Prodáváte nemovitost a nechcete platit provizi realitce?

Rodinný dům

Jak funguje u realitek prodej bez provize a proč je pro prodávající většinou nevýhodné, když provizi platí kupující? Žádný makléř  neprodává nemovitosti bez provize. Rozdíl je pouze v tom, že někteří makléři si provizi účtují od prodávajících a někteří od kupujících. Možná si řeknete, že pro vás bude lepší, když realitka provizi z prodeje vaší nemovitosti naúčtuje kupujícímu. Jenže zdánlivě výhodná nabídka prodat svou nemovitost bez provize se vám může nakonec prodražit o desetitisíce až statisíce. Proč?  V čem je rozdíl a proč se vám vyplatí ho znát?

Jak prodej bez provize u realitek funguje?

Na rovinu, finančně provizi vždy nakonec zaplatí kupující. A to u všech realitních transakcí zprostředkovávaných realitními kancelářemi. Ten zásadní rozdíl je obchodní. Ukážu vám to na příkladu.

Dejme tomu, že předpokládaná tržní cena nemovitosti je 3 mil. Tržní cena je stejná, ať už si realitka účtuje provizi od kupujícího nebo prodávajícího. Makléř, který vám slibuje prodej bez provize vám řekne něco jako “Vaši nemovitost prodám za 2,8 mil. Kč. realitní služby jsou pro vás zdarma, nemusíte nic platit” Následně bude všem prodávajícím klientům nabízet nemovitost za zmíněnou tržní cenu 3 mil. Kč. Rozdíl 200.000,- Kč vykáže jako svoji provizi, kterou účetně naúčtuje kupujícímu.

V čem je nabídka prodeje bez provize realitce pro prodávajícího nevýhodná?

1) Provizi nemáte vůbec pod kontrolou.

V dnešní době se občas stává, že se najdou kupci, kteří budou ochotni za vaši nemovitost zaplatit ještě vyšší cenu, možná i 3,1 mil. nebo dokonce ještě více. Stává se to typicky, když o nemovitost projeví zájem více kupců a některý z nich se rozhodne ostatní přeplatit, aby nemovitost získal. Taková realitka si téměř vždy zisk z takového navýšení celý nechá a vám dá pouze oněch 2,8 mil, které vám slíbila. Prodej “bez provize” je pro realitku opravdu výhodný. Díky tomu realitky vydělávají mnohem více a s menší námahou. Přijde vám to fér? Opravdu to tak chcete? U nás v RE/MAX Alfa veškerý zisk z navýšení ceny patří prodávajícím. Makléři náleží pouze předem dohodnutá výše provize.

2) Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

V realitách je to stejné. Pokud kupující platí provizi, pak realitka pracuje pro něj v duchu přísloví “koho chleba jíš, toho píseň zpívej”. Realitní makléř, který hájí kupujícího ovlivní přípravu kupní smlouvy v jeho prospěch. Pak se může stát, že kupní smlouva umožní snadno získat dodatečnou slevu za vady, zadržování části peněz z prodeje v případě problémů atd. Makléř pochopitelně prodávajícího neupozorní na rizika. Proč by to dělal, když zastupuje kupujícího? Stává se to běžně. Navíc nemůžete jen tak reklamovat služby takové realitní kanceláře, kvalitu práce, chtít slevu za špatně odvedenou práci. Sleva z nulové provize za špatně odvedené služby je stále nula. Z tohoto pohledu máte omezené možnosti. Kancelář, které nic neplatíte k vám nemá žádné závazky. Prodej “bez provize” je opět maximálně výhodný pro takovou realitní kancelář. Z principu makléř nemůže zastupovat zájmy prodávajícího a kupujícího zároveň, je to konflikt zájmů. Obě strany mají totiž protichůdné požadavky. Prodávající chce, co nejvýhodněji prodat a kupující co nejvýhodněji nakoupit. A tak makléři zpravidla zastupují toho, kdo platí jejich služby, a to i když se vám snaží tvrdit opak. Sice prodáte bez provize, ale nakonec dostanete z prodeje méně peněz, než kdybyste provizi platili. 

3) Zbytečná ztráta kupců, kteří financují velkou část kupní ceny z hypotéky.

To znamená, že prodáváte déle a nemusíte prodat tak výhodně. Banky totiž neproplácí kupujícím provizi realitních kanceláří, pokud ta není součástí kupní ceny. Realitka, která si účtuje provizi od kupujících pak musí odmítat kupce, kteří si chtějí vzít vysokou hypotéku např. 90 %. Takových kupců je přitom stále hodně. Odmítání kupců přitom nedává vůbec žádný smysl, jen kvůli laciným slibům, takže nakonec provizi realitka stejně účetně musí naúčtovat prodávajícím. V tu chvíli se pak provize stává pouze laciným reklamním trikem, jak získat nové klienty. Je to sice populistické, nicméně stále se najde dost lidí, kteří se na laciné sliby “zdarma či bez provize” rádi chytí, a nakonec při prodeji prodělají, zbytečně. 

Jak pracujeme s prodávajícími my v Alfě?

  1. U nás přesně víte, kolik naše služby stojí. Provize se pohybuje v rozpětí 3 – 5 % z dosažené prodejní ceny bez DPH.
  2. Podaří-li se nám sehnat kupce, který bude ochoten zaplatit vyšší cenu, veškerý výnos z navýšení ceny patří vám. Navýšení dosahujeme běžně např. při pořádání aukcí nemovitostí.
  3. Chcete-li s námi prodávat, pak sice zaplatíte provizi, ale náš makléř zastupuje pouze vás, maximálně hájí vaše zájmy a snaží se pro vás získat co nejlepší podmínky. Naši makléři standardně předkládají prodávajícím “Písemné prohlášení o tom, koho zájmy zastupují”. V něm jsou přesně a písemně vyjmenovány závazky makléře ke klientovi, kterého zastupuje.
  4. Nelákáme prodávající na laciné, nereálné sliby.  

Nelíbí se vám triky realitních makléřů a chcete prodat svou nemovitosti přes solidní realitní kancelář?

My s vámi budeme hrát otevřenou hru a hájit výhradně vaše zájmy. Svou nemovitost nám můžete nabídnout prostřednictvím následujícího formuláře nebo si vybrat svého realitního makléře.

Chci nabídnout svoji nemovitost na prodej

Ochráníme vás před nástrahami realitního trhu.

Petr Podlešák
Petr Podlešák

Článek připravil: Petr Podlešák, manažer kanceláře RE/MAX Alfa