
Jak je vysoká, kdo ji platí a co obsahuje. Provize realitních kanceláří se výrazně liší a stejně tak i služby, které jsou v provizi zahrnuty. Na co byste si měli dát pozor?
Provize při prodeji nemovitostí
Výše provize za zprostředkování prodeje se pohybuje v rozsahu od 0 do 5 % + DPH. U velmi levných nebo problematických nemovitostí (s právními vadami, v exekuci atd.) může být provize i vyšší.
Výše provize se liší makléř od makléře. S ní se však liší i rozsah i kvalita poskytovaných realitních služeb. Proto vždy poměřujte, jaké služby jsou v provizi zahrnuty a co nikoli.
Obvyklá (adekvátní) provize realitní kanceláře za kompletní prodej nemovitosti se pohybuje v rozmezí od 3 až 5 % + DPH. Této výše se držíme i my v RE/MAX Alfa.
Výše provize se liší v závislosti na:
- ceně nemovitosti,
- složitosti transakce,
- případných právních vadách,
- doprovodných službách,
- zkušenostech makléře, jeho znalostech a schopnostech řešit problémy,
- marketingu (tj. propagace nemovitosti).
Největší položkou provize tvoří marketing a kvalita makléře.
Kvalitní marketing je sice dražší, ale díky němu je makléř schopen oslovit více zájemců a tak nemovitost prodat za vyšší cenu. Můžete sice ušetřit na marketinu, ale často na tom proděláte, tím, že se nemovitost neprodá tak dobře, jak by mohla.
Podstatnou položku v provizi hraje samotná kvalita makléře. Kvalitní makléři jsou dražší než začínající, nezkušení makléři nebo podprůměrní makléři. S kvalitním makléřem je však prodej nemovitosti snažší. Kvalitní, zkušení makléři jsou schopni vyřešit problémy, které nezkušený makléř nebo makléř s nízkou inteligencí vyřešit nezvládne. A nejen to, podpůměrní makléři dokonce problémy vytváří, místo, aby je řešili.
Někteří makléři jsou levnější, i proto, že šetří i tam, kde není dobré moc šetřit. Např. za právníka, prověřování nemovitosti a potenciálních problémů. Věřili byste, že jsou stále makléři, kteří si kupní smlouvy připravují sami bez právního vzdělání? Šetřit se dá prakticky na všem. Makléři, kteří šetří pak mohou pracovat za nižší provizi.
Prodej nemovitosti patří k největším investicím v životě člověka. Pokud chcete, aby prodej nemovitosti proběhl hladce a bezpečně, nemá smysl šetřit tam, kde si tím spíše ublížíte, tj. právě na kvalitě makléře a marketingu.
Na službách realitní kanceláře byste měli peníze vydělat ne prodělat. Kvalitní realitní makléři jsou sice o něco dražší, ale mělo by se vám to vrátit na vyšší prodejní ceně a hladkém průběhu prodeje.
Vždy proto poměřujte výši provize s tím, jaké služby odměna makléře zahrnuje.
Kdo platí provizi u prodeje nemovitosti
V zásadě platí, že provizi platí ten, kdo si službu realitní kanceláře objednává a platí. Zastupuje-li makléř prodávajícího, platí provizi prodávající. Zastupuje-li kupujícího, platí provizi kupující. Makléř nikdy nemůže zastupovat prodávajícího a kupujícího zároveň. To by byl konflikt zájmu.
Na trhu jsou však kanceláře, které tvrdí, že pracují pro prodávajícího zdarma, ale provizi si nechávají platit od kupujího. Nikdo pro vás pracovat zdarma nebude. Je to takový paskvil, který má pro prodávajícího spíše více nevýhod než výhod. Vysvětlil jsem ho v článku Prodej nemovitosti bez provize realitní kanceláři. Výhody, nevýhody.
Provize u pronájmu nemovitostí
U zprostředkování pronájmu je běžná provize ve výši jednoho až dvou měsíčních nájmů + DPH.
U některých komerčních nemovitostí se můžete setkat s provizí ve výši 10 % ročního nájmu + DPH.
Kdo platí provizi u pronájmu
Provizi za zprostředkování pronájmu platí zpravidla ten, kdo si službu nalezení nájemníka objednává, tj. pronajímatel. Někteří makléři pak od pronajímatele nechtějí nic a provizi za zprostředkování žádají od nájemce. Provize od nájemníka je zvláštní, protože nájemce si od makléře žádnou službu neobjednává, ale bohužel se to děje. V některých městech, např. Brno je účtování provize od nájemníků zakořeněné.
V některých případech makléři žádají provizi ve výši dvou měsíčních nájmů + DPH, přičemž pronajímatel platí půlku a nájemník platí půlku. Jejich argument je, že se jim práce za méně peněz nevyplatí.
V RE/MAXu je doporučený standard účtovat provizi ve výši jednoho měsíčního nájmu + DPH u rezidenčních nemovitostí od pronajímatele, který si realitního makléře najal na vyhledání a prověření nájemníka. U komerčních nemovitostí je pak provize ve výši 10 % ročního nájmu + DPH, kterou platí pronajímatel.
Nechce si od nás předložit nezávaznou nabídku na prodej nemovitosti.
Kontaktujte nás
