Tržní cena a obvyklá tržní cena nemovitosti. Jaký je rozdíl?

Exteriér činžovního domu

Rozdíl mezi tržní cenou nemovitosti a obvyklou tržní cenou může být velmi výrazný, někdy i stovky tisíc korun. V čem je tedy rozdíl? 

Doba čtení: 2 minuty

Co je to tržní cena nemovitosti

Tržní cena je jakákoliv cena, za kterou je kupec ochoten vaši nemovitost koupit a vy prodat. Najde-li se tedy kupec, který bude ochoten koupit byt za 5 mil., ačkoli všichni ostatní zájemci jsou ochotni ho koupit jen za 4,5 mil., je jeho tržní cena 5 mil.

Je tomu tak proto, že se na této ceně prodávající s kupujícím dohodli. Možná má pro daného kupce tento byt mimořádnou užitnou hodnotu, kterou pro ostatní nemá, tzn. cenu zvláštní obliby, nebo se jen špatně orientuje na trhu a draze koupil.

Ať tak nebo onak, je to stále v danou chvíli tržní hodnota tohoto bytu. Občas se situace, kdy je někdo ochoten nemovitost koupit za výrazně vyšší cenu než všichni ostatní, stávají.

To, za jakou cenu se vám podaří prodat, záleží na celkové kvalitě marketingu, zejména předprodejní přípravě nemovitosti, inzerci, organizaci prohlídek či využívání prodejních nástrojů jako jsou aukce nemovitostí, a také na tom, jak dobrý jste obchodník. Vše hraje svou roli.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Nikdy není možné dopředu odhadnout, jaké tržní ceny lze při prodeji dosáhnout, proto vždy při stanovování odhadu tržní ceny nemovitosti pracujeme s termínem obvyklá tržní cena nemovitosti. 

Co je to obvyklá tržní cena nemovitosti

Obvyklá tržní cena je cena, kterou jsou obvykle schopni akceptovat i další kupci. Ve shora uvedeném případě je pak obvyklá cena 4,5 mil. A pokud od nás chcete získat odhad tržní ceny nemovitosti, obdržíte právě odhad ceny obvyklé.

Víme přesně, jaké jsou tržní ceny nemovitostí ve vaší lokalitě.

Máme kompletní databázi realitních transakcí přímo z katastru nemovitostí. Výstupy z katastru získáváme prostřednictvím aplikací:

  • Cenové mapy www.cenovamapa.org, které vznikly ve spolupráci s poradenskou společností Deloitte Česká republika. Tyto mapy používají pro oceňování nemovitostí i banky.
  • Cenové mapy www.cenovamapa.cz od společnosti Adol.
  • Cenové mapy realizovaných transakcí společnosti www.remax-czech.cz.

Díky tomu vám můžeme spolehlivě říct, za kolik prodal byt třeba váš soused.

Neméně důležitým kritériem pro správné stanovení tržní ceny jsou zkušenosti realitních makléřů, kteří dokáží určit potenciál nemovitosti na měnícím se trhu.

Zvažujete prodej nemovitosti a chcete znát její obvyklou tržní cenu?

Získejte od nás zdarma odhad nemovitosti

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Googlu.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa