Počet vloupání v EU klesl, ČR je jedna z nejbezpečnějších zemí

zloděj u domu

Od roku 2012 klesl počet vloupání do bytů a rodinných domů v Evropské unii o 10 %. Česká republika dokonce patří k nejbezpečnějším zemím. Naopak nejvíce vloupání bylo zaznamenáno na severu a ve Francii.

Doba čtení: 2 minuty

Dánsko: Až 8× častější vloupání

Dle statistik Eurostatu bylo zaznamenáno nejvíce vloupání na 100 tisíc obyvatel v Dánsku. V roce 2016 to bylo 777 vloupání. Nejlépe se umístilo Slovensko se 32 vloupáními. Nejvíce fascinující fakt na tom je, že obě země přitom mají téměř identický počet obyvatel!

A co celkový největší počet vloupání do bytů a rodinných domů? První místo získala Francie s celkovými 241 tisíci vloupáními a druhé Itálie s 214 tisíci. Nejméně vloupání bylo nahlášeno v Lichtenštejnsku, Maltě a Irsku. Pravděpodobně to bude tím, že je zde poměrně málo obyvatel (v porovnání například se zmíněnou Francií). Platí zde prostá rovnice: Čím méně lidí, tím méně zločinu. Otázkou ale zůstává, kdo má tyto trestné činy a zločiny na svědomí a proč k nim dochází zrovna v těchto zemích.

Česká republika: Jedna z nejbezpečnějších zemí v EU

V porovnání s ostatními zeměmi EU patří Česká republika k nejvíce bezpečným zemím. V roce 2016 zde bylo zaregistrováno 8 tisíc vloupání, což vychází na 76 vloupání na 100 tisíc obyvatel. Oproti Dánsku se 777 vloupáními velmi úspěšné číslo, nemyslíte?

Obecně procento kriminality není v našich krajích tak vysoké, jak si mnozí myslí. Mnozí cizinci a turisté o České republice tvrdí, že zde mají pocit bezpečí. A to díky stabilní ekonomice a politické situaci – žádné státní převraty a války.

Počet vloupání v EU klesl, ČR je jedna z nejbezpečnějších zemí
vloupání v Evropě

Zdroj dat: Statistika trestné činnosti Eurostat

Další zajímavosti ze světa kriminality

Méně krádeží a odcizených aut

Eurostat shromažďoval nejen data o vloupání do bytů a rodinných domů, ale také o krádežích a odcizení vozidel. V průběhu let 2012 až 2016 se počet loupeží snížil o 24 % a počet odcizených vozidel až o 36 %. Na konci tabulky se opět umístilo Dánsko, v těsném závěsu Švédsko a Finsko. Česká republika patří v počtu loupeží k těm bezpečnějším. Ovšem mnohem lépe se umístili naši slovenští bratři – na krásném 4. místě.

I přesto, že statistiky mluví o Česku jako o bezpečné zemi, sem tam se nějaké to vloupání přihodí. Přečtěte si také Jak svůj byt nebo dům zabezpečit proti zlodějům.