Typy zprostředkovatelských smluv s realitní kanceláří

Zprostředkovatelská smlouva

Když se rozhodnete prodat nemovitost přes realitní kancelář, má s vámi vybraná realitní kancelář povinnost uzavřít písemnou zprostředkovatelskou smlouvu.

Doba čtení: 2 minuty

Uzavřít písemnou zprostředkovatelskou smlouvu s prodávajícím přikazuje realitním zprostředkovatelům § 9 odst. 2 Zákona o realitním zprostředkování, jinak nesmí nemovitost nabízet.

Zákon tím chce zabránit nekalým praktikám, kdy pochybní realitní zprostředkovatelé inzerují nemovitosti bez vědomí prodávajících. Žádná seriózní realitní kancelář proto dnes bez písemné zprostředkovatelské smlouvy vaši nemovitost nabízet nebude. A před realitkou, která tak činí, byste se měli mít na pozoru, protože u ní mohou být další nedostatky s dodržováním zákonů, což je při hodnotě realitní transakce v řádech milionů docela riskantní.

Význam zprostředkovatelských smluv

Písemná zprostředkovatelská smlouva definuje předmět prodeje, kupní cenu, odměnu realitní kanceláře a její splatnost, práva a povinnosti prodávajícího a realitní kanceláře. Všichni účastníci tak ví, jakým směrem se prodej bude ubírat a minimalizují se tak i spory.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Přečtěte si také: Co musí obsahovat zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří?

Typy zprostředkovatelských smluv

Nevýhradní zprostředkovatelská smlouva

Nevýhradní (neexkluzivní) zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří znamená, že si jako prodávající můžete nemovitost prodávat sám či prostřednictvím více realitních kanceláří. Když realitní kancelář nemovitost prodá, získá provizi z prodeje, když ji neprodá, žádnou provizi nezíská a nemáte vůči ní žádné závazky.

Nevýhradní smlouva je vhodná pro prodávající, kteří si chtějí nemovitost nabízet i sami a mít vše maximálně pod kontrolou. Její nevýhodou je zejména nižší výnos z prodeje, více práce pro majitele a to, že budete spolupracovat s méně kvalitními makléři. Všechny výhody a nevýhody nevýhradní smlouvy jsem sepsal v článku Prodej přes více realitek. Výhody, nevýhody.

Výhradní zprostředkovatelská smlouva

Výhradní (exkluzivní) zprostředkovatelská smlouva znamená, že nemovitost prodáváte výhradně přes jednu realitní kancelář, kterou jste si pro prodej najali. A když vás jako majitele kontaktuje zájemce o koupi sám napřímo, předáváte kontakt svému makléři a ten zajistí dokončení celého obchodu.

Výhradní zprostředkovatelskou smlouvu s klientem spotřebitelem je možné uzavřít jen na dobu určitou v max. délce 6 měsíců, viz § 17 odst. 4 Zákona o realitním zprostředkování.

Výhradní smlouva je vhodná pro prodávající, kteří se o prodej vůbec nechtějí starat, preferují maximální výnos z prodeje a chtějí pracovat s kvalitnějšími makléři. Všechny výhody a nevýhody výhradní zprostředkovatelské smlouvy jsem shrnul v článku Exkluzivní smlouva s realitní kanceláří. Výhody, nevýhody.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa