Přídatné spoluvlastnictví. Co to je a jak ovlivňuje realitní obchod?

chalupa

Chatová osada, průmyslový areál nebo developerský projekt nové čtvrti. Tam, ale i na dalších místech můžete narazít na tzv. přídatné spoluvlastnictví. V čem tento právní institut spočívá, jakou roli hraje při převodu nemovitosti nebo vzniku zástavního práva při vyřizování hypotéky, a kdo má na starost běžnou údržbu společné věci? To se dozvíte v dnešním článku.

Návrh na vklad do katastru nemovitostí. Vše, co o něm potřebujete vědět

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Kupní smlouva nebo darovací smlouva k převodu bytu, domu či pozemku nestačí. Nabyvatel (obdarovaný, kupující) nabývá vlastnické právo nikoliv podpisem smlouvy, ale až po provedení zápisu vlastnického práva do tzv. veřejného seznamu.

Jak prodat nemovitost, když je o ni velký zájem?

Prohlídka nemovitosti

V posledních letech se často stává, že se objeví několik zájemců o jednu nemovitost. Takové situace jsou jak pro prodávající, tak pro kupující stresující. Když pak prodávající nebo realitní makléř v podobné situaci začnou spekulovat, může velmi snadno dojít ke konfliktům. Jak se konfliktů vyvarovat a zároveň prodat nemovitost za co nejlepší cenu?

Prodej spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Jaké máte možnosti?

Jednání o vypořádání spoluvlastnictví

Prodat podíl na nemovitosti může být pěkný oříšek, zejména pokud ostatní spoluvlastníci mají jiné představy o užívání nemovitosti než vy, anebo když s vámi absolutně odmítají komunikovat. Jak nejlépe postupovat?

Prodej či koupě nemovitosti bez přístupové cesty

přístupová cesta

Při koupi či prodeji nemovitosti jde o velké peníze. Vždy se proto přesvědčte, zda obchod není rizikový. Jedním z kostlivců ve skříni může být chybějící přístupová cesta. Jaké problémy hrozí a jak je řešit?

Odpovědnost prodávajícího za vady při prodeji nemovitosti

Dům vzhůru nohama

Při prodeji bytu nebo domu musí prodávající počítat s tím, že kupujícímu odpovídá za vady nemovitosti. Převodem vlastnictví tak nemusí být celý prodej nemovitosti pro prodávajícího ukončen. Kupující se může i zpětně domáhat po prodávajícím svých nároků z odpovědnosti za vady. Jaká jsou rizika pro prodávajícího a jak je snížit?

Realitní aukce versus klasický prodej nemovitosti

Prodej nemovitosti v aukci

Aukce je za určitých okolnosti lepší způsob prodeje než klasický prodej. V čem jsou hlavní výhody aukce, u jakých nemovitostí má smysl a kde je naopak kontraproduktivní? Pokud právě nemovitost prodáváte, tento článek si ve vlastním zájmu musíte přečíst.

Jak si vybrat realitní kancelář pro prodej nemovitosti

Realitní makléř RE/MAX Alfa

V ČR je přes 3000 realitních kanceláří. Působí tu velmi špatné, dobré a špičkové realitní kanceláře. Jak si vybrat tu pravou? Ty nejlepší realitní kanceláře mají nástroje, díky nimž dokážou prodat nemovitost za lepších podmínek než špatné realitky a také než běžný smrtelník sám. Nejhorší realitky vám dokonce dokážou prodej zkomplikovat a připravit vám perné chvíle. Špatných kanceláří je bohužel stále ještě hodně.

Jak homestaging pomůže při prodeji nemovitosti. Srovnání před a po

Homestaging - Dina Marečková

Prodat dobře svoji nemovitost chce přirozeně každý prodávající. Kupující se sice často rozhodují podle kritéria ceny a lokality, ale významnou roli při nákupu hrají emoce. Kvalitní fotky a hezky naaranžovaný interiér ukazuj nemovitost v nejlepším světle. A to pomáhá nemovitost lépe prodat.

Realitní aukce versus dražba. Výhody a nevýhody pro prodávající

Aukce nemovitosti nebo dražba?

Lidé se často mylně domnívají, že dražba nemovitosti a aukce je totéž. Princip je sice podobný, ale z právního a obchodního hlediska je rozdíl zásadní. Zvažujete prodej nemovitosti? Tento článek je pro vás.

Daň z nabytí nemovitosti při vypořádání společného jmění manželů

Rozvod a vypořádání SJM

S manželem se rozvádíme a potřebujeme vypořádat společné jmění manželů (SJM). Vlastníme byt a já mám zájem ho získat pro sebe, bydlet tam s našimi dětmi a manžela vyplatit. Manžel souhlasí. Budu platit z takového nabytí daň z nabytí nemovitosti?

Nejčastější zabijáci při prodeji domu. Vyhněte se jim včas

Rekonstrukce domu

Prodat dům nemusí být tak lehké, jak se na první pohled zdá. Své o tom vědí mnozí majitelé nemovitostí i realitní makléři. K nejčastějším důvodům, proč prodej neproběhne, nepatří jen nezískání úvěru v bance nebo špatná komunikace, ale i obavy z budoucí rekonstrukce, pokud je její výše nepředvídatelná.

Co by měl kvalitní plán prodeje nemovitosti obsahovat?

Prodejní plán

Kvalitní plán stanovuje jasný postup a systém při nabízení nemovitosti. Díky kvalitnímu plánu může makléř oslovit více zájemců o koupi a dosáhnout tak pro prodávajícího lepších podmínek při prodeji. Kvalitní prodejní plán je proto pro úspěšný prodej nemovitosti nezbytný. Přesto ho většina realitních makléřů vůbec nemá a jejich prodejní aktivity jsou chaotické. 

Prodejní plán. Proč byste ho měli při prodeji nemovitosti chtít od svého makléře?

Prodejní plán

Prodejní plán je souhrn prodejních aktivit, které váš realitní makléř bude pro prodej vaší nemovitosti dělat. Úspěšný prodej je jednoduchý. Více oslovených lidí = úspěšnější prodej. A kvalitní prodejní plán pomůže oslovit více lidí a dá prodeji vaší nemovitosti jasný postup a řád.

Buďte obezřetní! Poznejte novou neférovou praktiku některých RK a její největší rizika

Nefér praktika realitní kanceláře

Trh s nemovitostmi se neustále mění a vyvíjí a s ním i nabídka služeb realitních kanceláří a makléřů. Jenže občas se objeví novinka, na kterou byste si jako majitel či zájemce o koupi měli dát pozor, protože cílí na všelicos, jen ne na co nejvýhodnější výsledek nebo klidný a rychlý průběh. A to je přesně případ postupu, který diktuje, jakou hypotéku si musí kupující sjednat, jinak nekupuje.

Nespolupracuje váš makléř při prodeji nemovitosti s ostatními makléři? Dejte mu padáka!

Máte padáka

Takový makléř vás svým postojem poškozuje. Makléři, kteří na prodeji nemovitosti spolupracují, často prodávají za vyšší ceny a přitom rychleji. Není vůbec žádnou výjimkou, že dosahují o 5 i 10 % vyšší prodejní ceny a prodej se zkracuje někdy i na polovinu. Makléři, kteří odmítají spolupracovat s ostatními, jsou srovnatelných či lepších výsledků schopných dosáhnout velmi zřídka, a majitelé, kteří si prodávají nemovitost sami, skoro nikdy.