Úmrtí v nemovitosti je velmi citlivá záležitost. O to citlivější je, pokud v nemovitosti došlo k tragédii, vraždě či sebevraždě. Co dělat?
Jak na otázky kupujících ohledně úmrtí
V případě, že přenecháváte prodej nemovitosti po zesnulém realitní kanceláři, starosti s prohlídkami a nepříjemné otázky na jednáních se zájemci o koupi vám odpadají.
Pokud ale chcete vše zařídit sami, připravte se na následující otázky. “Proč prodáváte byt / dům?” Tím se stočí řeč na úmrtí a mohou následovat otázky “Kdo zemřel? Došlo k úmrtí přímo v nemovitosti? Jednalo se o přirozenou smrt, sebevraždu nebo násilnou smrt?”
Zájemci nemusí být obeznámeni s vaší situací, a pokud nemovitost chtějí koupit, bude je zajímat, co se v nemovitosti stalo. Nemějte jim to za zlé. Pro někoho je nepřijatelná představa, že spí v místnosti, kde před nedávnem zemřel člověk nebo dokonce spáchal sebevraždu, což může vést ke ztrátě kupců.
Povinnost prodávajícího informovat o úmrtí v nemovitosti
Zjednodušeně se dá říct, že čím horší smrt se v bytě či domě stala, tím hůře a za nižší cenu se prodá. To některé prodávající vede k tomu, že se snaží informace o úmrtí před kupujícími zatajit.
Někdy je tají i před realitním makléřem, kterého prodejem pověří. My si to však dokážeme snadno zjistit.
Prodávající sice nemá ze zákona žádnou povinnost informovat kupující o úmrtí v nemovitosti, ale vždy prodávajícím říkám, aby tuto informaci sdělili všem vážným zájemcům. Je to elementární lidská slušnost.
Zatajování úmrtí před kupujícím je dle mého názoru nemorální. Koneckonců se to stejně dříve nebo později dozví od sousedů. A pokud se to nedozví od vás, ztratíte u kupujících důvěru, což může vést ke zmaření prodeje.
Určitě není nutné, abyste barvitě vyprávěli, v jaké místnosti nebožka skonala. Jen konstatujte fakt, že došlo k sebevraždě.
Stejně tak není nutné informací o úmrtí přímo uvádět v inzerci a zmiňovat ji každému, kdo přijde na prohlídku, ale pouze těm, kteří o koupi projeví vážný zájem.
Důstojnost toho, jak se v takové citlivé situaci zachováte vy nebo váš makléř, bude mít vliv na atmosféru a průběh celého prodeje.
Tragická smrt v nemovitosti
Mnohem závažnější je situace, když v nemovitosti dojde k sebevraždě, rodinné tragédii či dokonce k vraždě. Nemovitost tak získá stigma smrti.
Lidi instinktivně přitahuje pozornost k tragédiím. A proto je možné, že se vás někteří budou ptát na detaily tragédie. Média pochopila už dávno, že barvitým publikováním tragických zpráv zvyšují pozornost, čtenost a sledovanost svých médií, a tím si zajišťují vyšší příjmy z reklamy. Vy však nejste novináři. Pokud budete barvitě vyprávět, jak a kde si v bytě sebevrah podřezal ruce, je možné, že to lidi bude zajímat, ale vy neprodáte. Detaily tragédie nechte odejít do zapomnění.
Jak při prodeji nemovitosti se stigmatem smrti postupovat
Osobně jsem prodával nemovitosti, kde došlo k úmrtí i sebevraždě. Moji kolegové mají i zkušenost s prodejem nemovitosti, kde došlo k vraždě.
Prodej takové nemovitosti je komplikovaný, nikoli však nemožný.
Zcela určitě se to negativně projeví na ceně. Zájemci o koupi dokážou zpravidla akceptovat, že v bytě zemřela přirozenou smrtí stará babička, ale mnoho lidí odmítne koupit nemovitost, kde např. při požáru uhoří lidé nebo dojde k sebevraždě či vraždě. Jsou však lidé, kteří jsou ochotni takovou nemovitost koupit, pokud je nižší cena.
Mohou to být kupci, kteří jsou emotivně chladnější, nebo jsou to investoři, kteří budou nemovitost pronajímat např. formou krátkodobých pronájmů cizincům, anebo lidé, jejichž finanční situace je špatná a nedovoluje jim koupit nemovitost bez poskvrny.
Každou tragédii vyléčí čas, proto i tragická úmrtí v nemovitostech budou po letech zapomenuta a ceny takových nemovitostí se postupem času začnou vracet na běžnou úroveň na trhu. Stačí se ohlédnout do minulosti. Byty, kde došlo k přestřelce s gestapem za 2. světové války a kde zahynuli čeští bojovníci za svobodu, si připomínají jen pamětní desky na domech, a žádný zájemce o koupi už detailně nepátrá, kde toho chudáka gestapáci prostříleli.
Chcete vědět, jakou má vaše nemovitost skutečnou prodejní cenu?
Nechte si zaslat odhad ceny nemovitosti zdarma a získejte přehled, za kolik se váš byt, dům nebo pozemek dá prodat na trhu. Zpracováváme také odhady nemovitostí pro dědická řízení.
Na závěr
Zařizovat prodej nemovitosti po zesnulém člověku je často psychicky velmi náročné. Samotné místo s sebou nese řadu vzpomínek, jak těch smutných, tak těch radostných. Nebojte se proto požádat o pomoc své blízké nebo se obrátit na naše realitní makléře se žádostí o radu či zajištění prodeje. Zkušený empatický makléř se k vám bude chovat s ohledem na vaši situaci ohleduplně a vyjde vám maximálně vstříc. My takové makléře máme.
Chci znát prodejní cenu nemovitosti
Zvažujete prodej? Začněte tím, že zjistíte její prodejní cenu. Odhad ceny od nás můžete získat zdarma.