Daň z příjmu při prodeji nemovitosti z dědictví v roce 2022
Zdědili jste nemovitost a zvažujete její prodej? Nejdříve zjistěte, jaké jsou vaše zákonné a daňové povinnosti a kdy jste od daně osvobozeni.
Zdědili jste nemovitost a zvažujete její prodej? Nejdříve zjistěte, jaké jsou vaše zákonné a daňové povinnosti a kdy jste od daně osvobozeni.
Nemovitost můžete nabýt do výlučného vlastnictví, do podílového spoluvlastnictví nebo do společného jmění manželů. V čem spočívají rozdíly?
Jaké máte daňové povinnosti při nabytí nemovitosti darem a při jejím prodeji? Kdy jste od daně osvobozeni a jaké máte další zákonné povinnosti? Dozvíte se v dnešním článku.
Prodali jste v roce 2021 nemovitost? Nezapomeňte se nejpozději do 31. ledna odhlásit z daně z nemovitostí.
Jaká je daň z příjmu při prodeji nemovitosti a v jakých případech jste od daně osvobozeni? Kdy musíte osvobození hlásit na finanční úřad?
Koupili jste si v roce 2021 nemovitost? Pak musíte do pondělí 31. ledna 2022 podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
Při pronájmech bytů dochází někdy mezi pronajímateli a nájemci ke sporům, když jde o opravy. Kdo platí opravy upravuje nařízení vlády.
Od roku 2021 došlo novelou zákona o daních z příjmů ke zpřísnění podmínek pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje rodinného domu nebo jednotky podmíněného vynaložením získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby.
Lidé se často mylně domnívají, že dražba nemovitosti a aukce je totéž. Princip je sice podobný, ale z právního a obchodního hlediska je rozdíl zásadní.
Zákon proti praní špinavých peněz přikazuje realitním, advokátním a notářským kancelářím prověřovat účastníky realitních transakcí. Co musíme prověřovat a co byste o tom měli vědět.
Prodat podíl na nemovitosti může být někdy pěkný oříšek, zejména pokud ostatní spoluvlastníci mají jiné představy o užívání nemovitosti než vy, anebo když s vámi absolutně odmítají komunikovat. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.
Při prodeji družstevního bytu máte povinnost zaplatit daň z příjmu. V jakých případech jste od daně osvobozeni a na co si dát pozor se dočtete v článku.
Je lepší nemovitost darovat nebo odkázat v dědictví? Jaké jsou daňové rozdíly a rizika obou možností. V přehledné tabulce vám to ukážeme.
Vlastníte-li byt, kancelář nebo třeba podíl na velké garáži, patrně jste již slyšeli o tzv. prohlášení vlastníka. Víte, k čemu takový dokument slouží, jaká práva a povinnosti upravuje a v čem spočívá jeho důležitost pro úpravu právních vztahů v budově? Následující řádky vám pomohou se v problematice prohlášení vlastníka zorientovat.
Každý, kdo je členem SVJ (společensví vlastníků jednotek), ručí za jeho dluhy. Můžete tak přijít i o byt. Jak problémům předcházet?
Při koupi či prodeji nemovitosti jde o velké peníze. Vždy se proto přesvědčte, zda obchod není rizikový. Jedním z kostlivců může být chybějící přístupová cesta. Jaké problémy hrozí a jak je řešit?
Předkupní právo je od 1. 7. podstatně omezeno. Kdy se vás týká a kdy si s ním již nemusíte lámat hlavu.
Rezervační smlouva je jedna z klíčových smluv celé realitní transakce. V čem spočívá její význam a jaká jsou rizika, když ji neuzavřete.
Na co si dát pozor, abyste si s nemovitostí nekoupili i dluhy prodávajícího. Trochu nepozornosti a koupě se vám může prodražit o spoustu peněz.
Pokud vlastníte nemovitost, jste povinni každý rok do konce května zaplatit daň z nemovitostí. Jak si placení daně můžete usnadnit?
Rozvazovací podmínka může pomoci vyřešit řadu problémů při nákupu a prodeji nemovitosti. Kdy má smysl?
Při nákupu či prodeji nemovitosti je třeba si dát pozor na omezení vlastnického práva. Mezi ně patří i věcná břemena. Pokud se v nich nevyznáte, může to pro vás mít závažné důsledky. Jak se v nich zorientovat?
Při nákupu nemovitosti je třeba věnovat pozornost tomu, zda na nemovitosti nevázne nějaké právní zatížení. Dnes se běžně setkáváme s tzv. zástavním právem a s ním souvisejícím omezením. Na co vše si musíte dát pozor.
S jakými omezeními vlastnických práv se můžete setkat u nemovitostí. Řeč bude o věcných břemenech, zástavních právech a nájemních smlouvách.
Rozvod je složitým životním obdobím. S ním často souvisí i vypořádání vlastnictví společné nemovitosti. Jak nejlépe postupovat?
Při prodeji nemovitosti prodávající často zapomínají na předkupní právo. Stačí jen, abyste společně s bytem prodávali parkovací stání a už se vám prodej komplikuje. Jedním z řešení je požádat spoluvlastníky, aby se vzdali svého předkupního práva.
S manželem se rozvádíme a potřebujeme vypořádat společné jmění manželů (SJM). Vlastníme byt a já mám zájem ho získat pro sebe, bydlet tam s našimi dětmi a manžela vyplatit. Manžel souhlasí. Budu platit z takového nabytí daň z nabytí nemovitosti?
Předat nemovitost kupujícímu před provedením vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí skýtá některá nebezpečí. Co se může stát?
Někteří prodávající mají obavy uzavřít s realitní kanceláří písemnou zprostředkovatelskou smlouvu o prodeji a preferují ústní ujednání ve stylu "mou nemovitost nabízejte, ale písemně se vázat nechci". Často je příčinou strach nebo špatné zkušenosti. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody ústní a písemné smlouvy z pohledu prodávajícího.
Reference makléře: Ing. Martina Popenková
Kontaktní údaje na naše pobočky najdete v sekci kontakty.
Každá kancelář je nezávisle vlastněna a řízena. Obchodní značka RE/MAX Alfa je provozována společností TOP REALITY SERVIS, s.r.o. se sídlem Spálená 97/29, Praha 1, IČ: 241 93 844, zapsaná v obchodním rejstříku vedeného Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 187436. V letech 2005 až 2011 byla obchodní značka RE/MAX Alfa a RE/MAX Alfa reality provozována společnostmi PTE Alfa s.r.o, IČ: 27620280 a PTE Alfa Reality s.r.o., IČ: 27246566. V roce 2011 došlo ke sloučení obou společností a vytvoření nové společnosti TOP REALITY SERVIS, s.r.o.
© 2021 – všechna práva vyhrazena
Tvorba webových stránek – Proweby.cz