Jak prodat nemovitost, když je o ni velký zájem?

Prohlídka nemovitosti

V posledních letech se často stává, že se objeví několik zájemců o jednu nemovitost. Takové situace jsou jak pro prodávající, tak pro kupující stresující. Když pak prodávající nebo realitní makléř v podobné situaci začnou spekulovat, může velmi snadno dojít ke konfliktům. Jak se konfliktů vyvarovat a zároveň prodat nemovitost za co nejlepší cenu?

Doba čtení: 2 minuty

Správné stanovení prodejní ceny nemovitosti

Často je výsledkem většího počtu zájemců o koupi špatně nastavená cena a nevhodně zvolená prodejní strategie. Když je cena příliš nízká, může se kolem nemovitosti strhnout bitva kupujících. Naopak, když je cena nastavená příliš vysoko, můžete udělat z nemovitosti ležák. Obojím si můžete jako prodávající ublížit, když nevíte, jak v takové situaci postupovat.

Správné nastavení prodejní ceny nemusí být na současném dynamickém trhu s rychlým růstem cen vůbec snadné. Naši realitní makléři používají cenové mapy – vědí, co se kde prodalo a za kolik.

Pokud zvažujete prodej nemovitosti, nejprve se zajímejte o to, jaká je její obvyklá tržní cena.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Nejčastější chyby prodávajících a realitních makléřů

Situace, kdy je více zájemců o koupi, způsobuje konfliktní až trapné situace.

Příklad:

Prodávající či jeho makléř slíbí prvnímu zájemci, který řekne „kupuji“, že mu nemovitost prodají. Hloupá situace nastává ve chvíli, kdy druhý a další zájemce v pořadí řeknou „já ji chci také koupit“. A korunu nasazuje zájemce, který prohlásí „Já ji chci také koupit a nabízím vám vyšší kupní cenu“.

A co teď?

Představte si, že prvnímu zájemci o koupi slíbíte, že mu nemovitost prodáte, ale druhý zájemce nabízí, že vám zaplatí vyšší cenu.

Taková situace nemá žádné dobré východisko. V zásadě nastanou dva scénáře.

Buď se prodávající nebo jeho realitní makléř chtějí z prvního slibu vykroutit a prodat dalšímu zájemci za více peněz. A bohužel se až příliš často začnou uchylovat k nedůstojným lžím a způsobům, jak se z prvnímu slibu vykroutit.

A nebo realitní makléř zatají prodávajícímu druhou výhodnější nabídku na prodej a prodá nemovitost prvnímu zájemci, protože už mu to slíbil. A plnit sliby je přece slušnost. Jenže za tuto „slušnost“ zaplatí prodávající tím, že z prodeje získá méně peněz. Makléř touto „slušností“ de facto okradl prodávajícího o peníze.

Podobným situacím jde však předcházet. Elegantním a spravedlivým řešením je prodej nemovitosti v aukci.

Realitní aukce – spravedlivý výběr kupujícího

Nejlepší cesta, jak podobným nedůstojným situacím předcházet a zároveň vybrat kupce, který nabídne nejvyšší cenu, je realitní aukce.

Princip aukce spočívá v tom, že se všem zájemcům předem oznámí, že nemovitost bude prodána tomu, kdo nabídne nejlepší podmínky pro prodávajícího.

Podmínky aukce jsou předem jasně stanovené. Účastníci tedy ví, jak bude prodej formou aukce probíhat.

Detailní informace k aukcím najdete na stránce Aukce nemovitostí.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa