Výměna bytu. Jaké jsou možnosti

činžovní dům

Když vlastníte byt, který vám nevyhovuje, možná vás napadne, že byste ho raději vyměnili za jiný, větší či menší, než ho jen prodali. Jaké máte možnosti?

Tento článek je zaměřen na vlastníky nemovitostí, kteří chtějí vyměnit byt, dům nebo pozemek. Nikoli na výměnu nájemních bytů ve vlastnictví obce.

Jak výměna nemovitostí funguje

Můžete vyměnit jakoukoli nemovitost, která je ve vašem osobním nebo družstevním vlastnictví. Výměna nemovitostí je směnný obchod, nazývaný také barterový obchod či barter a upravuje ho § 2184 Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.

Směnná smlouva

Účastníci směny uzavírají tzn. Směnnou smlouvu, která při výměně nemovitostí musí být vždy písemná. Vždy vám doporučujeme obrátit se ohledně přípravy směnné smlouvy na právníka a v žádném přípravě si nepřipravujte smlouvy sami podle vzorů z internetu. Každá směna nemovitosti je unikátní, musí se řešit způsob vzájemného vypořádání, případného doplatku atd. Je třeba pamatovat na detaily, které laici téměř ve 100 % případů opomenou.

Odhad nemovitosti

Jaké jsou možnosti výměny nemovitostí

Při směně musíte najít člověka, který má přesně opačné požadavky než vy.

Výměna nemovitostí mezi sousedy

Nejčastější je výměna nemovitostí mezi sousedy v jednom domě či v blízkém okolí, kdy vyměňujete byt větší za menší či naopak.

Typické jsou případy, kdy jedna rodina bydlí v malém bytě, ten ji nestačí a chce se přestěhovat do většího. Proti tomu ve stejném domě bydlí např. vdova. Manžel zemřel, děti se osamostatnily a její byt je pro ni zbytečně velký a náklady na provoz drahé (fond, oprav, vytápění atd.) Trápí ji přesně opačný problém.

Nevyhovuje-li vám váš byt a zároveň chcete zůstat ve stejném domě či v blízkém okolí, oslovte své sousedy s nabídkou výměny bytu. Pokud se o dění v domě zajímáte, pravděpodobně znáte i své sousedy a možná i jejich rodinné poměry a není ani těžké znát velikosti jejich bytů. Nabídněte jim výměnu své nemovitosti za jejich s případným doplatkem či naopak přeplatkem.

Někdy vaše sousedy nabídka hned zaujme, protože je podobný problém také trápí. Někdy je však s nabídkou překvapíte, protože o výměně nikdy nepřemýšleli, a tak ji zprvu odmítnou. Nicméně tím, že téma výměny nadhodíte, někteří o ni začnou přemýšlet. Někdy lidé potřebují jen čas, aby v nich myšlenka výměny uzrála, zvážili všechna pro a proti. To může klidně trvat mnoho měsíců. Budete-li při výměně aktivně oslovovat sousedy, máte mnohem větší šanci, že nakonec s výměnou uspějete.

Výměna nemovitostí různých druhů a parametrů

Někdy se na nás obrací lidé, že by chtěli vyměnit byt za dům s doplatkem ceny nebo byt za byt v jiném městě, byt za chalupu, byt za pozemek, napříč regiony atd. Pokud máte podobné představy o výměně, tak na ně ve vlastním zájmu zapomeňte.

Výměna různých druhů nemovitostí s diametrálně jinými parametry je velmi těžko realizovatelná.

Úsilí, které byste vyvíjeli do hledání nemovitosti, respektive jejího vlastníka, který má přesně opačné představy než vy, je časově velmi náročná a neefektivní. Takto můžete pracovat na výměně nemovitosti i několik let, a přesto nemusíte uspět. Je to ještě těžší než hledání jehly v kupce sena.

Směnný obchod fungoval dobře v prehistorických dobách, kdy nebyly peníze nebo v dobách, kdy byly peníze znehodnoceny inflací. Dnes podobné výměny nemovitostí nedávají smysl, protože máme osvědčený prostředek směny, peníze.

Je lepší prodat nemovitost, kterou nepotřebujete a za utržené peníze koupit nemovitost podle svých představ. Nebo nejdříve koupit nemovitost, zafinancovat její nákup hypotékou a následně prodat nemovitost, kterou nepotřebujete a z výtěžku splatit hypotéky.

Potřebujete pomoci s nákupem i prodejem nemovitosti? O veškeré náležitosti spojené s prodejem i nákupem nemovitosti se postaráme. Prodáme vaši nemovitost, najdeme vám jinou, vše časově a organizačně zkoordinujeme, že se o nic nebudete muset starat.

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováme dle těchto podmínek.
Dobrý den.Chtěl bych tímto velmi poděkovat paní Dorině Šebíkové, za skvěle odvedenou práci a maximální profesionalitu se 100% servisem. S paní Šebíkovou jsem řešil prodej již druhé nemovitosti a opět maximální spokojenost. Prezentace, Rychlost, Cena za kterou se byt prodal a vyřízení všech náležitostí souvisejících s prodejem na nejvyšší úrovni. Mohu každému s čistým svědomím jen doporučit... 👌Pokud bych v budoucnu měl opět řešit prodej nemovitosti... Určitě znovu s paní Šebíkovou.Ještě jednou moc děkuji.
Uživatel Googlu
Uživatel Googlu
Hodnocení realitního makléře Ing.Karla Hynšta, kancelář REMAX Palackého třída,Brno.Děkuji za spolupráci. Oceňuji zejména profesionální jednání, vstřícný přístup a odborné znalosti na trhu nemovitostí.Pana Ing. Karla Hynšta všem doporučuji a pokud budu mít příležitost, tak se na něj rád znovu obrátím 🙂
Dobrý den.Tímto bych chtěl poděkovat panu Ing. Radku Karnoldovi za skvěle odvedenou práci, při prodeji naší nemovitosti. Je spolehlivý, ochotný, přizpůsobivý. Všem jeho služby doporučuji.Děkuji, Karel Stieber
Jméno a příjmení makléře RE/MAX AlfaLukas HrdinaProsím vyberte důvod hodnoceníPochvala na makléřeKolika hvězdičkami hodnotíte makléře?⭐⭐⭐⭐⭐ (5/5)Vaše hodnocení makléře (nepovinné)Byl jsem naprosto spokojen s praci pana Lukase Hrdiny a timto chci vyjadrit podekovani a pochvalu za jeho praci. Jeho pristup ke klientum je velice pozitivni a prikladny. Omlouvam se za opozdenou reakci, mezitim jsem prodelal operaci sedeho zakalu na obou ocich. Dekuji, s pozdravem Jiri HalamekVaše jméno a příjmení (nepovinné)Jiri HalamekVáš telefon605484548Váš emailjhalamek@seznam.cz
Chci ještě jednou poděkovat Paní Budské sděluji, že je profesionálka, při jednání prodeje řešila věci v náš prospěch. Často nás také doprovázela při prohlídkách bytu. Předávala informace rychle. S jejími službami jsme velmi spokojeni. Děkujme.
S paní Dorinou Šebikovou jsem vyřešil pronájem bytu pro mě ideálním způsobem, tedy o nic se nestaral. Od zajištění kvalitního nafocení až po výběr bonitniho pronájemce vše proběhlo dle mých představ.
Rád bych ocenil práci paní makléřky Jitky Šalounové, kterou jsem poznal prostřednictvím jejího manžela. Zmínil jsem se že bych rád bydlel v domku, leč ačkoliv mám byt, nemám finance. Záhy mě paní Šlounová kontaktovala a vylíčila mi možnosti nejlepšího způsobu zafinancování a rovnou mě upravila mojí představu, která byla v podstatě nereálná. Současně mi poradila i jak se dopracovat ke svému novému domu. Vzhledem k tomu, že realitám vůbec nerozumím jsem to stejně považoval za nereálné, neboť sehnat pozemek bylo nad moje možnosti. A opět zapracovala paní Šalounová. A to vše bez jakéhokoliv nároku na odměnu, jen jsme se domluvili, že případný prodej bytu uskutečním jejím prostřednictvím. Během převodu pozemku se vyskytly nějaké nejasnosti, ale paní Šalounová opět kvalifikovaně poradila. Jedná se o velmi pečlivou makléřku, která nenechá nic náhodě a její zkušenosti jsou podepřené nejen dlouholetou zkušeností v oboru, ale i praxí, kdy ona sama prošla procesem stavby domu a s tím souvisejícími etapami a "procedurami". Dnes vím, že prodej bytu uskutečním jejím prostřednictvím a je mi jasné, že to bude v nejlepších rukou. S díky Tomáš Parašín
Naprostá spokojenost s panem Švarcem, je vstřícný, seriózní a empatický člověk. Spolupráci s ním rozhodně doporučuji.
Využili jsme služeb pana Ing. Kamila Jelínka.Je to nejlepší makléř, se kterým jsme kdy spolupracovali. Doporučuji všude kudy chodím. Velmi profesionální a přesto milý přístup, kdy jsme viděli, že nejsme, jen obchodní položka, ale lidé, pro které pan Jelínek našel vždy pár milých slov nebo dokonce pár kousků ovoce pro děti. Prodej nemovitosti proběhl hladce i v naší náročnější situaci a časovém tlaku, kdy se koordinoval nákup a prodej více nemovitostí. Perfektní organizace, které není co vytknout. Kdyby se dalo dát sto hvězdiček, zaslouží si je všechny!
Chtěla bych touto cestou ještě jednou poděkovat paní Janě Gondekove.Ktera velmi profesionálně vedla prodej našeho bytu.Po celou dobu inzerce,prohlídek,prodeje nás o všem pravidelně informovala.Jednala vždy v našem zájmu a tak byla celá akce pro nás velmi pohodlná.Jeste jednou díky!M.J.
Paní Jana Gondeková se vyznačuje vysokou profesionalitou, absolutní spolehlivostí, pečlivostí. Dokáže velmi flexibilně reagovat na individuální potřeby klienta. S jejími službami jsem byla vždy velice spokojena.
S paní Ondrušovou to nebyl můj první prodej bytu. Již jsem její služby v minulosti využila a v případě dalšího prodeje se opět obrátím na ní. Jsem velmi spokojená s jejím přístupem, zkušenostmi, flexibilitou a s jejím přátelským chováním. Za mne mohu vřele doporučit, pokud hledáte profesionální služby a chcete nemovitost opravdu prodat. Děkuji moc za spolupráci. Jana Voříšková
S panem Ing. Karnoldem máme dvě zkušenosti (prodej bytu, pronájem bytu).Obě dopadly dobře.Pan inženýr byl velmi ochotný, vstřícný a vždy dobře připravený.Na dotazy e-mailem i SMS reaguje rychle a ochotně.V problematice realitního trhu se absolutně orientuje, jakýkoliv náš dotaz byl schopen srozumitelně odpovědět a popřípadě dovysvětlit.Pomohl nám i s problematikou nájemních smluv z pohledu pronajímatele, rychle nám byl schopen sehnat podklady a materiály, z kterých jsme mohli čerpat informace, takže nám ušetřil čas i energii.Pan inženýr je velmi slušný a solidní člověk, kterého rád doporučím.
Pan inženýr Radek Karnold dokáže vytvořit přátelskou atmosféru i při řešení složitých situací. Pomohl nám hladce projít zdlouhavým procesem koupě bytu, a to s velikou profesionalitou a zároveň ochotou. Děkujeme mu za veškerou pomoc, a vřele doporučujeme. Pfeifferovi
Pan inženýr Šoupal za mě profesionálně a aktivně vyřídil všchny záležitosti při prodeji mého bytu. Vřele doporučuji.
I když hodnotím ze strany kupujícího, nemohu si vynachválit služby paní Doriny Šebíkové. Profesionální přístup během samotné koupě a následný servis po předání nemovitosti – vše na jedničku. Nezbývá než doporučit 🙂
Výborná spolupráce s makléřem p. Petrem Veselým. Co bylo domluveno, bylo splněno. Velká snaha, ochota a trpělivost. Děkuji.
Prodej nemovitosti s panem Šoupalem z REMAX Alfa proběhl nad očekávání rychle a naprosto bez problémů. Oceňuji profesionální vystupování, podrobné informace o průběhu celé transakce, kvalitně připravené smluvní dokumenty a flexibilitu pana Šoupala. Ačkoli nám do prodeje zasáhla omezení související se stávající epidemií i některé osobní okolnosti na straně zúčastněných, s panem Šoupalem se podařilo na všem operativně domluvit a celou transakci jednotlivým změnám přizpůsobit. Pana Šoupala proto ráda doporučím všem, kteří si přeji prodat nemovitost spolehlivě, rychle a bez zbytečných starostí.
Spolupracovali jsme s panem inženýrem Karnoldem, který nám pomohl koupit byt. Jeho práce byla zcela obdivuhodná a bez jeho pomoci, podpory, trpělivosti a důslednosti by se nám to nepodařilo. Pozici měl nezáviděníhodnou, neboť byt prodával jiný makléř, který pracoval úplně jinak, než bychom si přáli. Jsme moc rádi, že pan Karnold stál celou dobu při nás a dovedl koupi do zdárného konce. Moc děkujeme!
Byla jsem velice spokojena se službou realitní makléřky PhDr. Kateřiny Melanové z realitní kanceláře Remax při hledání vhodného stavebního pozemku na území Prahy 12 a okolí. Její nabídka byla rychlá, odpovídající mým požadavkům a možnostem. Využila jsem jejích zkušeností při komunikaci s developerem, praktických rad ohledně koupi i způsobech financování. Markéta Hojná
js_loader

O našich makléřích řekli

Požádali jsme klienty, jestli jsou ochotni se vyjádřit k práci našich makléřů před kamerou. Tady jsou jejich autentické výpovědi. Další reference od klientů najdete na reference.