Návrh na vklad do katastru nemovitostí. Vše, co o něm potřebujete vědět

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Kupní smlouva nebo darovací smlouva k převodu bytu, domu či pozemku nestačí. Nabyvatel (obdarovaný, kupující) nabývá vlastnické právo nikoliv podpisem smlouvy, ale až po provedení zápisu vlastnického práva do tzv. veřejného seznamu.

Prodej spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Jaké máte možnosti

Jednání o vypořádání spoluvlastnictví

Prodat podíl na nemovitosti může být někdy pěkný oříšek, zejména pokud ostatní spoluvlastníci mají jiné představy o užívání nemovitosti než vy, anebo když s vámi absolutně odmítají komunikovat. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Jak zdanit výnos z pronájmu společných prostor v bytovém domě

daňové přiznání

Společenství vlastníků jednotek má několik zdrojů příjmů, které spravuje a jejichž prostřednictvím zajišťuje správu bytového domu, jeho údržbu, renovace a podobné. Některé příjmy však patří přímo vlastníkům, a podle toho je třeba také postupovat při jejich zdanění. Co je a co není příjmem společenství vlastníků jednotek?

Sankce za předčasné splacení hypotéky jsou stále neoprávněné

hypotéka

Pokud banka nechce přijít o klienta, musí se sazbou dolů i v době fixace. V dnešním článku se budeme věnovat tématu předčasného splacení hypotečního úvěru a sankcí, které z toho (ne)vyplývají.

Odpovědnost prodávajícího za vady při prodeji nemovitosti

Dům vzhůru nohama

Při prodeji bytu nebo domu musí prodávající počítat s tím, že kupujícímu odpovídá za vady nemovitosti. Převodem vlastnictví tak nemusí být celý prodej nemovitosti pro prodávajícího ukončen. Kupující se může i zpětně domáhat po prodávajícím svých nároků z odpovědnosti za vady. Jaká jsou rizika pro prodávajícího a jak je snížit?

Zpřísnění podmínek osvobození od daně z příjmů z prodeje bytu a rodinného domu

Daně

Od roku 2021 došlo novelou zákona o daních z příjmů ke zpřísnění podmínek pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje rodinného domu nebo jednotky podmíněného vynaložením získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby.

Prohlášení vlastníka. Co to je a jaké výhody přináší?

Bytový dům

Vlastníte-li byt, kancelář nebo třeba podíl na velké garáži, patrně jste již slyšeli o tzv. prohlášení vlastníka. Víte, k čemu takový dokument slouží, jaká práva a povinnosti upravuje a v čem spočívá jeho důležitost pro úpravu právních vztahů v budově? Následující řádky vám pomohou se v problematice prohlášení vlastníka zorientovat.

Prodej či koupě nemovitosti bez přístupové cesty

přístupová cesta

Při koupi či prodeji nemovitosti jde o velké peníze. Vždy se proto přesvědčte, zda obchod není rizikový. Jedním z kostlivců může být chybějící přístupová cesta. Jaké problémy hrozí a jak je řešit?

Dohoda a prohlášení o vzdání se předkupního práva – vzory ke stažení

Dohoda o vzdání se předkupního práva

Při prodeji nemovitosti prodávající často zapomínají na předkupní právo. Stačí jen, abyste společně s bytem prodávali parkovací stání a už se vám prodej komplikuje. Jedním z řešení je požádat spoluvlastníky, aby se vzdali svého předkupního práva.

Daň z nabytí nemovitosti při vypořádání společného jmění manželů

Rozvod a vypořádání SJM

S manželem se rozvádíme a potřebujeme vypořádat společné jmění manželů (SJM). Vlastníme byt a já mám zájem ho získat pro sebe, bydlet tam s našimi dětmi a manžela vyplatit. Manžel souhlasí. Budu platit z takového nabytí daň z nabytí nemovitosti?

Zprostředkovatelská smlouva s realitkou. Ústní nebo písemná?

Zprostředkovatelská smlouva

Někteří prodávající mají obavy uzavřít s realitní kanceláří písemnou zprostředkovatelskou smlouvu o prodeji a preferují ústní ujednání ve stylu "mou nemovitost nabízejte, ale písemně se vázat nechci". Často je příčinou strach nebo špatné zkušenosti. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody ústní a písemné smlouvy z pohledu prodávajícího.