Nemusíte-li prodávat nemovitost, tak ji neprodávejte

Kuchyně

Spousta realitních makléřů říká majitelům nemovitostí „Ceny nemovitostí jsou nejvyšší v historii, prodávejte“. Tito makléři to s vámi nemyslí dobře, jde jim jen o to, aby udělali obchod a zinkasovali provizi. I v roce 2019 vám říkám „Nemovitost neprodávejte, pokud nemusíte“.

Doba čtení: 4 minuty

Pokud máte pro nemovitost využití nebo nepotřebujete peníze, je zbytečné ji prodávat. Tím využitím nemovitosti myslím, že ji používáte pro vlastní účely nebo ji pronajímáte, anebo v ní máte jen uložené peníze, typicky u pozemků. Peníze uložené v dobrých nemovitostech patří k nejlépe uloženým finančním prostředkům vůbec a ke spolehlivé ochraně před inflací. Ano, může se stát, že ceny nemovitostí budou klesat, ale nemusí. Co když teď nemovitost prodáte s vidinou, že cena nemovitostí spadne, a ceny naopak dál porostou. Budete jen naštvaní. Jak se bude vyvíjet realitní trh, se můžeme jen dohadovat. Nikdo to neví se 100% jistotou, ani nemůže. O tom se dočtete v článku „Jak se budou vyvíjet ceny bytů v Praze a co má na ceny vliv“.

Samozřejmě se může stát, že ceny nemovitostí spadnou. To se může stát a pravděpodobně se stane, např. až přijde hospodářská recese. Realitní trh totiž do určité míry kopíruje hospodářství země. Klesá-li HDP, tak se to negativně projeví i poklesem cen nemovitostí a naopak. Hospodářské cykly (střídání růstu ekonomiky s poklesem) jsou tak staré jako samotný kapitalismus. Pravděpodobnost, že jednou přijde recese, je téměř nevyhnutelná. Ano, recese se dá do určité míry minimalizovat vhodnou hospodářskou politikou a s tím i pokles cen nemovitostí. Eliminovat však hospodářské cykly úplně není v silách ani těch nejlepších ekonomů, ani centrálních bankéřů a politiků. I když ceny nemovitostí s hospodářskou recesí klesnou, tak každá recese dřív nebo později skončí. S tím přichází i oživení na realitním trhu. A pro důkazy nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na poslední realitní recesi z let 2009 – 2013. Ceny nemovitostí se nejenže vrátily na předkrizovou úroveň, ale jsou nejvyšší v historii.  

Co když potřebujete prodat, abyste si koupili jinou nemovitost?

Sice draze prodáte, ale také draze nakoupíte. Takže efekt z prodeje nemovitostí na vrcholu patrně nebude taková hitparáda, jak vám někteří makléři slibují. Podívejte se do našeho průvodce, který vám řekne, jak prodat nemovitost a na co si dát při prodeji pozor.

Co když přijde recese, ceny nemovitostí spadnou a vy zrovna budete potřebovat peníze?

To je nejméně příjemný scénář a největší riziko pro vlastníky, kteří mají hypotéku. Snažte se vytvářet finanční rezervy, abyste, až se vám finančně nebude dařit (ztráta zaměstnání, nemoc), měli dostatečné rezervy na splátky hypotéky (min. 6 měsíčních splátek předem). Pokud nebudete splácet hypotéku, banka vás donutí nemovitost prodat, i když se ekonomika bude nacházet v nejhlubší recesi. Ztráta z prodeje pak může být opravdu citelná. Mám dojem, že toto riziko si mnoho lidí příliš neuvědomuje a žijí i v době, kdy se ekonomice daří, finančně na doraz. Co se s nimi stane v recesi, až bude hospodářství v poklesu, není těžké předpovědět.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám rámcově její cenu zdarma a bez závazků.

Jaké nemovitosti jsou na pronájem vhodné?

Ne každá nemovitost je pro pronájem vhodná. Například pronájem velkých bytů a velkých rodinných domů není tak jednoduchý, jako malých bytů. Finanční rentabilita je často horší. Navíc, velký byt si pravděpodobně pronajme rodina s dětmi. Děti jsou živé a s tím roste pravděpodobnost vyššího opotřebení interiéru. Navíc, přemýšlejte, co se stane, když rodina s dětmi nebude mít na nájem. To si teprve užijete „legrace“, když se je budete snažit vystěhovat na ulici. Vůbec to není jednoduché, v očích veřejnosti budete za zloducha a soudní vystěhování je běh na dlouhou trať. Při pronájmech malých bytů je mnohem méně starostí, tedy za předpokladu, že v tom umíte chodit. Někdy je lepší nemovitost nevhodnou na pronájem prodat a místo ní koupit investiční byt.

Potřebujete peníze k podnikání nebo ke splacení závazků?

Nejdříve zvažte bankovní půjčku. Banka vám poskytne výhodnější úvěr, pokud budete ručit nemovitostí. To má smysl, pokud potřebujete například peníze do podnikání či máte finanční závazky, které jste ovšem schopni splácet. Teprve v případech, kdy se finanční závazky dostávají mimo vaše možnosti a v podnikání se nedaří, pak se může prodej být jedinou možností jejich splacení.

Nemovitost prodávejte, jen pokud pro ni nemáte využití, nechcete ji pronajímat či nutně potřebujete peníze.

Nemáte pro nemovitost využití, nechcete ji pronajímat, její vlastnictví vás obtěžuje nebo máte finanční závazky nad vaše možnosti splácet? V takovém případě je opravdu nejlepší nemovitost prodat. V jiných případech je prodej opravdu zbytečný.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa

Chcete úspěšně prodat svou nemovitost?

Pokud se nacházíte v situaci, kdy je prodej nemovitosti nejlepší možností, pak se o její prodej spolehlivě postaráme a ochráníme vás před nástrahami realitního trhu.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.