Výměna bytu. Jaké jsou možnosti?

činžovní dům

Když vlastníte byt, který vám nevyhovuje, možná vás napadne, že byste ho raději vyměnili za jiný, větší či menší, než ho jen prodali. Jaké máte možnosti?

Doba čtení: 3 minuty

Tento článek je zaměřen na vlastníky nemovitostí, kteří chtějí vyměnit byt, dům nebo pozemek. Nikoli na výměnu nájemních bytů ve vlastnictví obce.

Jak výměna nemovitostí funguje

Můžete vyměnit jakoukoli nemovitost, která je ve vašem osobním nebo družstevním vlastnictví. Výměna nemovitostí je směnný obchod, nazývaný také barterový obchod či barter a upravuje ho § 2184 Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.

Směnná smlouva

Účastníci směny uzavírají tzn. Směnnou smlouvu, která při výměně nemovitostí musí být vždy písemná. Vždy vám doporučujeme obrátit se ohledně přípravy směnné smlouvy na právníka a v žádném přípravě si nepřipravujte smlouvy sami podle vzorů z internetu. Každá směna nemovitosti je unikátní, musí se řešit způsob vzájemného vypořádání, případného doplatku atd. Je třeba pamatovat na detaily, které laici téměř ve 100 % případů opomenou.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Jaké jsou možnosti výměny nemovitostí

Při směně musíte najít člověka, který má přesně opačné požadavky než vy.

Výměna nemovitostí mezi sousedy

Nejčastější je výměna nemovitostí mezi sousedy v jednom domě či v blízkém okolí, kdy vyměňujete byt větší za menší či naopak.

Typické jsou případy, kdy jedna rodina bydlí v malém bytě, ten ji nestačí a chce se přestěhovat do většího. Proti tomu ve stejném domě bydlí např. vdova. Manžel zemřel, děti se osamostatnily a její byt je pro ni zbytečně velký a náklady na provoz drahé (fond, oprav, vytápění atd.) Trápí ji přesně opačný problém.

Nevyhovuje-li vám váš byt a zároveň chcete zůstat ve stejném domě či v blízkém okolí, oslovte své sousedy s nabídkou výměny bytu. Pokud se o dění v domě zajímáte, pravděpodobně znáte i své sousedy a možná i jejich rodinné poměry a není ani těžké znát velikosti jejich bytů. Nabídněte jim výměnu své nemovitosti za jejich s případným doplatkem či naopak přeplatkem.

Někdy vaše sousedy nabídka hned zaujme, protože je podobný problém také trápí. Někdy je však s nabídkou překvapíte, protože o výměně nikdy nepřemýšleli, a tak ji zprvu odmítnou. Nicméně tím, že téma výměny nadhodíte, někteří o ni začnou přemýšlet. Někdy lidé potřebují jen čas, aby v nich myšlenka výměny uzrála, zvážili všechna pro a proti. To může klidně trvat mnoho měsíců. Budete-li při výměně aktivně oslovovat sousedy, máte mnohem větší šanci, že nakonec s výměnou uspějete.

Výměna nemovitostí různých druhů a parametrů

Někdy se na nás obrací lidé, že by chtěli vyměnit byt za dům s doplatkem ceny nebo byt za byt v jiném městě, byt za chalupu, byt za pozemek, napříč regiony atd. Pokud máte podobné představy o výměně, tak na ně ve vlastním zájmu zapomeňte.

Výměna různých druhů nemovitostí s diametrálně jinými parametry je velmi těžko realizovatelná.

Úsilí, které byste vyvíjeli do hledání nemovitosti, respektive jejího vlastníka, který má přesně opačné představy než vy, je časově velmi náročná a neefektivní. Takto můžete pracovat na výměně nemovitosti i několik let, a přesto nemusíte uspět. Je to ještě těžší než hledání jehly v kupce sena.

Směnný obchod fungoval dobře v prehistorických dobách, kdy nebyly peníze nebo v dobách, kdy byly peníze znehodnoceny inflací. Dnes podobné výměny nemovitostí nedávají smysl, protože máme osvědčený prostředek směny, peníze.

Je lepší prodat nemovitost, kterou nepotřebujete a za utržené peníze koupit nemovitost podle svých představ. Nebo nejdříve koupit nemovitost, zafinancovat její nákup hypotékou a následně prodat nemovitost, kterou nepotřebujete a z výtěžku splatit hypotéky.

Potřebujete pomoci s nákupem i prodejem nemovitosti? O veškeré náležitosti spojené s prodejem i nákupem nemovitosti se postaráme. Prodáme vaši nemovitost, najdeme vám jinou, vše časově a organizačně zkoordinujeme, že se o nic nebudete muset starat.

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.