Jak může koronavirus ovlivnit ceny nemovitostí

Koronavirus

Tak podobné otázky poslední dobou dostáváme od klientů. Je koronavirus pro realitní trh nebezpečný nebo se ho moc nedotkne? Aktualizováno 23.3. 2020.

Doba čtení: 7 minut

Můj klient bude letos na jaře prodávat dva byty a chce z nich financovat nákup rodinného domu, který je ve výstavbě. Pokud by ceny nemovitostí spadly, nebyl by schopen koupit rodinný dům, k jehož nákupu se developerovi smluvně zavázal. Má tedy přirozenou obavu o vývoj cen nemovitostí a zeptal se mě, jak může koronavirus ovlivnit ceny nemovitostí.

Podobné dotazy teď dostáváme od klientů často.

Pandemie a realitní trh

Když v roce 1918 vypukla pandemie španělské chřipky, zabila v rozmezí 40 až 50 miliónů obyvatel. Dopady na hospodářství a také realitní trhy byly drastické. Podobné následky měly morové epidemie ve středověku, které usmrtily 30 až 60 % populace.

Vliv epidemií a pandemií může mít na realitní trh dramatické následky a zmínil jsem ho také v článku Jaké vnější faktory ovlivňují ceny nemovitostí.

O dopadu rozhoduje síla nákazy

Pandemie obecně mohou, ale nemusí realitní trh ovlivnit. O dopadu rozhoduje druh nemoci, síla nákazy a její vliv na zdraví obyvatel.

Realitní trh mohou ovlivnit především smrtící epidemie, ale i epidemie, které vážně ohrožují zdraví lidské populace i bez smrtelných následků.

Pandemický krizový plán ČR

Krizový plán počítá, že by mohly nemocí COVID-19 způsobené koronavirem v ČR onemocnět až 3 mil. lidí.

To zní děsivě, ale běžnou chřipkou v Česku každoročně onemocní 1,5 až 3,5 mil. lidí a dva tisíce lidí ročně chřipce podlehne.

Z běžné chřipky nikdo nedělá drama, lidé jsou na ni zvyklí a s realitním trhem to také nijak zásadně nezamává. S koronavirem je to jiné.

Co o koronaviru víme

Wuchanský koronavirus (pojmenovaný podle města Wu-chan, kde byl poprvé identifikován) je znám od minulého roku. U tohoto typu koronaviru stále není dostatek informací, abychom byli schopni odhadnout všechna nebezpečí. Virus může během několika měsíců zmizet, např. díky nalezení účinné vakcíny, ale nemusí. To nikdo bohužel zatím neví.

Průběh onemocnění je většinou mírný a podobný chřipce. Symptomy trvají běžně 2 až 14 dní, někdy až 6 týdnů. U některých lidí je však průběh onemocnění vážný, zejména u starších lidí nebo lidí s oslabenou imunitou. Je vysoce nakažlivý a jeho největší zákeřnost je v tom, že ho mohou rozšiřovat lidé, kteří u sebe ještě vůbec žádné příznaky onemocnění necítí. Zdroj: www.livescience.com/coronavirus-symptoms.

Nejohroženější skupinou jsou senioři ve věku 60 let a více a lidé se zdravotními problémy. U produktivních lidí do 59 let je úmrtnost nízká.

VěkÚmrtnost
80+ let14,8 %
70 – 79 let8 %
60 – 69 let3,6 %
50 – 59 let1,3 %
40 – 49 let0,4 %
30 – 39 let0,2 %
20 – 29 let0,2 %
10 – 19 let0,2 %
0 – 9 žádná úmrtí

Zdroj statistik: https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/.

Srovnání s chřipkou

Pandemie španělské chřipky, která měla v letech 1918 až 1920 decimující dopady na společnost, zabila odhadem 2 až 3 % nakažených. Zdroj: Wikipedia.

Mezi španělskou chřipkou a koronavirem je však jeden zásadní rozdíl. A to v úmrtnosti podle věku.

Španělská chřipka usmrtila velké množství mladých, ekonomicky aktivních lidí s dobrým imunitním systémem. Příčinou úmrtí byla tzv. cytokinová bouře, tedy nepřiměřená reakce imunitního systému. Lidé s dobrým imunitním systémem tak byli paradoxně v nevýhodě.

Na ekonomiku země, potažmo realitní trh, má výrazně větší dopad úmrtí a zdravotní problémy ekonomicky aktivních lidí, než lidí v seniorním věku.

Od začátku letošního roku zemřelo na běžnou sezónní chřipku na světě 110.195 lidí (data k 23. 3. 2020), což z ní zatím dělá většího zabijáka než Wuchanský koronavirus. Každoročně pak zemře na chřipku v rozmezí od 290.000 do 650.000 lidí.

Zdroj dat: worldometers.info.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Jak mohou pandemie ovlivnit ceny nemovitostí

Pokles poptávky

Ceny nemovitostí určuje nabídka a poptávka. Pandemie způsobující úmrtí velkého rozsahu či ochromení lidské populace by způsobila pokles poptávky po nemovitostech. Převis nabídky nad poptávkou by vedl k poklesu cen nemovitostí.

Pokles HDP

Úmrtí ekonomicky aktivních lidí či omezení pracovních aktivit vede k poklesu hospodářské výkonnosti.

Pokles ekonomické výkonnosti se přelévá napříč celým hospodářstvím země. Například útlum cestovního ruchu, uzavření divadel nebo rušení koncertů se projeví v útlumu u subdodavatelů, firmy začnou šetřit, mimo jiné i na mzdách. Lidé začnou méně utrácet, a to povede k poklesu spotřeby napříč celou společností.

Pandemický krizový plán ČR předpokládá, že 3 měsíce trvající pandemie může způsobit pokles HDP od 1,5 % po 3 %.

Koronavirus zřejmě pro celý letošní rok zabil cestovní ruch. Přitom cestovní ruch se podílí na tvorbě HDP 2,8 %.

Čím déle by trval pandemický krizový plán, tím horší by byl ekonomický dopad.

Pokles kupní síly by také způsobil, že se více lidí dostane do problémů se splácením hypotéky, zejména těch, kteří nemají dostatečné finanční rezervy. To by je mohlo donutit k prodeji nemovitosti. Tím by se dále zvyšovala nabídka nemovitostí na trhu a jejich přebytek by dále zvyšoval tlak na pokles cen.

Je těžké odhadnout, jestli a o kolik by ceny nemovitostí mohly klesnout v případě velké nákazy koronaviru, protože nevíme, jak se nákaza rozšíří a jaký bude její vývoj a dopad na zdraví obyvatel. V tomto ohledu je koronavirus na rozdíl od běžné sezónní chřipky zatím neprobádaný a nikdo neví, jak se bude situace vyvíjet a jak účinná budou bezpečnostní opatření.

Koronavirus je sice nepříjemný problém, ale nikoli masově smrtící. Na lidstvo mohou čekat mnohem větší nebezpečí a měli bychom si jich být vědomi.

Pandemie mohou lidstvo kosit

Zvykli jsme si, že investice do nemovitostí patří k velmi stabilním investicím, ale to mohou nebezpečné pandemie změnit.

Viry a bakterie stále mutují a stávají se odolnějšími vůči antibiotikům.

Naše znalosti medicíny stále nejsou na tak vysoké úrovni, aby pandemie nemohly lidskou civilizací srazit na kolena.

Máme jistotu, že se neobjeví nové nemoci, které lidskou populaci začnou kosit podobně jako morové epidemie ve středověku nebo již zmíněná španělská chřipka? Nemáme. Nalezení vakcín či účinných antibiotik trvá měsíce, ale spíše mnoho let, a mezitím může populace výrazně prořídnout.

Největší rizika mohou představovat zoonotické nemoci, tedy nemoci přenášené na člověka ze zvířat.

Globální změny klimatu mohou způsobit, že nemoci, které se vyskytují výlučně v subtropických oblastech, se mohou čím dál více objevovat i v Evropě, např. malárie.

Skutečně vražedná, a přitom reálná může být např. mutace bakterie Yersinia Pestis (původce moru) s bakterií Enterokoka, která se běžně vyskytuje ve střevech člověka. Vědci zjistili, že některé druhy enterokoků jsou rezistentní vůči všem dosud známým antibiotikům. Dnes se dá mor léčit antibiotiky, ale pokud by Yersinia Pestis získala schopnosti enterokoka, což vůbec není nereálné, následky pro lidskou populaci mohou být takové, že s láskou budeme vzpomínat na čínský koronavirus. Výzkumné týmy po celém světě hledají odpovědi na otázky, jak se proti takovým nebezpečím chránit, ale bohužel je zatím neznají.

Na závěr

Příroda je mocná a lidské poznání stále tak omezené. Mějme proto před silami přírody respekt a v sobě pokoru. Bohužel obojí lidstvo ztrácí.

Ekonomická prosperita a pohodlnost má pro většinu lidí stále přednost před ochranou ekosystémů naší planety. A přírodní síly nám to mohou vrátit tvrdým úderem, který zredukuje lidskou populaci. V tom osobně vidím mnohem větší nebezpečí pro naši budoucnost než pandemie koronaviru.

A proto to nejlepší, co můžete v boji proti infekčním chorobám udělat, je sportovat, zdravě se stravovat, otužovat se, nekouřit, dodržovat hygienické návyky a dalšími způsoby podporovat svůj imunitní systém. A hlavně zachovejte klid. Stresové chování a strach oslabuje imunitu a panika nic nevyřešení, spíše naopak.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.