Jak 3D vizualizace pomáhá při prodeji nemovitosti

Koláž 3D vizualizace

Lidé si často nedokážou představit, jak by nemovitost mohla vypadat po rekonstrukci. A tak ztrácí zájem o její nákup jenom proto, že nemají dostatek fantazie. 3D vizualizace pomáhá lidem objevovat potenciál nemovitosti, a tak ji rychleji a lépe prodat.

Doba čtení: 5 minut

Problém malé představivosti vidíme často nejen u prodeje nemovitostí před rekonstrukcí, ale také u nemovitostí ve výstavbě nebo těch, které jsou prázdné bez nábytku či naopak nábytkem přecpané. Zde všude 3D vizualizace pomáhá při prodeji.

Developeři to ví již dávno, a proto 3D vizualizace běžně používají. Čím dál častěji 3D vizualizace pronikají i do prodeje nemovitostí z druhé ruky.

Jak 3D vizualizace pomáhá při prodeji

Zeptal jsem se na vizualizace naší makléřky Doriny Šebíkové.

Dorino, jak ti konkrétně 3D vizualizace pomáhá při prodeji?

Ukážu vám to na příkladu prodeje vybydleného bytu v Praze 8 – Ďáblicích.

Paní Gabriela zdědila vybydlený družstevní byt.

 • Before-Obývací pokoj
  After-Obývací pokoj
  Stávající stav Obývací pokoj 3D Vizualizace

Na doporučení svého přítele a mého bývalého klienta se ještě před ukončením dědického řízení obrátila na mě, aby zjistila, jaké jsou možnosti prodeje.

Zadání paní Gabriely bylo jasné. Byt si v žádném případě z osobních důvodů nechce nechat a chce ho co nejlépe prodat.

Naše první setkání proběhlo v květnu. Nejprve se zdálo, že času na prodej je dost. To jsme ještě netušili, jak kritický nedostatek času na prodej budeme mít.

Dědické řízení se táhlo celou věčnost. Paní Gabriele se zvýšily měsíční náklady tím, že bylo potřeba zpětně uhradit neuhrazené poplatky a dále hradit poplatky za byt, než proběhne řádné dědické řízení.

Byt byl ve velmi zbědovaném stavu a potřeboval rekonstrukci. Starý nábytek ze 70. let, dřevěné obložení zdí, černé neudržované topení, protože se v bytě intenzivně kouřilo.

Nabízel však atraktivní dispozici 2+1, dostatek úložného prostoru, nacházel se přímo u lesoparku a jen 5 min. autobusem od metra.

I když byl byt družstevní, jeho velkou výhodou bylo, že ho šlo ihned převést do osobního vlastnictví. Mohli se tak o koupi zajímat i zájemci s hypotékou.

Během dědického řízení jsem byt nechala vyklidit, vymalovat a udělat generální úklid. Takto připravený ho můj profesionální fotograf nafotil.

K tomu jsem udělala následující video prohlídku k propagaci na Facebooku a YouTube.

Byt byl však natolik vybydlený, že tentokrát ani vystěhování, generální úklid a vymalování nepomohly.

To, co přivede zájemce na prohlídku, jsou skvělé fotky nebo video. A tady bohužel ani fotky od profesionálního fotografa nepomohly.

A když je nemáte, máte jako prodejce problém. Nemovitost se pak prodává déle, hůře a za nižší cenu. To každý dobrý makléř ví.

 • Before-Ložnice
  After-Ložnice
  Stávající stav Ložnice 3D Vizualizace

V našem případě nešel potenciál bytu přenést na fotografie ani na videozáznam. Ani homestaging tu nedával moc smysl.

V září, poté co skončilo dědické řízení, jsme se na družstvu dozvěděli, že se žádost o převod bytu do osobního vlastnictví musí na družstvo podat nejpozději v polovině října. Jinak nebude možné byt do osobního vlastnictví převést.

Pokud bychom nestihli do tohoto termínu prodat, byt by nemohl koupit nikdo, kde chce nákup financovat hypotékou. Takových lidí je přitom většina. To by prodej ztížilo a téměř jistě by se prodal za nižší cenu.

Ocitli jsme se v totální časové tísni.

16. září jsem spustila inzerci a měla jsem na prodej necelý měsíc.

Z prezentace bytu nebylo zřejmé, jak dobrý má potenciál, a to i přesto, že jsem byt připravila na prodej, jak nejlépe jsem uměla.

Proto jsem vsadila na 3D vizualizace. A v tomto případě to byla trefa do černého.

 • Before-Obývací pokoj
  After-Obývací pokoj
  Stávající stav Obývací pokoj 3D vizualizace

3D vizualizace přilákala v krátkém čase více zájemců

Vizualizace pomáhá ukázat potenciál nabízeného bytu zájemcům, kteří nedisponují velkou představivostí. Lidí, kteří nemají představivost, je přitom opravdu hodně.

Nechala jsem vytvořit 3D vizualizaci celého bytu, jak by mohl po rekonstrukci vypadat a jaké mohou být jeho dispozice. To přilákalo na prohlídku více lidí.

Výhodu 3D vizualizací vnímám v tom, že lidem nabízí konečně řešení, výsledek, žádnou námahu s plánováním a vymýšlením. To je to, čeho se hodně lidí bojí. Jak to vymyslíme? Půjde to? Jak to bude vypadat? Kdo nám to navrhne?

3D vizualizace není jen smyšlený náčrt. Je připravena na základě skutečnosti, že daná zeď jde vybourat nebo třeba jen posunout. Vychází ze skutečných rozměrů. Vše, co vizualizace ukazuje, je potenciál, který jde realizovat.

Zájemci se na takový byt chtějí přijít podívat, už mají představu, jak tento v reálu vybydlený byt bude po úpravách vypadat, protože viděli 3D vizualizaci a na základě té se rozhodnou byt vidět osobně. A na základě té stejné 3D vizualizace se nakonec rozhodnou byt koupit.

To, co ovlivňuje dosaženou prodejní cenu, je celý soubor aktivit. Jsem přesvědčena, že komplexní příprava nemovitosti k prezentaci a kvalitní inzerce společně s 3D vizualizací pomohla mé klientce k rychlejšímu prodeji a za vyšší cenu.

Jak prodej bytu skončil?

Byt se prodal za 12 dní od zveřejnění 3D vizualizace v inzerci.

O byt projevilo zájem více lidí. Prodal se nakonec formou soutěže o nejlepší nabídku, tzv. obálkovou metodou. Došlo k navýšení ceny o 165.000 Kč.

Kdybys neudělala 3D vizualizace, prodala bys byt?

Byt bych určitě prodala, ale myslím si, že bych ho neprodala tak rychle a asi by se nepodařilo cenu takto navýšit.

Dorino, chtěla bys říct něco na závěr?

Někdy si prodávající vybírají realitního makléře jen podle výše provize. Myslím si, že provize by neměla být tím jediným kritériem při výběru. Důležité je vědět, co vše pro vás za danou provizi realitní makléř udělá. To, co ovlivňuje dosaženou prodejní cenu, je soubor služeb.

Najměte si pro prodej nemovitosti Dorinu Šebíkovou

Realitní makléřka Dorina Šebíková

Dorina Šebíková, realitní makléřka

Tel. 733 679 996
www.remaxalfa.cz/dorina-sebikova

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

O Dorině Šebíkové řekli