Koronavirus vyřešil za politiky problém Airbnb

Krátkodobý pronájem

Krátkodobý pronájem bytů s sebou přináší problémy. Koronavirus je pro teď vyřešil. Skvělá myšlenka Airbnb se trochu zvrhla. V čem je problém a jak ho řešit, až koronavirus zmizí?

Doba čtení: 6 minut

Problémy krátkodobých pronájmů

Krátkodobé pronájmy formou Airbnb.com a dalších platforem jako např. Booking.com s sebou nesou celou řadu problémů.

Všechny tyto problémy koronavirus na nějakou dobu vyřešil. Bude zajímavé sledovat, jak se centrum Prahy a dalších turistických měst po koronavirové krizi na nějakou dobu změní. Otázkou je, jak problém řešit, až se do Prahy vrátí cestovní ruch. Zde jsou největší problémy:

1. Dopad na ostatní obyvatele

Pokud v domě bydlí trvale obyvatelé a zároveň jsou v domě byty na krátkodobý pronájem, dochází častěji ke konfliktům mezi vlastníky.

Možná to znáte z vlastní zkušenosti. Když jedete někam na dovolenou s přáteli, chcete se bavit. A to je první problém. Lidé přijedou do Prahy a chtějí si tu dovolenou užít. Z centra se občas vrátí na „apartmán“ v alkoholové náladě. V party se nezřídka pokračuje dlouho do noci. A když je u bytu balkón a je krásná letní noc, proč nepokračovat v zábavě na balkóně. Zvuk se potom rozléhá celým domem.

Turisté, kteří přijíždí z jižních zemí (např. Španělsko, Itálie) jsou zvyklí trávit večery s přáteli, být vzhůru dlouho do noci, protože doma mají přes poledne siestu. Neví, že lidé v Česku mají jiné návyky.

Např. mladí Britové nebo lidé ze Skandinávie jsou zase omráčeni levným a skvělým pivem. Doma mají alkohol kvůli vysokým daním velmi drahý a tak si to tu chtějí pořádně vychutnat.

Turisté za týden zmizí a stížnosti obyvatel domu je většinou tolik netíží. Představte si, že se vedle vás v sousedním bytě střídají skupinky turistů, kteří si to v Praze chtějí „užít“. Když se nevyspíte nebo občas narazíte na nepořádek u popelnic, pak je naprosto přirozené, že vás jako souseda celý koncept Airbnb pěkně naštve. Volání policie sice problém zklidní, ale za nějakou dobu se opakuje s jinými návštěvníky.

Majitelé, kteří byty takto pronajímají, často v domě nebydlí, a tak neví, co se tam děje.

Domy mají svůj domovní řád. Jenže kolik z vás si na dovolené přečetlo domovní či provozní řád ubytovatele? A tak turisté nevědomky porušují mnohá opatření, na kterém se obyvatelé trvale žijící v domě dohodli. Např. pravidla o nakládání s odpadky, chování v domě, noční klid.

Problémem je někdy i počet lidí v bytě a rozpočítání poplatků za služby. Vznikají tak zbytečné konflikty mezi vlastníky.

2. Nedostatek bytů k trvalému bydlení

Byty, které měly původně sloužit k trvalému bydlení, z trhu postupně zmizely, aby se z nich staly rekreační jednotky. Odhaduje se, že takto z trhu zmizelo 6.000 až 12.000 bytů. Přesný počet bytů se nedá určit, protože někteří pronajímatelé pronajímají jen několik pokojů v bytech, ve kterých sami žijí, což byla původní myšlenka Airbnb.com.

Vytěsňování bytů z trhu dlouhodobých pronájmů byl jeden z důvodů, nikoli však jediný, který vedl k růstu cen nájmů.

Nejvíce bytů pro krátkodobé pronájmy se nachází v centru a širším centru Prahy, tj. zejména Nové Město, Staré Město, Vinohrady, Karlín, Žižkov, Vršovice, Smíchov, Dejvice, Bubeneč, Holešovice.

3. Domy nejsou na krátkodobé pronájmy koncipovány

Domy nejsou často ani na krátkodobé pronájmy koncipovány. Chybí v nich recepce, zřetelné umístění popelnic, trvalá bezpečnostní služba atd. Když má nějaký host v hotelu problém, zavolá na recepci. Když někdo dělá nepořádek, hotely mají bezpečnostní službu, která sjedná pořádek. Toto zázemí často v běžných domech chybí. Občas se stává, že když má host v bytě problém a majiteli bytu se nedovolá, zvoní na sousedy. Ti jsou tak nechtíc zapojeni do řešení problémů, které se jich vůbec netýkají.

4. Ztráta daňových příjmů

Ubytovací zařízení musí platit městu poplatky. Rekreační a lázeňský poplatek je od ledna 2020 v Praze 21 Kč za osobu a den. Ne každý ubytovatel tyto poplatky platí. Někteří ubytovatelé zatloukají i daň z příjmu a DPH. Vytvářejí tak hotelům, penzionům a dalším ubytovacím zařízením nekalou konkurenci.

5. Turistický skanzen

Z některých vnitřních částí Prahy se již dlouho vytrácí přirozený život, který tu trval staletí. Zejména z Malé Strany a Starého Města se stává turistický skanzen, který místní obyvatele a služby pro trvalé bydlení vytlačuje.

Výhody krátkodobých pronájmů

Nemůžeme krátkodobé pronájmy šmahem jen odsoudit. Mají své výhody. Vytvářejí ubytovací alternativu k hotelům, zvyšují nabídku ubytovacích kapacit ve městě a zvyšují zaměstnanost. Turistický ruch je významnou součástí příjmů obyvatel Prahy a přispívá k prosperitě města. Příjmy často zůstávají vlastníkům, kteří v Praze žijí a zvyšují tak jejich životní úroveň.

Turistický ruch tvoří 2,8% podíl na HDP. Zahraniční turisté u nás v roce 2018 utratili 26,3 mil. EUR. To už je slušný balík peněz, se kterým se můžeme pro letošek rozloučit. Stále je to však mnohem méně, než např. počtem obyvatel srovnatelné Portugalsko s příjmem 48,9 mil. EUR. nebo Chorvatsko se svými 80,2 mil. EUR. Zdroj: Eurostat.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Řešení problémů krátkodobých pronájmů

Nemá smysl nekoncepčně, plošně zakázat krátkodobé pronájmy, ale spíše citlivě odstranit nedostatky při zachování výhod, které turistický ruch lidem nabízí.

1. Hlasování vlastníků

Jedním z řešení nejpalčivějších problémů může být dát vlastníkům bytových jednotek v domě zákonnou možnost hlasovat, jestli si krátkodobé pronájmy jako formu podnikání v domě přejí a za jakých podmínek. Mohli by mít i možnost odsouhlasit si pro vlastníky, kteří se krátkodobými pronájmy živí, vyšší poplatky do fondu oprav a na správu domu. Vlastníci sami by pak rozhodli o osudu a formě krátkodobých pronájmů. Pronajímatelé, kteří se krátkodobým pronajímáním živí, by pak byli pod větším tlakem ostatních vlastníků a museli by tak více dohlížet, aby jejich návštěvníci více dodržovali domovní řády.

2. Dohled státních orgánů

Státní úřady by měly vyvíjet větší dohled nad placením daní a poplatků a dodržováním pravidel, aby se krátkodobé pronájmy nestávaly nekalou konkurencí zavedeným ubytovacím kapacitám.

Politici mají nicméně dost času na řešení problémů, protože čínský koronavirus trh krátkodobých pronájmů na rok, možná dva, zabil.

Většina pronajímatelů se proto bude snažit své byty pronajmout dlouhodobě. A přitom někteří majitelé zjistí, že dlouhodobé pronájmy jsou mimo samotné centrum Prahy v některých ohledech lepší a zůstanou u nich. U dlouhodobých pronájmů jsou sice menší příjmy, ale také mnohem méně starostí.

Zvažujete pronájem svého bytu? Začnete tím, že zjistíte, za kolik vám ho můžeme pronajmout.

Pomůžeme vám s pronájmem vašeho bytu

Zadané údaje zpracováme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa

O našich makléřích řekli

Požádali jsme klienty, jestli jsou ochotni se vyjádřit k práci našich makléřů před kamerou. Tady jsou jejich autentické výpovědi. Další reference od klientů najdete na reference.