Co je vydržení nemovitosti a jak funguje?
Vydržení nemovitosti je právní institut, který umožňuje získat vlastnictví k nemovitosti na základě jejího dlouhodobého držení pod určitými podmínkami.
Vydržení nemovitosti je právní institut, který umožňuje získat vlastnictví k nemovitosti na základě jejího dlouhodobého držení pod určitými podmínkami.
Kupní smlouva nebo darovací smlouva k převodu bytu, domu či pozemku nestačí. Nabyvatel (obdarovaný, kupující) nabývá vlastnické právo nikoliv podpisem smlouvy, ale až po provedení zápisu vlastnického práva do tzv. veřejného seznamu.
V dnešním článku se podíváme na to, jak probíhá prodej, pokud nemovitost prodává nebo kupuje nezletilý. Stejně jako při darování nemovitosti nezletilému se neobejdete bez souhlasu opatrovnického soudu.
Když budete prodávat nemovitost přes realitní kancelář, bude zprostředkovatelská smlouva, první smlouvou, kterou budete uzavírat. Co musí obsahovat?
Když prodej nemovitosti nejde, zkontrolujte tyto 4 věci.
Ucelené znění Zákona o realitním zprostředkování a o změně souvisejících zákonů
Bydlíte v nájmu? Nebo naopak byt či dům pronajímáte? V obou rolích byste měli znát svá práva. Seznámíme vás s možnostmi, jak ukončit nájemní smlouvu na byt či dům ze strany pronajímatele i nájemce.
Může se stát, že při prodeji nemovitosti kupující během převodu zemře. Co se v takovém případě stane s bytem, domem či pozemkem, penězi na kupní cenu nebo třeba složenou rezervační zálohou? A jakou roli při tom hraje okamžik, kdy smrt nastala? Níže si rozebereme modelové situace.
Nemovitost můžete nabýt do výlučného vlastnictví, do podílového spoluvlastnictví nebo do společného jmění manželů. V čem spočívají rozdíly?
Zákon proti praní špinavých peněz přikazuje realitním, advokátním a notářským kancelářím prověřovat účastníky realitních transakcí. Co musíme prověřovat a co byste o tom měli vědět.
Vypořádávat kupní cenu při převodech nemovitostí „napřímo“ se nevyplácí. Takový postup představuje pro prodávajícího i kupujícího nekončící řadu rizik, která mohou vyústit ve ztrátu celoživotních úspor. Ačkoliv zákon tuto povinnost neukládá, využití bezpečné úschovy kupní ceny patří v praxi mezi základní stavební kameny každé úspěšné realitní transakce.
Koupili jste „zajíce v pytli“ a z původních představ o bydlení snů se stala noční můra? Neztrácejte naději, prakticky každý závazek poskytuje oběma smluvním stranám prostředky, jak se proti druhé straně bránit a domoci se tak svých práv. Výjimkou nejsou ani kupní smlouvy na domy, byty, pozemky či jiné nemovitosti. I od těch lze za určitých okolností odstoupit – buď z důvodů stanovených zákonem nebo plynoucích z ujednání stran. Níže se podíváme, jaké možnosti má v tomto ohledu kupující i...
Když vlastníte byt, který vám nevyhovuje, možná vás napadne, že byste ho raději vyměnili za jiný, větší či menší, než ho jen prodali. Jaké máte možnosti?
Vlastníte-li byt, kancelář nebo třeba podíl na velké garáži, patrně jste již slyšeli o tzv. prohlášení vlastníka. Víte, k čemu takový dokument slouží, jaká práva a povinnosti upravuje a v čem spočívá jeho důležitost pro úpravu právních vztahů v budově? Následující řádky vám pomohou se v problematice prohlášení vlastníka zorientovat.
Každý, kdo je členem SVJ (společensví vlastníků jednotek), ručí za jeho dluhy. Můžete tak přijít i o byt. Jak problémům předcházet?
Každý poctivý vlastník bytu dbá na to, aby měl všechny platby za bydlení vyrovnané. Existuje ovšem riziko, že zaplatíte za druhy svých sousedů. Na co si dát pozor?
Prodej bytu se může zdát snadný. Obsahuje ale mnoho úkonů, které je dobré znát, jinak se můžete dostat do problémů. Zbytečně. V našem prodejním průvodci vám ukážu, na co se při prodeji zaměřit a jakých chyb se vyvarovat.
Při koupi či prodeji nemovitosti jde o velké peníze. Vždy se proto přesvědčte, zda obchod není rizikový. Jedním z kostlivců může být chybějící přístupová cesta. Jaké problémy hrozí a jak je řešit?
Při prodeji bytu nebo domu musí prodávající počítat s tím, že kupujícímu odpovídá za vady nemovitosti. Převodem vlastnictví tak nemusí být celý prodej nemovitosti pro prodávajícího ukončen. Kupující se může i zpětně domáhat po prodávajícím svých nároků z odpovědnosti za vady. Jaká jsou rizika pro prodávajícího a jak je snížit?
Rozvazovací podmínka může pomoci vyřešit řadu problémů při nákupu a prodeji nemovitosti. Kdy má smysl?
Na co si dát pozor, abyste si s nemovitostí nekoupili i dluhy prodávajícího. Trochu nepozornosti a koupě se vám může prodražit o spoustu peněz.
Odchod blízkého člověka je pro každého z nás těžký. O to těžší, pokud se musíme vypořádat s pozůstalostmi, řešit papírování, vyklízení nemovitosti a její prodej. Na co vše byste si měli dát pozor při prodeji nemovitosti z dědictví.
V souvislosti se zákonem proti praní špinavých peněz a s plánovaným zaváděním elektronické evidence tržeb jsme přestali přijímat platby v hotovosti.
Při nákupu či prodeji nemovitosti je třeba si dát pozor na omezení vlastnického práva. Mezi ně patří i věcná břemena. Pokud se v nich nevyznáte, může to pro vás mít závažné důsledky. Jak se v nich zorientovat?
Pokud plánujete v bytě či domě žít do konce života, nikdy ho nedarujte svým dětem ještě za svého života. Zde jsou důvody proč.
Při nákupu nemovitosti je třeba věnovat pozornost tomu, zda na nemovitosti nevázne nějaké právní zatížení. Dnes se běžně setkáváme s tzv. zástavním právem a s ním souvisejícím omezením. Na co vše si musíte dát pozor.
Rozvod je složitým životním obdobím. S ním často souvisí i vypořádání vlastnictví společné nemovitosti. Jak nejlépe postupovat?
S jakými omezeními vlastnických práv se můžete setkat u nemovitostí. Řeč bude o věcných břemenech, zástavních právech a nájemních smlouvách.
Při prodeji nemovitosti prodávající často zapomínají na předkupní právo. Stačí jen, abyste společně s bytem prodávali parkovací stání a už se vám prodej komplikuje. Jedním z řešení je požádat spoluvlastníky, aby se vzdali svého předkupního práva.
Táhne vás to k přírodě a rádi byste si postavili dům v místě odlehlém od lidí, ideálně u lesa? Připravte se na různá omezení a papírování. Stavba v chráněné krajinné oblasti (CHKO) totiž nemusí být tak lehká, jak se na první pohled zdá.
Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí při nákupu či prodeji nemovitosti je zajištění bezpečné úschovy kupní ceny. Jaké máte možnosti.
S prodejem a nákupem nemovitosti často souvisí změna trvalého bydliště. Pokud se to bude týkat i vás, připravte si kalendář a propisku, čeká vás obíhání úřadů. Není to však tak strašné jako dříve, protože od roku 2012 se můžete spolehnout za základní registry. Díky nim už nemusíte obíhat všechny úřady a hlásit změnu na každém zvlášť. Většina úřadů si data, která potřebuje, díky registrům předává mezi sebou automaticky. Nicméně i tak není změna úplně bez práce. Kam tedy musíte zajít,...
Někteří prodávající mají obavy uzavřít s realitní kanceláří písemnou zprostředkovatelskou smlouvu o prodeji a preferují ústní ujednání ve stylu "mou nemovitost nabízejte, ale písemně se vázat nechci". Často je příčinou strach nebo špatné zkušenosti. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody ústní a písemné smlouvy z pohledu prodávajícího.
Většina lidí neví, že při prodeji musí prodávající předat stavební dokumentaci kupujícímu, jinak se obě strany mohou dostat do nepříjemných problémů. Prodávající riskuje, že bude muset kupujícímu zaplatit slevu za vadné plnění, která může dosahovat desítky až stovky tisíc a kupující může mít problémy při následné rekonstrukci. Pojďme si říct, co se může stát.