Katastr omezuje přístup informacím. Od 1.6. 2021 jen pro přihlášené

Katastrální úřad

Pokud potřebujete zjistit, kdo je vlastníkem nějaké nemovitosti, musíte být od 1. 6. 2021 do katastru přihlášeni. Poradíme vám nejsnazší možnosti registrace a přihlášení.

Doba čtení: 3 minuty

Katastr omezuje přístup neregistrovaným uživatelům z důvodu nezákonného vytěžováním databáze Nahlížení do katastru nemovitostí softwarovými roboty.

Pro přihlášení máte na výběr celou řadu možností. Ukážeme vám ty nejsnazší. Video návod pro přihlášení najdete v zápatí tohoto článku.

1. Dálkový přístup do katastru nemovitostí

Tato varianta je pro vás nejlepší, pokud potřebujete mít přístup jak do bezplatné služby Nahlížení do katastru nemovitostí, tak i do placené služby Dálkový přístup do katastru nemovitostí, abyste si mohli stáhnout. např. plnohodnotné výpisy z listů vlastnictví, které jsou zpoplatněné, ale i nabývací tituly atd. Využijí ho např. realitní makléři, právníci, devolopeři, banky atd.

Přístup si můžete zřídit tak, že pošlete na katastrální úřad žádost, kterou si můžete stáhnout na stránkách Katastrálního úřadu. Žádost můžete poslat třemi způsoby:

a) Poštou nebo osobně

V tomto případě žádost musíte na žádosti ověřit svůj podpis a doručit na adresu:

Český úřad zeměměřický a katastrální
Odbor správy dat, Oddělení služeb uživatelům
Pod sídlištěm 1800/9
18211 Praha 8

b) Prostřednictvím datové schránky IDDS uuaaatg

Je nejsnazší možnost, pokud máme zřízenou datovou schránku. Totožnost se považuje za prokázanou, je-li dokument žádosti zaslán prostřednictvím datové schránky žadatele. V případě fyzických osob pouze prostřednictvím datové schránky fyzické osoby, v případě právnických osob pouze prostřednictvím datové schránky právnické osoby. Žádost nesmí být vytištěna, fyzicky podepsána a naskenována.

c) e-mailem na adresu cuzk@cuzk.cz

Žádost musí být podepsána uznávaným elektronickým podpisem (který mimo jiné obsahuje tzv. identifikátor MPSV). Žádost nesmí být vytištěna, fyzicky podepsána a naskenována, více viz níže autorizovaná konverze.

Podrobnosti najdete na stránkách Katastrálního úřadu.

2. Eidentita.cz – Národní bod pro identifikaci a autentizaci

Pokud nepotřebujete využívat i placené služby katastru nemovitostí, můžete se přihlásit přes službu Eidentita.cz, což je státem provozovaná služba pro přístup k online službám státní správy a komunikaci s úřady.

a) Přístup přes bankovní identitu

Tato varianta je nejjednodušší, pokud máte účet v některé z následujících 5 bank, které bankovní identitu podporují (ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna, Moneta a Air Bank). Počet bank se bude dále rozšiřovat. Ve svém internetovém bankovnictví si můžete zřídit bankovní identitu, která funguje podobně jako eObčanka, a díky ní budete moci snáze elektronicky komunikovat s úřady, eshopy či dalšími institucemi. Její zřízení se vám vyplatí a mimochodem je také zdarma. Více informací o projektu bankovní identity najdete na stránkách www.bankovni-identita.cz.

Máte-li ve svém internetovém bankovnictví vytvořenou bankovní identitu, přihlaste se k Nahlížení do katastru pod touto identitou.

b) Mobilní klíč eGovernmentu

Další možností je použití mobilního klíče eGovernmentu. K tomu si potřebujete nainstalovat do svého mobilního telefonu aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu. Můžete si ji stáhnout v Google play nebo v Apple store.

Mobilní klíč si aktivujete ve své datové schránce tak, že si zřídíte identitu v národním bodu viz obrázek níže.

Po kliknutí na odkaz „Přejít na zřízení identity v Národním bodu“ klikněte na vytvořit Mobilní klíč eGovernmentu viz obrázek níže a pokračujte podle instrukcí.

c) NIA ID

Další možností je zřídit si NIA ID, což je národní identifikační prostředek pro komunikaci se státní správou. Můžete si ho aktivovat ve své datové schránce úplně stejně jak Mobilní klíč eGovernmentu, jen s tím rozdílem, že založíte NIA ID dle předchozího obrázku.

d) Ostatní možnosti přihlášení

Tím končí výčet nejjednodušších možností přihlášení. Přihlášení přes eObčanku je složitější, protože potřebujete čtečku občanských průkazů a funguje jen u občanských průkazů vydávaných po 1. 7. 2018. O něco procesně složitější je i nastavení přístupu přes MojeID nebo použití placeného certifikátu.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Video návod pro přihlášení

Pokud preferujete instruktážní video, doporučuji následující video, které zpracoval náš makléř Jan Pohořelický.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa