Potřebujete prodat byt, ve kterém bydlíte a použít peníze na koupi nového?

Obývací pokoj

Jak postupovat, když potřebujete koupit byt a chcete ho zafinancovat z prodeje bytu, ve kterém bydlíte. Nejlepší postup.

Doba čtení: 2 minuty

Návaznost na stěhování při prodeji není žádný problém

Ačkoliv se celý proces může jevit jako složitý a prodávající se často obávají, jak celá transakce proběhne, tento postup jsem pro své klienty v praxi řešil již mnohokrát a vždy dopadl k jejich spokojenosti. Moji klienti často řeší prodej menšího bytu a stěhování s rodinou do většího nebo naopak stěhování z většího bytu do menšího. V obou případech potřebují použít peníze z prodeje jejich nemovitosti na koupi dalšího bytu. Jak na to?

Ideální postup je připravit vaši nemovitost do inzerce, udělat precizní prezentaci i fotografie a spustit inzerci. Můžete v klidu oťukat trh a zjistit, jaká je maximální tržní cena vašeho bytu či domu podle reakcí klientů a poptávky. Dopředu se s prodávajícími domluvím na takzvaném odloženém předání nemovitosti, což v praxi znamená, že nemovitost budou moci užívat ještě po zápisu na katastru, kdy již dostanou peníze na svůj účet.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám rámcově její cenu zdarma a bez závazků.

Celý proces tedy proběhne standardním způsobem:

  1. rezervační smlouva, složení rezervačního poplatku
  2. smlouva o smlouvě budoucí, vyřízení hypotečního úvěru
  3. kupní smlouva, podání návrhu na vklad na katastr
  4. zápis na katastru nemovitostí
  5. uvolnění finančních prostředků na účet prodávajících

Jakmile katastr zapíše nového vlastníka a dojde k uvolnění finančních prostředků z depozitní úschovy, začíná běžet předem domluvená lhůta pro předání nemovitosti. Běžně klientům, kteří hledají novou nemovitost, doporučuji lhůtu na vystěhování alespoň tři měsíce po zápisu v katastru. To pro prodávajícího reálně znamená, že penězi z prodeje již může disponovat a v tu chvíli se jakožto kupující stává klientem s hotovostí. Je tedy pravděpodobné, že pokud se ve vámi vybrané nové nemovitosti sejde více zájemců, majitel upřednostní jakožto kupce Vás, jelikož jednání s vámi bude rychlé a snadné.

Chcete pomoci s návazností na koupi nové nemovitosti a prodej Vaší stávající?

Kontaktujte mě

realitní makléř David Viška
realitní makléř David Viška

Tel. +420 722 438 498

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.