflace má dopad na ceny nemovitostí a realitní trh. Co můžeme očekávat?
Prodej nemovitosti formou soutěže patří k nejvýhodnějším způsobům prodeje současnosti. Jak to funguje?
Často slýcháme, že poptávka po nemovitostech převyšuje nabídku. Až na to, že je to nesmysl. Vysvětlím vám proč.
Někteří lidé preferují prodej nemovitosti na vlastní pěst. Motivem je především úspora peněz za provizi realitce. Kolik tím ve skutečnosti ušetříte?
Někteří prodávající upřednostňují prodej přes více realitních kanceláří. To má své výhody, ale i rizika. Jaké to jsou?
Rozdíl je zásadní a je dobré ho znát, pokud aktivně uvažujete o koupi nemovitosti, která nebude patřit pouze vám, ale budete se o ni dělit s další osobou - manželem, partnerem nebo třeba dobrým přítelem.
Je několik typů realitních aukcí. Každá má své výhody a nevýhody. Jaké jsou nejvýhodnější z pohledu prodávajících?
V posledních letech se často stává, že se objeví několik zájemců o jednu nemovitost. Takové situace jsou jak pro prodávající, tak pro kupující stresující. Když pak prodávající nebo realitní makléř v podobné situaci začnou spekulovat, může velmi snadno dojít ke konfliktům. Jak se konfliktů vyvarovat a zároveň prodat nemovitost za co nejlepší cenu?
Vypořádávat kupní cenu při převodech nemovitostí „napřímo“ se nevyplácí. Takový postup představuje pro prodávajícího i kupujícího nekončící řadu rizik, která mohou vyústit ve ztrátu celoživotních úspor. Ačkoliv zákon tuto povinnost neukládá, využití bezpečné úschovy kupní ceny patří v praxi mezi základní stavební kameny každé úspěšné realitní transakce.
Když vlastníte byt, který vám nevyhovuje, možná vás napadne, že byste ho raději vyměnili za jiný, větší či menší, než ho jen prodali. Jaké máte možnosti?
Nemovitost si můžete prodat sami na vlastní pěst a přitom velmi snadno. Má to však tři podstatné vady na kráse.
Prodat podíl na nemovitosti může být pěkný oříšek, zejména pokud ostatní spoluvlastníci mají jiné představy o užívání nemovitosti než vy, anebo když s vámi absolutně odmítají komunikovat. Jak nejlépe postupovat?
Vlastníte-li byt, kancelář nebo třeba podíl na velké garáži, patrně jste již slyšeli o tzv. prohlášení vlastníka. Víte, k čemu takový dokument slouží, jaká práva a povinnosti upravuje a v čem spočívá jeho důležitost pro úpravu právních vztahů v budově? Následující řádky vám pomohou se v problematice prohlášení vlastníka zorientovat.
Když prodáváte či kupujete nemovitost, měli byste znát její technický stav. Jak ho zjistit? Proč je to důležité? Co riskujete, když nebudete technickou zprávu mít? O tom je dnešní článek.
Jak funguje, když realitní makléři nabízí prodávajícím prodej nemovitosti bez provize. Výhody a nevýhody pro prodávajícího.
Majitelé si často myslí, že tržní cena jejich nemovitostí je jen jedna. To je velký omyl. Rozpětí může být obrovské.
Strategie odložených prohlídek je jednoduchou ale přitom účinnou strategií, jak nemovitost prodat výhodněji. Jaké jsou její výhody a nevýhody? A jak vám pomůže lépe prodat i vaši nemovitost?
Při prodeji družstevního bytu máte povinnost zaplatit daň z příjmu. V jakých případech jste od daně osvobozeni a na co si dát pozor se dočtete v článku.
Úmrtí v nemovitosti je velmi citlivá záležitost. O to citlivější je, pokud v nemovitosti došlo k tragédii, vraždě či sebevraždě. Co dělat?
Při koupi či prodeji nemovitosti jde o velké peníze. Vždy se proto přesvědčte, zda obchod není rizikový. Jedním z kostlivců ve skříni může být chybějící přístupová cesta. Jaké problémy hrozí a jak je řešit?
Při prodeji bytu nebo domu musí prodávající počítat s tím, že kupujícímu odpovídá za vady nemovitosti. Převodem vlastnictví tak nemusí být celý prodej nemovitosti pro prodávajícího ukončen. Kupující se může i zpětně domáhat po prodávajícím svých nároků z odpovědnosti za vady. Jaká jsou rizika pro prodávajícího a jak je snížit?
Často si prodávající říkají: "Začnu nabízet na co nejvyšší ceně, a když to nepůjde, cenu snížím." To je ale dost riskantní strategie. Proč?
Předkupní právo je od 1. 7. 2020 podstatně omezeno. Kdy se vás týká a kdy si s ním již nemusíte lámat hlavu?
Rezervační smlouva je jedna z klíčových smluv celé realitní transakce. V čem spočívá její význam, co by měla obsahovat, jaké má typy a jaká jsou rizika, když ji neuzavřete?
Dobrý realitní makléř vám může při prodeji nemovitosti vydělat spoustu peněz, špatný makléř vás o ně může připravit. A těch špatných je bohužel mnohem víc.
Před prodejem nemovitosti stojí prodávající často před otázkou, jestli prodat s realitní kanceláří nebo bez ní. Obě varianty mají svá pro a proti. Pojďme se na ně podívat podrobněji.
I v době COVIDové pomáháme lidem s prodejem nemovitostí. Podívejte se, jak nyní pracujeme a co můžeme nabídnout i vám.
MLS je nenahraditelným prodejním nástrojem. Jak vám pomůže výhodněji a rychleji prodat nemovitost? Kdy ho oceníte?
Růst úrokových sazeb může některé majitele nemovitostí dostat do problémů se splácením hypotéky. Pokud k nim patříte, přečtěte si, jak nejlépe postupovat.
Strategie odložených nabídek je jednoduchý, ale přitom účinný způsob, jak výhodněji prodat nemovitost. Jak funguje, jaké jsou její výhody a nevýhody?
Odchod blízkého člověka je pro každého z nás těžký. O to těžší, pokud se musíme vypořádat s pozůstalostmi, řešit papírování, vyklízení nemovitosti a její prodej. Na co vše byste si měli dát pozor při prodeji nemovitosti z dědictví?
Lidé si často nedokážou představit, jak by nemovitost mohla vypadat po rekonstrukci, a tak ztrácí zájem o její nákup jenom proto, že nemají dostatek fantazie. 3D vizualizace pomáhá lidem objevovat potenciál nemovitosti, a tak ji rychleji a lépe prodat.
První dojem je při prodeji rodinného domu důležitý stejně jako správně zvolená strategie. Když si zákazníka nezískáte na první dobrou, může vám utéct. Vy pak budete muset slevit ze svých požadavků, nejčastěji snížit cenu. Proto kromě vhodné prodejní strategie nepodceňujte prezentaci v inzerátu ani při osobních prohlídkách.
Je obálková metoda vhodná i pro prodej vaší nemovitosti? Jak funguje a co byste při prodeji nemovitosti měli vědět?
Majitel budovy nebo společenství vlastníků musí od 1. 7. 2015 zajistit zpracování průkazu při prodeji budovy nebo její ucelené části (například bytu). Při pronájmu pak od 1. 1. 2016. Ne vždy však průkaz potřebujete.
Jaká je daň z příjmu při prodeji nemovitosti a v jakých případech jste od daně osvobozeni? Kdy musíte osvobození hlásit na finanční úřad?
Pokud plánujete v bytě či domě žít do konce života, nikdy ho nedarujte svým dětem ještě za svého života. Zde jsou důvody proč.
Když ukazuje nemovitost na prodej majitel sám nebo realitní makléř, není to totéž. Často je v tom propastný rozdíl. Co je lepší?
Vlastníte lukrativní stavební pozemek a říkáte si: "Mám v něm bezpečně uloženo několik milionů," a když ho chcete prodat, zjistíte, že má cenu louky.
Cizinci jsou někdy ochotni koupit nemovitost za více peněz než Češi. Umíte jim nabídnout tu svou?
Rozvod je složitým životním obdobím. S ním často souvisí i vypořádání vlastnictví společné nemovitosti. Jak nejlépe postupovat?
Kupující si někdy myslí, že okamžikem, kdy prodávajícímu nebo jeho makléři sdělí, že nemovitost chtějí koupit, dochází k jejímu zarezervování. To bohužel není možné. V tomto článku vám vysvětlím proč.
S jakými omezeními vlastnických práv se můžete setkat u nemovitostí? Řeč bude o věcných břemenech, zástavních právech a nájemních smlouvách.
Co je to afantasia? Proč byste se o ni měli při prodeji nemovitosti zajímat? Jak konkrétně umí prodej zkazit a jak na ni vyzrát? To se dočtete v dnešním článku.
Co dělat, abyste bance neplatili sankce za předčasné splacení úvěru, a na co si dát při prodeji nemovitosti s hypotékou pozor?
Lidé často zaměňují nabídkovou a tržní (prodejní) cenu nemovitostí. V čem je rozdíl a proč je dobré ho znát?
Aukce je za určitých okolnosti lepší způsob prodeje než klasický prodej. V čem jsou hlavní výhody aukce, u jakých nemovitostí má smysl a kde je naopak kontraproduktivní? Pokud právě nemovitost prodáváte, tento článek si ve vlastním zájmu musíte přečíst.
Jak jsem dobře prodal byt v aukci a co byste měli vědět, pokud ho chcete také výhodně prodat.
Popularita aukcí při prodeji nemovitostí je již několik let na vzestupu. Jaké jsou její výhody a nevýhody? To se dozvíte v tomto článku.
Facebook je dalším zajímavým nástrojem pro prodej nemovitostí, který strčí do kapsy i některé realitní servery. Jak přes Facebook prodat svůj byt, dům nebo pozemek?
Při prodeji nemovitosti prodávající často zapomínají na předkupní právo. Stačí jen, abyste společně s bytem prodávali parkovací stání, a už se vám prodej komplikuje. Jedním z řešení je požádat spoluvlastníky, aby se svého předkupního práva vzdali.
Prodávající si občas myslí, že když pověří prodejem nemovitosti více makléřů, rychleji a lépe prodají. To je omyl a snadná cesta k problémům.
K rozvoji aukcí přispěl výrazný růst cen nemovitostí, ale také jednoduchost, transparentnost a maximální výnos z prodeje nemovitosti.
Rozdíl mezi tržní cenou a obvyklou tržní cenou nemovitosti může být velmi výrazný, někdy i stovky tisíc korun. V čem je tedy rozdíl?
Prodejní strategie postupného snižování ceny není špatná, ale někdy se může vymstít. Často je výnosnější prodej v aukci formou obálkové metody.
Ukážeme vám, jak probíhá prodej nemovitosti a spolupráce s našimi realitními makléři krok po kroku.
V aukcích se prodávaly nemovitosti již ve starověkém Římě. Název Aukce pochází z latiny: "Auctio = zvýšit". Rozmach moderních aukcí pak začal v 17. stolení v Anglii a odtud se rozšířil do celého světa.
Klienti si často stěžují na špatné služby realitních makléřů. Realitním makléřem se bohužel může stát kdokoli, kdo má čistý trestní rejstřík. Zákon nevyžaduje žádnou kvalifikaci.
V ČR je přes 3000 realitních kanceláří. Působí tu velmi špatné, dobré a špičkové realitní kanceláře. Jak si vybrat tu pravou? Ty nejlepší realitní kanceláře mají nástroje, díky nimž dokážou prodat nemovitost za lepších podmínek než špatné realitky a také než běžný smrtelník sám. Nejhorší realitky vám dokonce dokážou prodej zkomplikovat a připravit vám perné chvíle. Špatných kanceláří je bohužel stále ještě hodně.
Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí při nákupu či prodeji nemovitosti je zajištění bezpečné úschovy kupní ceny. Jaké máte možnosti?
Kvalita realitních makléřů je často špatná. To vede některé k přesvědčení, že jsme zbyteční. V těchto 14 případech služby kvalitního makléře, který pracuje jen pro vás, velmi oceníte.
Prodat dobře svoji nemovitost chce přirozeně každý prodávající. Kupující se sice často rozhodují podle kritéria ceny a lokality, ale významnou roli při nákupu hrají emoce. Kvalitní fotky a hezky naaranžovaný interiér ukazuj nemovitost v nejlepším světle. A to pomáhá nemovitost lépe prodat.
Lidé se často mylně domnívají, že dražba nemovitosti a aukce je totéž. Princip je sice podobný, ale z právního a obchodního hlediska je rozdíl zásadní. Zvažujete prodej nemovitosti? Tento článek je pro vás.
S manželem se rozvádíme a potřebujeme vypořádat společné jmění manželů (SJM). Vlastníme byt a já mám zájem ho získat pro sebe, bydlet tam s našimi dětmi a manžela vyplatit. Manžel souhlasí. Budu platit z takového nabytí daň z nabytí nemovitosti?
Prodávající se často při prodeji nemovitostí dopouštějí chyb, které je stojí spoustu peněz. Jaké to jsou? Čeho se vyvarovat?
V tomto článku se zaměříme na problematiku prodeje nemovitosti z dědictví po právní stránce, jehož součástí je nemovitost.
Prodat dům nemusí být tak lehké, jak se na první pohled zdá. Své o tom vědí mnozí majitelé nemovitostí i realitní makléři. K nejčastějším důvodům, proč prodej neproběhne, nepatří jen nezískání úvěru v bance nebo špatná komunikace, ale i obavy z budoucí rekonstrukce, pokud je její výše nepředvídatelná.
Předat nemovitost kupujícímu před provedením vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí skýtá některá nebezpečí. Co se může stát?
Než se pustíte do prodeje nemovitosti, měli byste opravit opotřebení, které v průběhu let vzniklo. Proč? Atraktivnější nemovitost se prodá rychleji a za vyšší cenu.
Kvalitní plán stanovuje jasný postup a systém při nabízení nemovitosti. Díky kvalitnímu plánu může makléř oslovit více zájemců o koupi a dosáhnout tak pro prodávajícího lepších podmínek při prodeji. Kvalitní prodejní plán je proto pro úspěšný prodej nemovitosti nezbytný. Přesto ho většina realitních makléřů vůbec nemá a jejich prodejní aktivity jsou chaotické.
Prodejní plán je souhrn prodejních aktivit, které váš realitní makléř bude pro prodej vaší nemovitosti dělat. Úspěšný prodej je jednoduchý. Více oslovených lidí = úspěšnější prodej. A kvalitní prodejní plán pomůže oslovit více lidí a dá prodeji vaší nemovitosti jasný postup a řád.
Někteří prodávající mají obavy uzavřít s realitní kanceláří písemnou zprostředkovatelskou smlouvu o prodeji a preferují ústní ujednání ve stylu "mou nemovitost nabízejte, ale písemně se vázat nechci". Často je příčinou strach nebo špatné zkušenosti. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody ústní a písemné smlouvy z pohledu prodávajícího.
Krátké video pojednávající o tom, jak nestanovovat cenu nemovitostí, čeho se vyvarovat a proč. Jakou z těchto chyb děláte vy?
Většina lidí neví, že při prodeji musí prodávající předat stavební dokumentaci kupujícímu, jinak se obě strany mohou dostat do nepříjemných problémů. Prodávající riskuje, že bude muset kupujícímu zaplatit slevu za vadné plnění, která může dosahovat desítek až stovek tisíc, a kupující může mít problémy při následné rekonstrukci. Pojďme si říct, co se může stát.
Prodej nemovitosti zahrnuje mnoho dílčích úkolů. V tomto průvodci vám ukážu, co je třeba udělat a na co se zaměřit.
Pokud chcete prodat nemovitost za maximální cenu, je dobré vědět, co je cena zvláštní obliby a jak s ní při prodeji pracovat.
Jaké triky používají někteří makléři při získávání nemovitosti. Předstírání zájemce, fotky pro manželku, apod. Dejte si na ně pozor.
Lidé, kteří si nemovitost prodávají sami a nemají s prodejem žádné zkušenosti, se dopouštějí mnoha chyb. Některé chyby jsou fatální a stojí je až statisíce korun.
Marketing a prodej nemovitostí je čím dál tím složitější a sofistikovanější. Možná si říkáte, že prodat nemovitost na současném trní není složité. Máte pravdu, není. Prodat nemovitost zvládnou podprůměrní makléři i majitelé sami, a to i přesto, že nikdy předtím sami nemovitosti neprodávali.
Spousta realitních makléřů říká majitelům nemovitostí: "Ceny jsou nejvyšší v historii, prodávejte." Tito makléři to s vámi nemyslí dobře, jde jim jen o to, aby udělali obchod a zinkasovali provizi. I v roce 2019 vám říkám: "Nemovitost neprodávejte, pokud nemusíte."
Čím více potenciálních kupců oslovíte, tím vyšší bude pravděpodobnost, že nemovitost prodáte rychleji a za vyšší cenu.