Nabídka bytů na pronájem výrazně vzroste, klesnou ceny nájmů

Pronajímání bytu

V Praze se doteď přibližně 6 až 12 tisíc bytů pronajímalo krátkodobě. S tím je konec. Koronavirus to zabil. Většina bytů se začne pronajímat dlouhodobě. Vzroste nabídka nájemních bytů a tím klesnou ceny pronájmů.

Doba čtení: 3 minuty

Krátkodobé pronájmy jsou mrtvé

Koronavirus zničil cestovní ruch a s ním i krátkodobé pronájmy přes Booking.com, Airbnb.com a další servery.

Trh krátkodobých pronájmů je minimálně v roce 2020 mrtvý. A když sleduji události ve Velké Británii, Španělsku a Itálii, je dost pravděpodobné, že turistický ruch bude mít problémy i v roce příštím.

Dlouhodobé pronájmy žijí dál

Jiná situace je na straně dlouhodobých pronájmů. Ty se sice teď také zastavily, ale jakmile opadnou přísná bezpečnostní opatření, trh se opět rozběhne. Bydlení je základní životní potřeba a nezůstane na bodu mrazu dlouho.

Pronajímatelé většinou nakoupili byty na hypotéky a pochopitelně je nebudou chtít nechat volné.

Velké množství těchto bytů se začne nabízet na dlouhodobý pronájem, tj. pronájem s dobou platnosti nájemní smlouvy 1 rok a déle. První pronajímatelé se už na nás obracejí, abychom jim byty pronajímali dlouhodobě.

Nejvíce bytů pronajímaných na krátkodobý pronájem se nachází v centru a širším centru Prahy, tj. zejména Nové Město, Staré Město, Vinohrady, Karlín, Žižkov, Vršovice, Smíchov, Dejvice, Holešovice. Větší nabídka bytů v těchto oblastech se přeleje do nájemních cen v celé Praze.

Celá řada odvětví se dostane do problémů a dojde k propouštění. Vláda sice přislíbila masivní státní podporu, ale to nemusí stačit. Jsme proexportně orientovanou ekonomikou a když budou problémy v EU, firmy zaměstnanost dlouhodobě neudrží.

Je možné, že někteří zahraniční pracovníci, lidé z regionů, kteří v Praze ztratí práci, odejdou alespoň na čas z Prahy. Tím se ještě více zvýší nabídka bytů na pronájem.

Nárůst nabídky bytů bude mít za následek pokles nájemného.

Může se i stát, že někteří pronajímatelé, kteří nepokryjí z pronájmu splátky hypotéky, budou donuceni byty prodat, čímž vzroste i nabídka bytů na prodej a bude působit jako impuls k poklesu cen nemovitostí.

O tom, jaký bude dopad koronaviru na realitní trh, rozhoduje hlavně to, jak rychle se podaří nákazu eliminovat. Čím déle bude boj trvat, tím vyšší budou ztráty a tím delší bude návrat do stavu před nákazou.

Realitní trh se teď zastavil. Trh dlouhodobých pronájmů se rozběhne, jakmile se stabilizuje bezpečnostní situace, ale trh krátkodobých pronájmů bude ještě dlouho na bodu mrazu.

Zvažujete pronájem svého bytu? Začnete tím, že zjistíte, za kolik vám ho můžeme pronajmout.

Pomůžeme vám s pronájmem vašeho bytu

Zadané údaje zpracováme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa

O našich makléřích řekli

Požádali jsme klienty, jestli jsou ochotni se vyjádřit k práci našich makléřů před kamerou. Tady jsou jejich autentické výpovědi. Další recenze od klientů najdete na stránce Recenze.