Jak na prohlídce nemovitosti poznat zloděje

Zloděj

Ne každý, kdo jde na prohlídku nemovitosti, přichází se zájmem nemovitost koupit. Jak poznat zloděje a zabránit mu, aby vás okradl.

Doba čtení: 6 minut

Pozvání domů je ideální příležitostí i pro zloděje. V klidu vašeho domova, ničím nerušeni mají příležitost ukořistit vaše cennosti, v horším případě vytipovat váš majetek a bezpečnostní systémy v domě. V dnešním článku vám poradím, jak zloděje poznat a co dělat, aby vás neokradl.

Tento článek je určen zejména vám, kteří si nemovitosti prodáváte sami bez realitky. Pokud prodáváte s naší kanceláří, nemusíte se o nic starat, o prověření zájemců se postaráme my a náš makléř vám řekne, jak se na prohlídku nemovitosti připravit.

Majitelé, kteří si nemovitost prodávají sami bez realitky jsou ohroženější skupinou ze dvou důvodů:

  • Čím méně je doma lidí, tím větší je příležitost ke krádeži. Pokud je doma majitel nebo více lidí, a ještě i realitní makléř, znamená to více sledujících očí, svědků a pro zloděje větší riziko a menší šance na úspěch.
  • Zkušení makléři jsou trénováni v tom, pokládat zájemcům o koupi otázky a tím odhalit jejich připravenost k nákupu. Podezřelé chování tak snadněji odhalíme.

Zloději proto hledají příležitosti, které představují nejmenší riziko. Nejzranitelnější skupinou jsou starší, osamělí lidé, kteří si prodávají nemovitost sami. Starší lidé už nejsou tak ostražití a pokud jsou doma sami, mohou se stát obětí relativně snadno.

Dobrou zprávou je, že zlodějů na prohlídkách naštěstí není tolik. Většinu případů tvoří drobní zlodějíčkové, kapsáři. Někteří dokonce opravdu přijdou se zájmem koupit, ale v duchu rčení „příležitost dělá zloděje“ využijí vaší nepozornosti a něco vám jen tak ukradnou.

Samostatnou kapitolou je vloupání do nemovitostí. To však má od roku 2013 klesající tendenci, viz statistiky Česko v datech. Neexistují statistiky souvislosti mezi prohlídkami nemovitostí a následným vykrádáním, proto se vloupání do nemovitostí v tomto článku věnovat nebudu.

Na prohlídkách nemovitostí převažují drobné krádeže. A i když jich není mnoho, jsou. V dnešním článku vám chci ukázat, jak se můžete ochránit právě před drobnou kriminalitou. Nepodceňujte riziko a připravte se, příští obětí se můžete stát i vy.

Pokud je nemovitost prázdná či je v ní jen pár skříní, nemáte se moc čeho bát. Pokud v ní žijete s celou rodinou a máte v ní veškerý svůj majetek, věnujte pozornost následujícím doporučením.

1. Pokládejte zájemcům o prohlídku otázky

První kontakt se zájemci bude pravděpodobně po telefonu. Už po telefonu můžete zjistit následující informace. Pokládejte zájemcům otázky. Například:

Jakým způsobem chcete nákup nemovitosti financovat?
Již máte zajištěné financování nákupu?
Jak dlouho již nemovitost hledáte?

Jaké konkrétní parametry by vámi hledaná nemovitost měla mít? Atd.

To jsou jen některé z otázek, které zájemcům o koupi běžně pokládáme. Důležité je umět správně naslouchat odpovědím, vnímat souvislosti a číst mezi řádky. To, jak dotyčný reaguje, tón hlasu, rychlost reakce atd., vám pomůže zjistit, jaký má záměr. Člověk, který nemá skutečný záměr koupit a nemá čestné úmysly, se dříve či později začne do odpovědí zamotávat. Vy tak budete vědět, že tu něco nehraje. Můžete mu tak dokonce odmítnout prohlídku. A pokud byste si takového zájemce přece jen pozvali na prohlídku nemovitosti, víte, že musíte být ostražitější.

2. Sdělujte informace o nemovitosti, nikoli o svém soukromí

Lidé často rádi vypráví o sobě, rodině, svém životě, starostech, důvodech prodeje atd. Při prohlídce nemovitosti a na jednání o prodeji nemovitosti na všechna soukromá témata zapomeňte. Bavte se se zájemci pouze o nemovitosti, kterou prodáváte. Zájemce se může zeptat na důvod prodeje, odpovězte stručně a nerozebírejte detaily. Chytrý zloděj se může pokusit rozptýlit vaši pozornost a získat vaše sympatie tím, že se vás bude vyptávat na vaše zájmy, rodinu atd. Nedejte mu příležitost. Pokud jste našli společnou řeč, odložte podobné rozhovory na později, až budete mít jistotu, že je zájem kupujícího upřímný.

3. Identifikujte zájemce

Je vám zájemce podezřelý, a přesto ho chcete pustit domů? Požádejte ho o předložení občanského či řidičského průkazu. Doporučuji to zejména v případech, kdy máte v nemovitosti hodně cenností nebo hodnotné vybavení.

4. Ukryjte cennosti

Před prohlídkou se zájemci skryjte do uzamykatelných šuplíků veškeré cennosti, hotovost, šperky, mobilní telefony a věci, které se dají snadno odcizit.

Odmítněte jakékoli návrhy na rozměnění bankovek, může to být jen snaha zjistit, kde máte peněženku. Odmítněte také žádost o hovor z vašeho telefonu či prosbu o půjčku.

Jednou se mi stalo, že mi zájemce po prohlídce bytu řekl, že se mu byt líbí, že ho kupuje, ale že ztratil peněženku, jestli bych mu nepůjčil na vlak na Moravu. Tam si prý vyzvedne peníze a hned druhý den přijede podepsat rezervační smlouvu a peníze mi vrátí. Byt si pochopitelně nekoupil a v životě jsem ho už neviděl.

5. Na prohlídce buďte pozorní

Nenechte zájemce rozprchnout po celém bytě či domě, aniž byste věděli, kde se nachází. To může být obtížné, pokud jste doma sám a zájemců několik. Typicky na prohlídky chodí muž se ženou a někdy si přivedou poradce. Když se tři lidé rozeběhnou do různých místností, neuhlídáte je. Proto je třeba, abyste byli pozorní a prohlídku organizovali.

6. Nebuďte nikdy na prohlídce sami

Buďte doma vždy alespoň dva. Kapsáři vám spíše navrhnou prohlídky v dopoledních či brzkých odpoledních hodinách. Je větší pravděpodobnost, že doma není celá rodina, lidé jsou v práci. Budou naléhat, že mají o byt vážný zájem, ale prohlídka v podvečer nebo o víkendu, kdy je doma celá rodina, se jim nehodí. 

7. Nepředstavujte zájemcům vaše bezpečnostní systémy

Nejhorší, co můžete udělat při představování domu, je pochlubit se, jak máte dobře zabezpečený rodinný dům a jak funguje alarm, kde jsou bezpečnostní čidla či magnety v oknech. Řekněte zájemcům např. jen to, že „dům je zabezpečený a napojený na pult centrální ostrahy“. Nic dalšího. Dávejte si pozor, aby zájemci neviděli číselnou kombinaci při zablokování či odblokování alarmu.

8. Nenechte se rozrušit

Zlodějům jde o to vás rozrušit, odlákat vaši pozornost. Triků, jak to udělat, jsou spousty. Mohou jednoduše říct, že se jim byt líbí a chtějí nemovitost koupit. Ani na slevu se nezeptají. Jste natěšeni, myslíte si, že máte prodáno, a to je přesně ten moment rozrušení, ztráta koncentrace, na který čekají. Už s diářem v ruce domlouváte termín podpisu rezervační smlouvy, máte radost a mezitím jde jeho poradce kontrolovat technický stav jiných místností, kde vám prohledá šuplíky a vezme, co tam najde. Někdy vám zájemce řekne, že si jen potřebuje odskočit na záchod, zatímco druhý domlouvá detaily obchodu. Nebo si jen nutně potřebuje zavolat a „nechce vás rušit“ a tak si odběhne. Snaha odlákat pozornost je nejčastější trik kapsářů. Nedovolte jim to.

9. Buďte přátelští

V žádném případě ve vás nechci budit podezření, že všichni zájemci jsou zloději. Slušných lidí je většina. Buďte proto ke všem zájemcům přátelští, i když máte podezření. Vnímat každého zájemce jako zloděje, být nedůvěřivý a stát mu zády je nepříjemné. Dejte lidem prostor si vaši nemovitost v klidu prohlédnout, ale zároveň buďte ostražití. Je na vaší empatii a komunikačních dovednostech, jak se vám to podaří.

10. Nechcete se o prodej starat?

Svěřte nemovitost do prodeje naší realitní kanceláři. Ochráníme vás před všemi nástrahami realitního trhu a o vše se postaráme. Neváhejte nás nezávazně kontaktovat.

Chci více informací, jak mi můžete s prodejem pomoci

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.