Nejčastější zabijáci při prodeji domu. Vyhněte se jim včas

Rekonstrukce domu

Prodat dům nemusí být tak lehké, jak se na první pohled zdá. Své o tom vědí mnozí majitelé nemovitostí i realitní makléři. K nejčastějším důvodům, proč prodej neproběhne, nepatří jen nezískání úvěru v bance nebo špatná komunikace, ale i obavy z budoucí rekonstrukce, pokud je její výše nepředvídatelná.

Doba čtení: 3 minuty

Při procházení nabídek nevidí zájemci jen nákupní cenu nemovitosti, kterou jste si domluvili s realitním makléřem, ale i nefunkční odpad, staré rozvody či díry ve střeše. Pořizovací cena v jejich očích tedy stoupá (a to nemluvíme o času, který rekonstrukce či opravy zaberou).

Odstraňte problémy, zvýšíte tím cenu domu a rychleji jej prodáte. A co patří k největším zabijákům prodeje domů, bytů i jakýchkoli jiných nemovitostí?

1. Plíseň

Když si pozvete na prohlídku nemovitosti první zájemce, můžete si všimnout, že se koukají i do rohů místností a na strop. Hledají totiž vlhkost, vodu, plíseň či hnilobu. Plíseň totiž není nikdy dobrým znamením. Znehodnocuje nemovitost a způsobuje řadu zdravotních problémů.

Odstraňte ji ideálně ještě před uvedením domu na trh nebo co nejrychleji v průběhu nabízení. Na její likvidaci si zavolejte odborníka. Budete mít jistotu, že po ní nezůstane ani památky a jen tak se nevrátí. Rozhodně se ji nepokoušejte jen lacině zamaskovat např. nátěrem. To problém neřeší a pamatujte, že za skryté vady odpovídáte kupujícímu po dobu 5 let. O odpovědnosti za vady se dočtete v článku Jaká je odpovědnost prodávajícího za vady nemovitosti.

2. Prosakující voda

Unikající voda patří k dalším největším nešvarům prodávaných domů. Staré rozvody (potrubí, izolace, opotřebené součástky), protékající odpad, prosakující voda do sklepa, garáže či do jiných místností v domě – nic z těchto problémů nedělá dobrou vizitku. Jakmile ji zájemce zvětří, často se vyleká. Lidé neznalí stavebních prací se děsí nepředvídatelnosti nákladů na opravy, a proto to někdy vyústí v odmítnutí koupě.

Přitom opravy vás nemusí vyjít příliš draho. Odborník během chvíle zjistí, jak a kde dělá voda neplechu a než se nadějete, bude vše tip ťop. Až bude po opravě, uschovejte si dokumenty a předložte je zájemcům jako důkaz, že byl problém odstraněn. Hlavně nic nezatajujte a buďte ke kupujícím upřímní.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám rámcově její cenu zdarma a bez závazků.

3. Radon

Radon je radioaktivní plyn, který se nachází v půdě a proniká do nemovitostí. Dlouhodobé vystavení zvyšuje nebezpečí vzniku rakoviny (zejména plic). Proniká převážně do starších nemovitostí a domů s nekvalitními nebo chybějícími izolacemi. Pokud máte podezření, že se radon vyskytuje ve vzduchu uvnitř domu, určitě kontaktujte odborníka. Rozhodně se nespoléhejte na tvrzení vašeho souseda, že na jeho pozemku je množství radonu nízké, tak bude i u vás. Radon se vyskytuje lokálně. Jen autorizovaný odborník je schopen zjistit, jaké úrovně tento plyn dosahuje a poradí vám, jak se jej zbavit.

Nejčastější zabijáci při prodeji domu. Vyhněte se jim včas
Jak radon proniká do domu

Pět kritických chyb při prodeji nemovitosti

Získejte seznam kritických chyb, které vás mohou připravit o čas a peníze. A rady, jak se jich vyvarovat. Obratem na váš email.

5 kritických chyb při prodeji nemovitosti

4. Rozpadající se stavba

Křivé příčky, polorozpadlé zdi, špatné stavební základy a mnohé další problémy evokují v zájemcích nebezpečí a vysoké náklady spojené s opravou. Pokud se nejedná “jen” o padající omítku, ale o hrubé porušení stavby, většina zájemců dá od domu ruce pryč, pokud tedy neplánují jeho demolici a stavbu nového domu. Zvažte tedy pečlivě, zda se vám vyplatí investovat do oprav a následně dům prodat za lepší cenu, nebo prodat dům s nálepkou “k rekonstrukci” či “k demolici”.

5. Nevzhledná fasáda a omítka

Nezapomeňte, že lidé vybírají očima a první dojem dělá velké divy. Pokud drahocenný poklad zabalíte do nevzhledného obalu, ztratíte mnoho zájemců. Upravte před prodejem svůj dům a nechte ho zazářit. Uvidíte, že oslovíte mnohonásobně více lidí. Každý přece chce bydlet v krásném domě.

Opravit či ne?

Vždy záleží na konkrétních případech. Opravami, byť jen těmi drobnými, zvyšujete atraktivitu nemovitosti. Na druhou stranu některé investice do oprav se vám vrátí stěží. Pokud nevíte, co opravit a co ne, poraďte se s našimi makléři.

Vyberte si svého realitního makléře nebo nám napište.

Chci vědět, jak lépe prodat dům

Sjednejte si nezávaznou schůzku ještě dnes.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.