Daň z příjmu při prodeji družstevního bytu v roce 2023
Při prodeji družstevního bytu máte povinnost zaplatit daň z příjmu. V jakých případech jste od daně osvobozeni a na co si dát pozor se dočtete v článku.
Při prodeji družstevního bytu máte povinnost zaplatit daň z příjmu. V jakých případech jste od daně osvobozeni a na co si dát pozor se dočtete v článku.
Vlastníci rezidenčních nemovitostí jsou povinni každý rok do konce května a listopadu zaplatit daň z nemovitostí. Jak si placení daně můžete usnadnit?
V dnešní době, kdy jsou úrokové sazby vysoké, se stále více klientů zajímá o možnost převzetí hypotéky. Pokud budete mít štěstí na prodávajícího se správnou hypotékou, pak i 1,79 % p.a. můžete získat.
Jaké máte daňové povinnosti při nabytí nemovitosti darem a při jejím prodeji? Kdy jste od daně osvobozeni a jaké máte další zákonné povinnosti? Dozvíte se v dnešním článku.
Jaké daně zaplatíte při pronájmu, co dát do nákladů a co se vám nejvíc vyplatí. Článek je zaměřen na zdanění u fyzických osob.
Každý rok si můžete od daní odečíst úroky z hypotéky nebo úvěru na bydlení. Jak při odpočtu postupovat a jak velkou částku si můžete odečíst se dozvíte v dnešním článku.
Rezervační smlouva je jedna z klíčových smluv celé realitní transakce. V čem spočívá její význam a jaká jsou rizika, když ji neuzavřete.
Kdo podává přiznáni k dani z nemovitostí a do kdy. Kdy musíte daň zaplatit a kdy naopak odhlásit. Čeká nás růst daně z nemovitostí?
Zdědili jste nemovitost a zvažujete její prodej? Nejdříve zjistěte, jaké jsou vaše zákonné a daňové povinnosti a kdy jste od daně osvobozeni.
V dnešním článku se podíváme na to, jak probíhá prodej, pokud nemovitost prodává nebo kupuje nezletilý. Stejně jako při darování nemovitosti nezletilému se neobejdete bez souhlasu opatrovnického soudu.
Pokud banka nechce přijít o klienta, musí se sazbou dolů i v době fixace. V dnešním článku se budeme věnovat tématu předčasného splacení hypotečního úvěru a sankcí, které z toho (ne)vyplývají.
Prodali jste v minulém roce nemovitost? Nezapomeňte se nejpozději do 31. ledna odhlásit z daně z nemovitostí.
Koupili jste si v roce 2022 nemovitost? Pak musíte do úterý 31. ledna 2023 podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
Jaká je daň z příjmu při prodeji nemovitosti a v jakých případech jste od daně osvobozeni? Kdy musíte osvobození hlásit na finanční úřad?
Když budete prodávat nemovitost přes realitní kancelář, bude zprostředkovatelská smlouva, první smlouvou, kterou budete uzavírat. Co musí obsahovat?
Bydlíte v nájmu? Nebo naopak byt či dům pronajímáte? V obou rolích byste měli znát svá práva. Seznámíme vás s možnostmi, jak ukončit nájemní smlouvu na byt či dům ze strany pronajímatele i nájemce.
Při prodeji bytu nebo domu musí prodávající počítat s tím, že kupujícímu odpovídá za vady nemovitosti. Převodem vlastnictví tak nemusí být celý prodej nemovitosti pro prodávajícího ukončen. Kupující se může i zpětně domáhat po prodávajícím svých nároků z odpovědnosti za vady. Jaká jsou rizika pro prodávajícího a jak je snížit?
Nemovitost můžete nabýt do výlučného vlastnictví, do podílového spoluvlastnictví nebo do společného jmění manželů. V čem spočívají rozdíly?
Při pronájmech bytů dochází někdy mezi pronajímateli a nájemci ke sporům, když jde o opravy. Kdo platí opravy upravuje nařízení vlády.
Od roku 2021 došlo novelou zákona o daních z příjmů ke zpřísnění podmínek pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje rodinného domu nebo jednotky podmíněného vynaložením získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby.
Lidé se často mylně domnívají, že dražba nemovitosti a aukce je totéž. Princip je sice podobný, ale z právního a obchodního hlediska je rozdíl zásadní.
Zákon proti praní špinavých peněz přikazuje realitním, advokátním a notářským kancelářím prověřovat účastníky realitních transakcí. Co musíme prověřovat a co byste o tom měli vědět.
Prodat podíl na nemovitosti může být někdy pěkný oříšek, zejména pokud ostatní spoluvlastníci mají jiné představy o užívání nemovitosti než vy, anebo když s vámi absolutně odmítají komunikovat. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.
Je lepší nemovitost darovat nebo odkázat v dědictví? Jaké jsou daňové rozdíly a rizika obou možností. V přehledné tabulce vám to ukážeme.
Vlastníte-li byt, kancelář nebo třeba podíl na velké garáži, patrně jste již slyšeli o tzv. prohlášení vlastníka. Víte, k čemu takový dokument slouží, jaká práva a povinnosti upravuje a v čem spočívá jeho důležitost pro úpravu právních vztahů v budově? Následující řádky vám pomohou se v problematice prohlášení vlastníka zorientovat.
Každý, kdo je členem SVJ (společensví vlastníků jednotek), ručí za jeho dluhy. Můžete tak přijít i o byt. Jak problémům předcházet?
Při koupi či prodeji nemovitosti jde o velké peníze. Vždy se proto přesvědčte, zda obchod není rizikový. Jedním z kostlivců může být chybějící přístupová cesta. Jaké problémy hrozí a jak je řešit?
Předkupní právo je od 1. 7. podstatně omezeno. Kdy se vás týká a kdy si s ním již nemusíte lámat hlavu.
Na co si dát pozor, abyste si s nemovitostí nekoupili i dluhy prodávajícího. Trochu nepozornosti a koupě se vám může prodražit o spoustu peněz.
Ucelené znění Zákona o realitním zprostředkování a o změně souvisejících zákonů
Rozvazovací podmínka může pomoci vyřešit řadu problémů při nákupu a prodeji nemovitosti. Kdy má smysl?
Při nákupu či prodeji nemovitosti je třeba si dát pozor na omezení vlastnického práva. Mezi ně patří i věcná břemena. Pokud se v nich nevyznáte, může to pro vás mít závažné důsledky. Jak se v nich zorientovat?
Při nákupu nemovitosti je třeba věnovat pozornost tomu, zda na nemovitosti nevázne nějaké právní zatížení. Dnes se běžně setkáváme s tzv. zástavním právem a s ním souvisejícím omezením. Na co vše si musíte dát pozor.
S jakými omezeními vlastnických práv se můžete setkat u nemovitostí. Řeč bude o věcných břemenech, zástavních právech a nájemních smlouvách.
Rozvod je složitým životním obdobím. S ním často souvisí i vypořádání vlastnictví společné nemovitosti. Jak nejlépe postupovat?
Při prodeji nemovitosti prodávající často zapomínají na předkupní právo. Stačí jen, abyste společně s bytem prodávali parkovací stání a už se vám prodej komplikuje. Jedním z řešení je požádat spoluvlastníky, aby se vzdali svého předkupního práva.
S manželem se rozvádíme a potřebujeme vypořádat společné jmění manželů (SJM). Vlastníme byt a já mám zájem ho získat pro sebe, bydlet tam s našimi dětmi a manžela vyplatit. Manžel souhlasí. Budu platit z takového nabytí daň z nabytí nemovitosti?
Předat nemovitost kupujícímu před provedením vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí skýtá některá nebezpečí. Co se může stát?
Někteří prodávající mají obavy uzavřít s realitní kanceláří písemnou zprostředkovatelskou smlouvu o prodeji a preferují ústní ujednání ve stylu "mou nemovitost nabízejte, ale písemně se vázat nechci". Často je příčinou strach nebo špatné zkušenosti. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody ústní a písemné smlouvy z pohledu prodávajícího.