Nemovitost neprodávejte, pokud nemusíte.

Spousta realitních makléřů říká majitelům nemovitostí “Ceny nemovitostí jsou nejvyšší v historii, prodávejte”. Tito makléři to s vámi nemyslí dobře, jde jim jen o to, aby udělali obchod a zinkasovali provizi. Já vám říkám “Nemovitost neprodávejte, pokud nemusíte”.

 

Pokud máte pro nemovitost využití nebo nepotřebujete peníze, je zbytečné ji prodávat. Tím využitím nemovitosti myslím, že ji používáte pro vlastní účely nebo ji pronajímáte, anebo v ní máte jen uložené peníze, typicky u pozemků. Peníze uložené v dobrých nemovitostech patří k nejlépe uloženým finančním prostředkům vůbec a ke spolehlivé ochraně před inflací. Ano, může se stát, že ceny nemovitostí budou klesat, ale nemusí. Co, když teď nemovitost prodáte s vidinou, že cena nemovitostí spadne a ceny naopak dál porostou. Budete jen naštvaní. Jak se bude vyvíjet realitní trh můžeme jen dohadovat. Nikdo to neví se 100% jistotou, ani nemůže. O tom se dočtete v článku “Jak se budou vyvíjet ceny bytů v Praze a co má na ceny vliv”.

Samozřejmě se může stát, že ceny nemovitostí spadnou. To se může stát a pravděpodobně se stane, např. až přijde hospodářská recese. Realitní trh totiž do určité míry kopíruje hospodářství země. Klesá-li HDP, tak se to negativně projeví i poklesem cen nemovitostí a naopak. A hospodářské cykly (střídání růstu ekonomiky s poklesem) jsou tak staré jako samotný kapitalismus. Pravděpodobnost, že jednou přijde recese je téměř nevyhnutelná. Ano recese se dá do určité míry minimalizovat vhodnou hospodářskou politikou a s tím i pokles cen nemovitostí. Eliminovat však hospodářské cykly úplně není v silách ani těch nejlepších ekonomů, centrálních bankéřů a politiků. A i když ceny nemovitostí s hospodářskou recesí klesnou, tak každá recese dřív nebo později skončí a s tím přichází i oživení na realitním trhu. A pro důkazy nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na poslední realitní recesi z let 2009 – 2013. Ceny nemovitostí se nejenže vrátily na předkrizovou úroveň, ale jsou nejvyšší v historii.  

Co, když potřebujete prodat, abyste si koupili jinou nemovitost?

Sice draze prodáte, ale také draze nakoupíte. Takže efekt z prodeje nemovitostí na vrcholu patrně nebude taková hitparáda, jak vám někteří makléři slibují.

Co, když přijde recese, ceny nemovitostí spadnou a vy zrovna budete potřebovat peníze?

To je nejméně příjemný scénář a největší riziko pro vlastníky, kteří mají hypotéku. Snažte se vytvářet finanční rezervy, abyste, až se vám finančně nebude dařit (ztráta zaměstnání, nemoc) měli dostatečné rezervy na splátky hypotéky (min. 6 měsíčních splátek předem). Pokud nebudete splácet hypotéku, banka vás donutí nemovitost prodat, i když se ekonomika bude nacházet v nejhlubší recesi. Ta ztráta z prodeje pak může být opravdu citelná. Mám dojem, že toto riziko si mnoho lidí příliš neuvědomuje a žijí i v době prosperity finančně na doraz. Co se s nimi stane v recesi až bude hospodářství v poklesu není těžké předpovědět.

Nemovitost prodávejte, jen pokud pro ni nemáte využití, nechcete ji pronajímat či potřebujete peníze.

Nemáte pro nemovitost využití a nechcete ji pronajímat? Pak je opravdu nejlepší ji prodat. Mimochodem ne každá nemovitost je pro pronájem vhodná. Někdy je lepší takovou nemovitost prodat a místo ní koupit na investici vhodný byt. A pokud potřebujete peníze k jiným účelům, např. peníze na podnikání, řešení finančních závazků atd., pak je také ideální řešením nemovitost prodat. V jiných případech je prodej opravdu zbytečný.

Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa, www.petrpodlesak.cz

 

Pokud se nacházíte v situaci, kdy je prodej nemovitostí nejlepší možností, pak se o její prodej spolehlivě postaráme.

Chcete úspěšně prodat svou nemovitost?

Zajistíme její prodej a ochráníme vás před nástrahami realitního trhu.

 

Mohlo by vás také zajímat...

Opravdu může větší výstavba snížit ceny bytů? Opravdu může větší výstavba snížit ceny bytů? Nestaví se, nestaví! Pokud se kdekoliv začtete do problematiky spojených s rostoucí cenou bytů, tak alespoň jedenkrát narazíte na tento argument. Rozumějme tím nejen Prahu, ale další oblasti, kde je zřet...
Prodáváte si nemovitost sami bez realitky? Provedeme analýzu vaší inzerce a doporučíme vhodný prodejní postup. Úvodní konzultace nyní jen za 290,- Kč... Prodáváte nemovitost poprvé a sami bez realitky? Velmi pravděpodobně se dopouštíte chyb. Některé vás mohou stát tisíce korun, ty nejzávažnější až statisíce. My vás na chyby upozorníme a doporučíme vhodný postup. Provedeme analýzu vaší inzerce a do...
Jaký je rozdíl mezi tržní cenou a obvyklou tržní cenou nemovitosti. Tržní cena a obvyklá tržní cena nemovitosti. Jaký je v tom rozdíl? Rozdíl mezi tržní cenou nemovitosti a obvyklou tržní cenou může být velmi výrazný, někdy i stovky tisíc korun. V čem je tedy rozdíl?  Co je to tržní cena Je jakákoli cena, za kte...
Co to je cena zvlášťní obliby a jak s ní pracovat při prodeji nemovitosti Co to je cena zvlášťní obliby a jak s ní pracovat při prodeji nemovitosti. Prodat nemovitost není těžké, ale prodat ji za nejvyšší možnou cenu, jak si přejí všichni prodávající, vyžaduje celou řadu aktivit. Jak toho dosáhnout? Jedním z mnoha fakt...