Daň z nabytí nemovitosti při vypořádání společného jmění manželů

Rozvod a vypořádání SJM

S manželem se rozvádíme a potřebujeme vypořádat společné jmění manželů (SJM). Vlastníme byt a já mám zájem ho získat pro sebe, bydlet tam s našimi dětmi a manžela vyplatit. Manžel souhlasí. Budu platit z takového nabytí daň z nabytí nemovitosti?

Doba čtení: 2 minuty

Aktualizace ze dne 1.10. 2020.
Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena 25. 9. 2020 zákonem 386/2020 Sb., a to se zpětným použitím pro vklady povolené katastrem nemovitostí od 1.12.2019. Informace v článku jsou proto již neplatné.

V případě společného jmění manželů platí, že oba manželé jsou vlastníky celé nemovitosti. Pokud se v rámci vypořádání SJM stane vlastníkem nemovitosti, která patřila do SJM, pouze jeden z manželů, nedochází ke změně vlastníka nemovitosti, protože ten z manželů, který nemovitost do svého výlučného vlastnictví nabývá, již byl před vypořádáním SJM vlastníkem celé nemovitosti, avšak omezen vlastnickým právem druhého manžela. Při vypořádání společného jmění manželů de facto nedochází ke změně vlastnictví nemovitosti, tudíž vám nevznikne povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti, a to ani v případě úplatného plnění.

Toto platí pouze při vypořádání společného jmění manželů, nikoli u převodu ideálního podílu na nemovitosti. Pokud mají manželé zrušené či zúžené SJM a byt vlastní každý jednou ideální polovinou, pak je úplatný převod na jednoho z manželů předmětem daně z nabytí nemovitosti. Sazby daně z nabytí nemovitosti činí 4 %.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Pokud zvažujete prodej nemovitosti v rámci vypořádání společného jmění manželů, kontaktujte nás. Disponujeme týmem kvalitních právníků a daňových poradců a naši realitní makléři vám pomohou nemovitost úspěšně prodat.

Máme zájem vypořádat SJM prodejem nemovitosti

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Průvodce prodejem nemovitosti

Podívejte se na kompletní návod, jak prodat nemovitost. Zjistíte, na co si dát pozor a jak co nejlépe nemovitost prodat.

O našich makléřích řekli

Požádali jsme naše klienty, jestli jsou ochotni se vyjádřit k práci našich makléřů před kamerou. Tady jsou jejich autentické výpovědi. Další recenze od klientů najdete na Recenze.