Jak MLS pomáhá lépe prodávat nemovitosti

MLS - párování prodávajících a kupujících

MLS je nenahraditelným prodejním nástrojem. Jak vám pomůže výhodněji a rychleji prodat nemovitosti. Kdy ho oceníte.

Doba čtení: 4 minuty

Co je to MLS

MLS (z angličtiny multiple listing service) je systém, který automaticky a nepřetržitě páruje vložené nabídky nemovitostí s poptávkami. MLS tak výrazně usnadňuje prodej nemovitostí.

V roce 2019 jsme přes MLS prodali každou čtvrtou nemovitost, ale třeba v krizovém roce 2011 nám MLS generoval 40 % našeho obratu.

Jak MLS funguje v praxi

Představte si, že makléř pan Novák prodává svému klientovi byt. Na prohlídku mu chodí zájemci a byt koupí až 10. klient v pořadí.

Předchozích 9 klientů byt nekoupí. Možná se jim nelíbí dispozice, vzhled, okolí domu atd. Stále však těchto 9 lidí chce byt koupit. A šikovný makléř se jich zeptá, jak by měl jejich vysněný byt vypadat a jejich poptávku vloží do MLS systému.

A MLS začne porovnávat všechny vložené nabídky se všemi poptávkami. Jakmile najde nemovitosti, které odpovídají poptávce, pošle je zájemcům emailem a informuje i makléře.

Může se stát, že zrovna teď žádná vhodná nabídka, která by klientům pana Nováka vyhovovala, v systému není. To ale vůbec nevadí. Systém pracuje neustále. Může se stát, že jiný makléř z druhého konce města za měsíc získá do nabídky byt na prodej, který klientům vyhovovat bude. Systém to ihned rozpozná a pošle mu nabídku.

Jak MLS pomáhá lépe prodávat

Každý makléř měsíčně potká až desítky zájemců o koupi. Díky tomu v RE/MAXu získáváme z každého koutu republiky několik tisíc poptávek po koupi každý měsíc.

Rychlejší prodej

Pokud nám svěříte nemovitost na prodej, tak se vaše nabídka po vložení automaticky začne párovat s poptávkami. Výrazně tak roste šance, že vaši nemovitost prodáme rychleji, než makléři, kteří přístup do MLS nemají nebo vy sami bez realitní kanceláře právě díky tomu, že kupce na vaši nemovitost možná již máme.

Prodej za vyšší cenu

Čím více lidí se o prodeji vaší nemovitosti dozví, tím vyšší je vaše šance, že se vaše nemovitost prodá za vyšší cenu a rychleji.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Prodej díky MLS

V roce 2019 jsme díky MLS prodali v průměru 24 % nemovitosti.

Význam MLS roste v ekonomické recesi

Zatímco v době ekonomického růstu je MLS důležitým prodejním nástrojem, v době ekonomické recese je naprosto nenahraditelný.

Např. krizovém roce 2011 prodeje nemovitostí přes MLS systém tvořily 40 % našeho obratu.

Význam MLS při prodeji roste s cenou nemovitosti

MLS je důležitý při prodeji nemovitostí jakékoli cenové hladiny, ale při cenách nemovitostí od 8 mil. hraje naprosto klíčovou prodejní roli.

Čím je nemovitost dražší, tím je MLS důležitějším prodejním nástrojem. Dvougarsonka v paneláku se dá prodat i bez MLS systému, ale nemovitosti za 20 mil. se už prodávají mnohem déle a hůře.

MLS provozuje jen několik realitek

MLS systém v ČR provozuje jen několik málo realitních společností. REMAX je jednou z nich.

Čím více makléřů je do MLS zapojeno, tím více nabídek a poptávek v systému je a tím efektivnější je prodej nemovitostí. Můžeme tak vaši nemovitost prodat lépe, než vy sami bez realitky, makléři z malých kanceláří či makléři samostatně pracující.

Důležitý však není jen počet realitních makléřů, ale i jejich kvalita.

Myslím si, že právě počet a kvalita makléřů a funkční MLS byl jedním z důvodů, proč jsme pokořili další rekord v prodejích. A to i přesto, že počet realitních transakcí na trhujiž 4. rokem za sebou klesá.

Budoucnost prodeje nemovitostí je v MLS

Prodej přes MLS je natolik efektivní, že v zemích, kde MLS používají všichni makléři a zároveň se dohlíží na jejich kvalitu, většina prodávajících prodává přes realitní kanceláře. Např. v USA se přes realitní kanceláře v roce 2018 prodalo 87 % všech nemovitostí, ve srovnání s rokem 2001, kdy to bylo jen 69 % (Zdroj: Národní asociace realitních kanceláří USA). Podobná situace je i v Kanadě.

Neztrácejte čas prodáváním bez realitky, s malými kancelářemi nebo nezávisle pracujícími makléři. Prodejte výhodněji díky MLS.

Zeptejte se nás, co můžeme udělat pro prodej vaší nemovitosti.

Mám zájem o více informací

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa