Daň z nabytí nemovitosti při vypořádání společného jmění manželů

Rozvod a vypořádání SJM

S manželem se rozvádíme a potřebujeme vypořádat společné jmění manželů (SJM). Vlastníme byt a já mám zájem ho získat pro sebe, bydlet tam s našimi dětmi a manžela vyplatit. Manžel souhlasí. Budu platit z takového nabytí daň z nabytí nemovitosti?

V případě společného jmění manželů platí, že oba manželé jsou vlastníky celé nemovitosti. Pokud se v rámci vypořádání SJM stane vlastníkem nemovitosti, která patřila do SJM pouze jeden z manželů, nedochází ke změně vlastníka nemovitosti, protože ten z manželů, který nemovitost do svého výlučného vlastnictví nabývá již byl před vypořádáním SJM vlastníkem celé nemovitosti, avšak omezen vlastnickým právem druhého manžela. Při vypořádání společného jmění manželů de facto nedochází ke změně vlastnictví nemovitosti, a tudíž vám nevznikne povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti, a to ani v případě úplatného plnění.

Toto platí pouze při vypořádání společného jmění manželů, nikoli u převodu ideálního podílu na nemovitosti. Pokud mají manželé zrušené či zúžené SJM a byt vlastní každý jednou ideální polovinou, pak je úplatný převod na jednoho z manželů předmětem daně z nabytí nemovitosti. Sazby daně z nabytí nemovitosti činí 4 %.

Odhad ceny nemovitosti

Pokud zvažujete prodej nemovitosti v rámci vypořádání společného jmění manželů, kontaktujte nás. Disponujeme týmem kvalitních právníků a daňových poradců a naši makléři vám pomohou nemovitost úspěšně prodat.

Máme zájem vypořádat SJM prodejem nemovitosti

Průvodce prodejem nemovitosti

Podívejte se na kompletní návod, jak prodat nemovitost. Zjistíte, na co si dát pozor a jak co nejlépe nemovitost prodat.

Co říkají o našich makléřích klienti?

Požádali jsme naše klienty, jestli jsou ochotni se vyjádřit k práci našich makléřů před kamerou. Tady jsou jejich autentické výpovědi. Další reference od klientů najdete na reference.