10 otázek, které si položte, než začnete prodávat sami

Zamyšlená žena před prodejem nemovitosti

Na následující otázky byste měli znát odpovědi, než se rozhodnete prodávat bez realitní kanceláře. Jinak můžete prodělat spoustu peněz.

Doba čtení: 6 minut

1. Umíte nastavit správnou cenu nemovitosti?

Když budete za svou nemovitost chtít nesmyslnou cenu, na vaši nabídku nikdo nebude reagovat a vy tak jen vyhodíte peníze za inzerci, ztratíte čas a vaše nemovitost časem získá punc ležáku. Naopak, když budete chtít málo, zbytečně přijdete o peníze. Správné nacenění nemovitosti je pro úspěšný prodej důležité. Nechte si od nás nacenit nemovitost zdarma.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

2. Umíte svou nemovitost správně propagovat?

Propagace není jen o tom udělat pár fotek, něco o nemovitosti napsat a zaplatit si inzerci na několika realitních portálech. Takto sice můžete nemovitost prodat, ale těžko ji prodáte dobře. Pro úspěšný prodej je třeba dělat mnohem víc. Udělat profesionální fotky, video prezentaci, naaranžovat nemovitost na prodej (homestaging) eventuálně připravit virtuální prohlídku či 3D vizualizaci. A pak kvalitně inzerovat. Realitní portály, inzerce na sociálních sítích, procházení poptávek, plachta, letáky atd.

Čím více lidí oslovíte, tím lépe prodáte. Nepodceňujte kvalitní propagaci.

3. Umíte si vyjednat maximální prodejní cenu?

Všichni prodávající chtějí prodat za maximální cenu, ale mnoha lidem se to nepodaří, protože nejsou obchodníci a prostě to neumí.

To, že si kupující chtějí vyjednat slevu a nejlepší podmínky obchodu pro sebe, je normální. Když nebudete dobrým obchodníkem, můžete přijít o hodně peněz. Stačí, aby byl kupující obchodně zdatnější než vy, eventuálně jste byli pod časovým či finančním tlakem. Prodáte pak za menší cenu a vyjednáte horší podmínky obchodu.

Pět kritických chyb při prodeji nemovitosti

Získejte seznam kritických chyb, které vás mohou připravit o čas a peníze. A rady, jak se jich vyvarovat. Obratem na váš email.

5 kritických chyb při prodeji nemovitosti

4. Máte čas svou nemovitost ukazovat zájemcům a odpovídat na jejich otázky?

Prohlídky mohou být časově i organizačně náročné. Lidé mají spoustu otázek, někdy i osobních, a od vás očekávají odpovědi.

Na prohlídkách zdaleka nejde jen o to ukázat, kde je kuchyň, koupelna atd. To může zvládnout i cvičená opice.

Jde především o to, abyste zjistili, jaké jsou potřeby zájemců a zdali vaše nemovitost dokáže jejich potřeby uspokojit. Pomůže vám to nemovitost rychleji a výhodněji prodat. Proto byste měli pokládat otázky i vy.

To vypadá jednodušeji, než ve skutečnosti je.

Např. pokud nemovitost vyžaduje rekonstrukci či je plná nábytku, může to zájemce odradit, protože si nedokážou představit, jestli jim bude vyhovovat. Lidi často dokáže odradit také nevhodná dispozice, styl atd. Hodně lidí totiž trpí absencí vizuální představivosti, tzn. afantazií.

Zkušený, kvalitní makléř dokáže se zájemci jejich potřeby probrat. Např. s bytovým designérem navrhne možnosti změny dispozic, se stavební firmou nacení rekonstrukci či výměnu nevyhovujících částí bytu, předloží odpovídající 3D vizualizaci. Tím pomůže zájemcům udělat správné rozhodnutí a nemovitost tak rychleji a za výhodnějších podmínek prodat.

5. Umíte zvládnout kritiku sebe i své nemovitosti?

Na kritiku sebe i nemovitosti musíte být připraveni. Vkus jednotlivých lidí se liší a je možné, že se některým netrefíte do vkusu a oni vám to budou na prohlídkách dávat najevo. Někteří jsou jen upřímní, někteří si tak kritikou nedostatků připravují půdu pro vyjednání slevy. A někteří lidé jsou velmi nevybíraví a nejdou pro ostrá slova daleko.

Budete-li inzerovat na Facebooku, kritiku tam uvidíte v plné parádě. Lidé tam uráží inzerované nemovitosti neustále. Inzerce na Facebooku však prodává, proto tam inzerujeme a musíme být schopni kritiku překonat.

6. Jste schopni prověřit kupujícího?

Ne každý, kdo nemovitost chce koupit, na ni má peníze, a ne každý, kdo přijde na prohlídku, ji chce koupit.

Zloději, kteří jdou na prohlídku s cílem krást, už nejsou tak častým problémem jako v minulosti, ale vyloučit se nedají. Přečtěte si také Jak poznat na prohlídce zloděje.

Mnohem častější prodejní zádrhel jsou lidé, kteří nemovitost chtějí koupit, ale nedostanou úvěr.

V bance kupujícím při prvotním zjišťování řeknou, na jak velký úvěr s jejich příjmy dosáhnou a oni to berou jako jistotu.

Kupující vám řeknou, že vaši nemovitost chtějí, utvrdí vás, že si „jen“ vyřídí úvěr a následně podepíšou kupní smlouvu. A vy čekáte, abyste se po několika týdnech dozvěděli, že prodej se nekoná, protože banka neposkytne úvěr. Nejčastěji nevyjde odhad nemovitosti nebo se ukáže další problém. Např. zájemce o koupi má další závazky nebo dokonce škraloup, který vyjde na povrch až při schvalování úvěru. Pozdě zaplacený dluh, nedoplatek na daních, to vše si banky hlídají dlouho do minulosti a může to způsobit zamítnutí úvěru. Naši hypoteční makléři prověří zájemce důkladně hned na počátku, což vede k mnohem vyšší úspěšnosti při schvalování úvěrů.

7. Umíte prověřit svou nemovitost, abyste neprodělali majlant?

Odpovědnost prodávajícího za skryté vady je 5 let. Drtivá většina starších nemovitostí nějaké skryté vady má. Pro kupující je to příležitost, jak vás dodatečně donutit ke slevě při prodeji. Děje se to běžně. Jste na to připraveni a víte, jak se chránit? Na toto téma jsme připravili samostatný článek Odpovědnost prodávajícího za vady při prodeji nemovitosti.

8. Znáte své zákonné povinnosti, daně a poplatky?

Předtím, než začnete nemovitost prodávat, byste se měli seznámit se všemi svými zákonnými povinnostmi a doporučeními. Je jich hodně a jejich nesplněním můžete také přijít o spoustu peněz. Sepsal jsem je v článku Povinnosti prodávajícího při prodeji nemovitosti.

9. Umíte zvládnout hromadu papírování?

Prodej nemovitosti s sebou nese hodně papírování. Zdaleka to není jen o přípravě kupní smlouvy. Budete muset zapátrat v archivu a vyhledat nabývací titul, smlouvy s dodavateli elektřiny, plynu, internetu. Kupující budou zajímat dokumenty od společenství vlastníků či od družstva, zejména to, jak společenství hospodaří, jestli nemá dluhy vůči dodavatelům, úvěry od bank, neplatiče atd. Kupující po vás budou chtít potvrzení, že nedlužíte peníze společenství vlastníků, protože jinak na ně dluhy přejdou.

Bude-li kupující chtít financovat nákup na hypotéku (2/3 lidí kupuje na hypotéku), budete muset prověřit podmínky výplaty peněz podle smlouvy o hypotečním úvěru a také podepsat zástavní smlouvu, na jejímž základě vám banka vyplatí peníze. Do toho počítejte s papírováním ohledně převodu médií a předávacími protokoly.

10. Zvládáte dobře stres?

Prodej nemovitosti je často stresující. Lidé často potřebují prodat, protože potřebují peníze do určitého data. Peníze na pořízení jiné nemovitosti, uhrazení závazků atd. A to vše vytváří prostor pro stres. Když prodáváte nemovitost, to poslední, co potřebujete, je být vystresovaný. Stres totiž vede k chybným rozhodnutím. Možná ve stresu kývnete na žádost o příliš velkou slevu nebo podceníte celkové podmínky obchodu a pak toho budete litovat. Proto je důležité zachovat klid v každé situaci. Zvládnete to?

Neztrácejte čas prodejem svépomocí, prodáme vaši nemovitost za více peněz a pro vás bez starostí.

Kontaktujte nás

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa