Jaká je provize realitních kanceláří

podpis smlouvy

Jak je vysoká, kdo ji platí a co obsahuje. Provize realitních kanceláří se výrazně liší a stejně tak i služby, které jsou v provizi zahrnuty. Na co byste si měli dát pozor?

Doba čtení: 4 minuty

Provize při prodeji nemovitosti

Výše provize za zprostředkování prodeje se pohybuje v rozsahu od 0 do 5 % + DPH. U velmi levných nebo problematických nemovitostí (s právními vadami, v exekuci atd.) může být provize i vyšší.

Výše provize se liší makléř od makléře. S ní se však liší i rozsah a kvalita poskytovaných realitních služeb. Proto vždy poměřujte, jaké služby jsou v provizi zahrnuty a jaké nikoliv.

Obvyklá (adekvátní) provize realitní kanceláře za kompletní prodej nemovitosti se pohybuje v rozmezí od 3 do 5 % + DPH. Této výše se držíme i my v RE/MAX Alfa.

Výše provize se liší v závislosti na:

  • ceně nemovitosti,
  • složitosti transakce,
  • případných právních vadách,
  • doprovodných službách,
  • zkušenostech makléře, jeho znalostech a schopnostech řešit problémy,
  • marketingu (tj. propagace nemovitosti).

Největší položku provize tvoří marketing a kvalita makléře.

Kvalitní marketing je sice dražší, ale díky němu je makléř schopen oslovit více zájemců a tak nemovitost prodat za vyšší cenu. Můžete sice ušetřit na marketingu, ale často na tom proděláte tím, že se nemovitost neprodá tak dobře, jak by mohla.

Podstatnou položku v provizi hraje samotná kvalita makléře. Kvalitní makléři jsou dražší než začínající, nezkušení nebo podprůměrní makléři. S kvalitním makléřem je však prodej nemovitosti snazší. Kvalitní, zkušení makléři jsou schopni vyřešit problémy, které nezkušený makléř nebo makléř s nízkou inteligencí vyřešit nezvládne. A nejen to, podprůměrní makléři dokonce problémy vytváří, místo toho, aby je řešili.

Někteří makléři jsou levnější i proto, že šetří i tam, kde není dobré moc šetřit. Např. za právníka, prověřování nemovitosti a potenciálních problémů. Věřili byste, že jsou stále makléři, kteří si kupní smlouvy připravují sami bez právního vzdělání? Šetřit se dá prakticky na všem. Makléři, kteří šetří, pak mohou pracovat za nižší provizi.

Prodej nemovitosti patří k největším investicím v životě člověka. Pokud chcete, aby prodej nemovitosti proběhl hladce a bezpečně, nemá smysl šetřit tam, kde si tím spíše ublížíte, tj. právě na kvalitě makléře a marketingu.

Na službách realitní kanceláře byste měli peníze vydělat, ne prodělat. Kvalitní realitní makléři jsou sice o něco dražší, ale mělo by se vám to vrátit na vyšší prodejní ceně a hladkém průběhu prodeje.

Vždy proto poměřujte výši provize s tím, jaké služby odměna makléře zahrnuje.

profík

Kdo platí provizi u prodeje nemovitosti

V zásadě lze říci, že provizi platí ten, kdo si službu realitní kanceláře objednává a platí. Zastupuje-li makléř prodávajícího, platí provizi prodávající. Zastupuje-li kupujícího, platí provizi kupující. Makléř nikdy nemůže zastupovat prodávajícího a kupujícího zároveň. To by byl konflikt zájmu.

Na trhu jsou však kanceláře, které tvrdí, že pracují pro prodávajícího zdarma, ale provizi si nechávají platit od kupujícího. Nikdo pro vás zdarma pracovat nebude. Je to takový paskvil, který má pro prodávajícího spíše více nevýhod než výhod. Vysvětlil jsem ho v článku Prodej nemovitosti bez provize. Výhody, nevýhody.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Provize u pronájmu nemovitostí

U zprostředkování pronájmu je běžná provize ve výši jednoho až dvou měsíčních nájmů + DPH.

U některých komerčních nemovitostí se můžete setkat s provizí ve výši 10 % ročního nájmu + DPH.

Kdo platí provizi u pronájmu

Provizi za zprostředkování pronájmu platí zpravidla ten, kdo si službu nalezení nájemníka objednává, tj. pronajímatel. Někteří makléři pak od pronajímatele nechtějí nic a provizi za zprostředkování žádají od nájemce. Provize od nájemníka je zvláštní, protože ten si od makléře žádnou službu neobjednává, ale bohužel se to děje. V některých městech, např. v Brně, je účtování provize od nájemníků zakořeněné.

V některých případech makléři žádají provizi ve výši dvou měsíčních nájmů + DPH, přičemž pronajímatel platí půlku a nájemník platí půlku. Jejich argument je, že se jim práce za méně peněz nevyplatí.

V RE/MAXu je doporučený standard účtovat provizi ve výši jednoho měsíčního nájmu + DPH u rezidenčních nemovitostí od pronajímatele, který si realitního makléře najal na vyhledání a prověření nájemníka. U komerčních nemovitostí je pak provize ve výši 10 % ročního nájmu + DPH, kterou platí pronajímatel.

Nechte si od nás předložit nezávaznou nabídku na prodej nemovitosti.

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa