Buďte obezřetní! Poznejte novou neférovou praktiku některých RK a její největší rizika

Nefér praktika realitní kanceláře

Trh s nemovitostmi se neustále mění a vyvíjí a s ním i nabídka služeb realitních kanceláří a makléřů. Jenže občas se objeví novinka, na kterou byste si jako majitel či zájemce o koupi měli dát pozor. Protože cílí na všelicos, jen ne na co nejvýhodnější výsledek nebo klidný a rychlý průběh. A to je přesně případ postupu, který diktuje, jakou hypotéku si musí kupující sjednat. Jinak nekupuje.

Na tuto praktiku mě upozornili mí klienti, co se s ní v nedávné době setkali, když se chystali pořizovat či prodat nemovitost. Tak jsem si na ni trochu „posvítil“, abych vám v tomto článku mohl vysvětlit, v čem spočívají její největší rizika.

Tudy cesta nesmí vést…

Podmiňovat a nařizovat? To nikdy nevede k oboustranně příjemné spolupráci. A reality v tomto nejsou výjimkou. Takže pokud narazíte na realitní společnost, která vkládá do rezervační smlouvy povinnost financovat jimi doporučeným hypotečním úvěrem (když není možná úhrada z vlastních zdrojů), rozlučte se s ní.

A vůbec nesejde na tom, na jaké straně „barikády“ stojíte – jestli jste prodávající či kupující. Tato strategie může poškodit kohokoli.

Prodej se může protáhnout a cena snížit

Představte si, že prodáváte a zájemci se jen hrnou. Chodí na prohlídky a vaše nemovitost se jim líbí. Dohoda s někým z potenciálních kupců je tak „na spadnutí“. Ale daná realitka, co vám s celým procesem pomáhá, nastavila popsanou podmínku, tedy koupit jen přes „její“ hypotéku.

Prvního vážného uchazeče RK odmítá, protože už má rozjednaný úvěr jinde. Druhý pokus končí podobně. Třetímu zájemci se partnerská banka nezamlouvá, čtvrtý se drží tradice a chce si půjčit u té „své“, když už je u ní x let. A zároveň se neobjevuje nikdo, kdo by měl dostatek vlastních prostředků.

Ubíhají týdny nebo dokonce měsíce. Vaši nemovitost na inzertních portálech pomalu „válcují“ čerstvější nabídky. Může se dokonce stát podezřelou. Jakmile si lidé, co hledají byt nebo rodinný dům ke koupi, všimnou, že ten váš tam pořád je, začnou přemýšlet, proč ho nikdo nechce. A to je začátek konce. S největší pravděpodobností už za něj ani při velké snaze nezískáte původně zamýšlenou částku.

Takže se vše nečekaně prodlužuje a vám nezbývá nic jiného než jít s cenou dolů. Připomínám, že zbytečně – kdyby neexistovala podmínka využití konkrétní hypotéky, už máte hotovo. A se ziskem, s jakým jste počítali.

Přijde vám takový „scénář“ hrozivý? Pak si raději pořádně rozmyslete, jestli se vám vyplatí pomoc od realitní kanceláře, která buduje takové nesmyslné mantinely.

Úvěr nemusí být tak výhodný

A teď náhled i z „druhého břehu“. Jak tato strategie à la menší diktatura může ovlivnit vaši snahu koupit? Možná až tak moc, že budete muset na vytipovanou nemovitost zapomenout, když vám „předepsaná“ hypotéka nesedne.

Takže pokud se na „lov“ bytu nebo domu vydáváte s rozjednanou půjčkou, od které už v dané fázi nelze odstoupit bez sankcí, nejspíš se doberete výsledku se ztrátou. Buď zaplatíte poplatky spojené s vypovězením rozpracované úvěrové žádosti, nebo budete nuceni přesídlit k produktu, co vám svými parametry nevyhovuje.

Do obdobně neveselé pozice se dostane i tehdy, když jste dlouhodobým klientem instituce, která „věrnost“ odměňuje atraktivnější hypoteční nabídkou. Nastřádané roky vám pak budou k ničemu a opět se ocitnete před těžkou volbou: pořídit vyhlídnutou nemovitost i s vidinou komplikací, nebo se jí vzdát.

Motivace aneb proč to RK dělají

Provize – to je důvod, proč některé realitky doporučují konkrétní hypotéky. Na tom samozřejmě není nic špatného. Je žádoucí podpořit klienta, který se nevyzná či se neumí rozhodnout. Poradit mu, předat zkušenosti, ulehčit od starostí. Vždyť v tom tkví smysl práce realitního specialisty.

Avšak problém dle mého nastává tehdy, když jde RK po odměně „hlava nehlava“. Třeba právě tímto způsobem. Když podmiňuje uskutečnění prodeje (resp. koupě) využitím vybraného úvěru.

A nezachrání to ani argumentace dotčených makléřů, že tak ještě lépe hájí zájmy prodávajícího, protože jako prostředník v hypotečním „kolotoči“ mají dokonalý přehled o průběhu schvalování.

Jak se této nekalé praktice bránit?

Abyste neztráceli čas a energii s realitkou, která postupuje takto nevhodně, je potřeba být „ve střehu“. Následujte doporučení níže a jsem si jistý, že budete minimálně o krok napřed.

  • Než se pustíte do jednání s RK, „proklepněte“ si ji na internetu. Pátrejte v diskuzích, na sociálních sítích, hledejte názory lidí.
  • Ptejte se, jestli kupujícímu určují konkrétní finanční produkt.
  • Důvěřujte, ale prověřujte – chtějte vidět ukázku smlouvy o smlouvě budoucí nebo rezervační smlouvy.
  • Nebojte se domluvit si ideální podmínky. Solidní kanceláři půjde hlavně o vaše zájmy a spokojenost.
  • Pokud si nejste jisti, jak s prodejem či koupí „naložit“, poraďte se se mnou. Jsem tu pro vás – kontaktujte mě, sledujte mě na Facebooku a získávejte rady a tipy, jak se vyznat a neztratit v realitní „džungli“.

Autor článku: David Majer, realitní makléř RE/MAX Alfa, tel: 730 542 484

Realitní makléř David Majer
Realitní makléř David Majer

Co o službách Davida Majera říkají klienti…

Reference

Milan Smejkal

Maximální spokojenost jsem vyjádřil i na videohodnocení pana Davida Majera, na jeho stránkách i na Youtube.

Romana Reimová

Jednání s panem Davidem Majerem od začátku do konce prodeje mého bytu byla jedním slovem luxusní. Je to pravý profesionál na svém místě. Vyšel mi vstříc s termínem prohlídky bytu o víkendu, dodržel všechny slíbené termíny, zařídil home staging.. Celá akce proběhla velice rychle. Kdybych někdy v budoucnu chtěla využít služeb realitního makléře, bude to opět pan David Majer.

František Rak

Váš realitní makléř, pan Majer, odvedl svou práci za 1. Mou nemovitost prodal dokonce za vyšší cenu, než jsem očekával (vyšší, než dostal soused se stejným bytem) a našel solidního, bezproblémového kupce. Během týdne bylo domluveno. Pochvala.

Jarmila Kabátová

Díky vašemu zastoupení jsem byla s prodejem velmi spokojena. Pan Majer obstaral vše potřebné za mě, mnohokrát děkuji.

Jarmila Kabátová

Díky vašemu zastoupení jsem byla s prodejem velmi spokojena. Pan Majer obstaral vše potřebné za mě, mnohokrát děkuji.

Václav Macejka

Prodej bytu proběhl zcela bez problémů a velmi rychle bez nutnosti zasahovat do požadované ceny. Byt byl prodán do 2 dnů od zveřejnění a okamžitě poté v následujících dnech byly vyřízeny i veškeré náležitosti spojené s prodejem (smlouvy, vklad na katastr atd.). Spolupráce s panem Majerem byla na vysoké úrovni a práce profesionálně odvedená. (vyjádření ke službám Davida Majera)

Petr J.

Jsem velmi spokojen s vaší profesionálně odvedenou prací. Původně jsem chtěl byt prodávat za 2,5mil. Přesvědčil jste mě, že jej prodáte za 2,9mil. a byt se prodal do týdne. Vydělal jste mi tak 400.000Kč. Velké díky. (vyjádření ke službám Davida Majera)

Jitka H.

Jsem opravdu nadšená vaší rychlostí a – jak se tady říká – vaším “can do attitude”! Kéž by všichni pracovali tak efektivně jako vy, to by ten náš svět hned jinak vypadal. (vyjádření ke službám Davida Majera)

Vladimír Králík

Davide Majere, děkuji Vám, moc a naprosto nadstandardně jste mi pomohl, nikdy vám to nezapomenu.

Petr J.

Jsem velmi spokojen s vaší profesionálně odvedenou prací. Původně jsem chtěl byt prodávat za 2,5 mil. Přesvědčil jste mě, že jej prodáte za 2,9 mil. a byt se prodal do týdne. Vydělal jste mi tak 400.000Kč. Velké díky. (vyjádření ke službám Davida Majera)

Luboš Červinka

David Majer je milý, profesionál a vstřícný.

Luboš Červinka

Milý, profesionál, vstřícný. (vyjádření ke službám Davida Majera)

Pavol Škojec

Predaj bytu cez p. Majera bol na vysokej profesionálnej úrovni, finálne sa byt predal vo velmi krátkom čase za vyššiu čiastku ako som očakával. Služby pana Majera vrelo odporúčam.

Renáta Ježková

Aktivní, znalý problematiky, profesionální vystupování. (vyjádření ke službám Davida Majera)

Daniel Veis

Vše proběhlo nad očekávání hladce. Vaše svrchovaná profesionalita ve spojení s brilantní inteligencí a prostou (dnes bohužel velmi zřídka vídanou) lidskou slušností byly ty prvky, které nás přesvědčily hned v samém začátku, že David Majer byla správná volba. Mohl byste sloužit jako učebnicový příklad realitního specialisty.

Milan D.

Děkuji za velmi vstřícný přístup. Realitní makléři nemívají jako profese nejlepší pověst, ale v tomto ohledu pane Majere vystupujete z řady.

Bohuslava Vaňásková

S pomocí Davida Majera proběhl prodej bytu velmi dobře, veškeré náležitosti spojené s prodejem byly zařízeny k mé spokojenosti.

Václav Macejka

Prodej bytu proběhl zcela bez problémů a velmi rychle bez nutnosti zasahovat do požadované ceny. Byt byl prodán do 2 dnů od zveřejnění a okamžitě poté v následujících dnech byly vyřízeny i veškeré náležitosti spojené s prodejem (smlouvy, vklad na katastr atd.). Spolupráce s panem Majerem byla na vysoké úrovni a práce profesionálně odvedená.

Simona Pučelíková

Koupě bytu prostřednictvím Davida Majera pro mě byla velmi snadnou a bezproblémovou záležitostí.

Kontaktujte Davida Majera