Výměna bytu. Jaké jsou možnosti

činžovní dům

Když vlastníte byt, který vám nevyhovuje, možná vás napadne, že byste ho raději vyměnili za jiný, větší či menší, než ho jen prodali. Jaké máte možnosti?

Tento článek je zaměřen na vlastníky nemovitostí, kteří chtějí vyměnit byt, dům nebo pozemek. Nikoli na výměnu nájemních bytů ve vlastnictví obce.

Jak výměna nemovitostí funguje

Můžete vyměnit jakoukoli nemovitost, která je ve vašem osobním nebo družstevním vlastnictví. Výměna nemovitostí je směnný obchod, nazývaný také barterový obchod či barter a upravuje ho § 2184 Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.

Směnná smlouva

Účastníci směny uzavírají tzn. Směnnou smlouvu, která při výměně nemovitostí musí být vždy písemná. Vždy vám doporučujeme obrátit se ohledně přípravy směnné smlouvy na právníka a v žádném přípravě si nepřipravujte smlouvy sami podle vzorů z internetu. Každá směna nemovitosti je unikátní, musí se řešit způsob vzájemného vypořádání, případného doplatku atd. Je třeba pamatovat na detaily, které laici téměř ve 100 % případů opomenou.

Odhad ceny nemovitosti

Jaké jsou možnosti výměny nemovitostí

Při směně musíte najít člověka, který má přesně opačné požadavky než vy.

Výměna nemovitostí mezi sousedy

Nejčastější je výměna nemovitostí mezi sousedy v jednom domě či v blízkém okolí, kdy vyměňujete byt větší za menší či naopak.

Typické jsou případy, kdy jedna rodina bydlí v malém bytě, ten ji nestačí a chce se přestěhovat do většího. Proti tomu ve stejném domě bydlí např. vdova. Manžel zemřel, děti se osamostatnily a její byt je pro ni zbytečně velký a náklady na provoz drahé (fond, oprav, vytápění atd.) Trápí ji přesně opačný problém.

Nevyhovuje-li vám váš byt a zároveň chcete zůstat ve stejném domě či v blízkém okolí, oslovte své sousedy s nabídkou výměny bytu. Pokud se o dění v domě zajímáte, pravděpodobně znáte i své sousedy a možná i jejich rodinné poměry a není ani těžké znát velikosti jejich bytů. Nabídněte jim výměnu své nemovitosti za jejich s případným doplatkem či naopak přeplatkem.

Někdy vaše sousedy nabídka hned zaujme, protože je podobný problém také trápí. Někdy je však s nabídkou překvapíte, protože o výměně nikdy nepřemýšleli, a tak ji zprvu odmítnou. Nicméně tím, že téma výměny nadhodíte, někteří o ni začnou přemýšlet. Někdy lidé potřebují jen čas, aby v nich myšlenka výměny uzrála, zvážili všechna pro a proti. To může klidně trvat mnoho měsíců. Budete-li při výměně aktivně oslovovat sousedy, máte mnohem větší šanci, že nakonec s výměnou uspějete.

Výměna nemovitostí různých druhů a parametrů

Někdy se na nás obrací lidé, že by chtěli vyměnit byt za dům s doplatkem ceny nebo byt za byt v jiném městě, byt za chalupu, byt za pozemek, napříč regiony atd. Pokud máte podobné představy o výměně, tak na ně ve vlastním zájmu zapomeňte.

Výměna různých druhů nemovitostí s diametrálně jinými parametry je velmi těžko realizovatelná.

Úsilí, které byste vyvíjeli do hledání nemovitosti, respektive jejího vlastníka, který má přesně opačné představy než vy, je časově velmi náročná a neefektivní. Takto můžete pracovat na výměně nemovitosti i několik let, a přesto nemusíte uspět. Je to ještě těžší než hledání jehly v kupce sena.

Směnný obchod fungoval dobře v prehistorických dobách, kdy nebyly peníze nebo v dobách, kdy byly peníze znehodnoceny inflací. Dnes podobné výměny nemovitostí nedávají smysl, protože máme osvědčený prostředek směny, peníze.

Je lepší prodat nemovitost, kterou nepotřebujete a za utržené peníze koupit nemovitost podle svých představ. Nebo nejdříve koupit nemovitost, zafinancovat její nákup hypotékou a následně prodat nemovitost, kterou nepotřebujete a z výtěžku splatit hypotéky.

Potřebujete pomoci s nákupem i prodejem nemovitosti? O veškeré náležitosti spojené s prodejem i nákupem nemovitosti se postaráme. Prodáme vaši nemovitost, najdeme vám jinou, vše časově a organizačně zkoordinujeme, že se o nic nebudete muset starat.

Kontaktujte nás

Byl jsem velice spokojen s prací a službami paní Černé. Reagovala rychle, všechny potřebné informace jsem vždy obdržel ke své spokojenosti. Jednání paní Černé bylo velmi korektní a profesionální.
Realitní makléř p. Jelínek je naprosto ojedinělý, profesionální, lidský, pečlivý, svědomitý. Spolupráce při prodeji chaty byla velmi rychlá a strašně mile se s ním jednalo. Okamžitě odpovídal na všechny mé dotazy a snažil se pomoci. Je vidět, že ho práce neskutečně naplňuje, je to naprostá jednička ve svém oboru. Přála bych si více takových lidí, makléř roku by měl vyhrát každý rok. Za vše Vám patří velké díky, přeji zdraví celé Vaší rodině a spoustu dalších úspěchů v práci. Díky a smekám před Vámi:-)
Chtěla bych touto cestou ještě jednou poděkovat paní Janě Gondekove.Ktera velmi profesionálně vedla prodej našeho bytu.Po celou dobu inzerce,prohlídek,prodeje nás o všem pravidelně informovala.Jednala vždy v našem zájmu a tak byla celá akce pro nás velmi pohodlná.Jeste jednou díky!M.J.
Pana Radka Karnolda jsme s manželem potkali v roce 2018 bez předchozích zkušeností s využitím jakýchkoliv realitních služeb. Hned při prvním setkáním ve mne vzbudil pan Ing. Radek Karnold pocit důvěry a klidu. Vše se mnou v klidu probral a poskytl kompletní informace k prodeji nemovitosti. Po celou dobu nás o všem informoval a následně zajistil kompletní servis včetně potřebné dokumentace k prodeji a přepisu nemovitosti. Byli jsme opravdu velice spokojeni s jeho profesionálním a zároveň lidským přístupem. Po této milé zkušenosti jsme se na pana Ing. Radka Karnolda opět obrátili při nákupu nemovitosti, kde jsme šli již s jistotou, že proběhne vše por nás v klidu a budou zajištěny opět služby na profesioánální úrovni. Nebylo tomu jinak a dále doporučuji služby pana Karnolda svýžm přátelům, známým a rodině, pokud poptávají kavlitního makléře,
Byli jsme velmi spokojeni s profesionálním přístupem pana Babčického při celém procesu koupě nemovitosti. Velice profesionální a zároveň lidský přístup, dodržení všech dohod, termínů apod. Rychlé a vstřícné jednání, ochota. Můžeme vřele doporučit.Chalupovi, Lipno nad Vltavou
Pan Jeínek nám pomohl s prodejem bytu i koupí rodinného domu.Svou neuvěřitelnou pílí, pracovitostí a především lidským přístupem Nám pomohl, abychom nebyli ve stresu a vše nám pomohl zařídit i vyřídit.Nemovitost nekupujete a neprodáváte každý den, tak velmi rádi doporučujeme pana Jelínka.Spolehlivost, rychlost, přehlednost a jako bonus hezký přístup. To je charakteristika pana Jelínka.S pozdravem nadmíru spokojeni a vděčni přeji hezký den manželé Stehlíkovi.
Pana Radka Karnolda jsme s manželem potkali v roce 2018 bez předchozích zkušeností s využitím jakýchkoliv realitních služeb. Hned při prvním setkání ve mne vzbudil pan Ing. Radek Karnold pocit důvěry a klidu. Vše se mnou v klidu probral a poskytl kompletní informace k prodeji nemovitosti. Po celou dobu nás o všem informoval a následně zajistil kompletní servis včetně potřebné dokumentace k prodeji a přepisu nemovitosti. Byli jsme opravdu velice spokojeni s jeho profesionálním a zároveň lidským přístupem. Po této milé zkušenosti jsme se na pana Ing. Radka Karnolda opět obrátili při nákupu nemovitosti, kde jsme šli již s jistotou, že proběhne vše pro nás v klidu a budou zajištěny opět služby na profesioánální úrovni. Nebylo tomu jinak a dále doporučuji služby pana Karnolda svým přátelům, známým a rodině, pokud poptávají kavlitního makléře.
Výborná spolupráce s makléřem p. Petrem Veselým. Co bylo domluveno, bylo splněno. Velká snaha, ochota a trpělivost. Děkuji.
Naprostá spokojenost s panem Švarcem, je vstřícný, seriózní a empatický člověk. Spolupráci s ním rozhodně doporučuji.
Hezký den, využil jsem Vašich služeb prostřednictvím Vašeho makléře Ing. Karnolda. Spolupráce s Ing. Karnoldem byla procházka růžovým sadem. Jeho znalosti, invence, vlídnost s spolehlivost mne ohromily. Díky lidem jako je Ing. Karnold musí být Remax ČR ve svém oboru nejlepší. Všem potenciálním klientům vřele doporučuji. Moc děkuji Ondřej Daczický, Praha 5
Měli jsme velké štěstí. Paní Dana Rambousková je profesionální jak si člověk může přát a navíc úžasný člověk. Je ochotná, příjemná, a dělá víc než je v jeji náplni práce. V našem případě nepracovala pro nás a i tak chtěla pro obě strany to nejlepší. Nabízela nám spoustu možností a vždy s úsměvem vyřešila vše. Jsme za ní moc vděční.
Moje zkušenost z kanceláří Remax Alfa, kterou pro mne reprezentuje paní Šebíková je nejlepší, co jsem kdy měla. Do té doby jsem o práci realitních agentů měla jen velmi nevalné mínění díky mnohým neblahým zkušenostem. Tentokrát jsem byla nadšená! Její profesionalita rychlost, kontakty a celkově servis a hlavně životní optimismus jako přidaná hodnota, to vše mi nesmírně ulehčilo velmi složitou životní situaci, se kterou jsem se v té době potýkala.
Se sluzbami Remax Alfa jsem byla spokojena, zejmena diky maklerce pani Gondekove, jenz mi velice pomohla s prodejem nemovitosti.Vstricnost, profesionalita, zkusenosti v oboru, rychle jednani a pravidelna srozumitelna zpetna vazba shrnuji celkovy dojem z nasi spoluprace. Dekuji
Paní Ing. Popenková je zkušená makléřka. Prodej proběhl rychle, k naprosté spokojenosti. Nemusela jsem se o nic starat, byla jsem průběžně informovaná. Naše rodina se na paní makléřku obrací opakovaně a doporučila bych jí i svým známým. Andrea Kubálová
Dobrý den,služeb pana Babčického jsem využil při prodeji mojí další nemovitosti a mohu opět zopakovat, že přístup, jednání a ochota znovu více než předčila moje očekávání. S klidem mohu jen doporučit.Tímto pana Babčického zdravím a ještě jednou děkujiŠamudovský Daniel
“"Byla jsem velice spokojená,pan Petr Veselý byl velmi ochotný a vstřícný. Takže tuto pobočku a konkrétně pana Veselého mohu doporučit. Děkujeme za skvělou spolupráce :-)”
Jana Karlachová je opravdový profesionál ve svém oboru. K mé zakázce pronájmu nemovitosti přistoupila velmi zodpovědné, s ohledem na moji osobní situaci a individuální specifické požadavky. V každém okamžiku transakce jsem měl od Jany přesné a detailní informace o tom, jaké kroky budou nasledovat. Vše, na čem jsme se domluvili, bylo vždy do puntíku splněno, a to v kvalitě vysoce převyšující má očekávání. Pokud budu cokoliv řešit v budoucnu na nemovitostním trhu, určitě se znovu s důvěrou obrátím právě na ni.
Setkal jsem se jak s profesionalitou, tak i lidským přístupem. Paní Černá poskytuje nadstandardní služby, které nejsou zdaleka běžnou praxí realitních makléřů. Celý proces proběhl rychle a bez jakéhokoliv problému ku prospěchu všech zúčastněných stran. Ještě jednou děkuji a budu nadále doporučovat. LM
Pan Babčický před třemi lety prodával náš byt v Dejvicích a s jeho službami jsme byli velmi spokojeni, takže když jsme nedávno potřebovali prodat pozemek, oslovili jsme ho znovu a opět nezklamal, vše proběhlo k naší naprosté spokojenosti.
Služby pana inženýra Jelínka dalece předčily jakékoliv očekávání. Jeho reakce/odpovědi byly téměř okamžité, vyřízené s ochotou, dodané dokumenty a informace byly úplné a pravdivé. Navíc i po lidské stránce se jedná o sympatického a vstřícného profesionála. V budoucnu se na něj vždy ráda znovu obrátím, pokud se naskytne příležitost. Vřele doporučuji!

O našich makléřích řekli

Požádali jsme klienty, jestli jsou ochotni se vyjádřit k práci našich makléřů před kamerou. Tady jsou jejich autentické výpovědi. Další reference od klientů najdete na reference.