Jak nejlépe zabezpečit dům či byt proti zlodějům

Bezpečnostní kamery

Ačkoliv počet vloupání v Evropské unii v posledních letech klesl, sepsali jsme několik praktických rad, které zabrání ve vloupání i těm “nejzručnějším” zlodějům.

Doba čtení: 4 minuty

I přesto, že se Česká republika řadí mezi bezpečné země, neměli bychom podcenit ochranu nemovitostí. Přeci jen, kdo je připraven, není překvapen.

Začněte u zabezpečení dveří

Zabezpečení domu či bytu proti zlodějům
Bezpečnostní dveře

Zabezpečení dveří bývá často velmi podceňováno, přitom je to jedno z nejčastějších míst vniknutí do objektu. U rodinných domů se naši realitní makléři běžně setkávají se situací, kdy si lidé opatří zámky ke vchodovým dveřím, ale vrata do garáže či dveře do zahrady už tolik chráněny nejsou. Často zvolí jen obyčejný zámek, někdy ani to ne. Zloději přitom nejsou hloupí a vědí, kde mají nemovitosti své slabé stránky.

Začněte u správných bezpečnostních dveří. Nejodolnější jsou dveře pozinkované či s ocelovým jádrem. Vybírat můžete z dveří poskytující různý stupeň bezpečnosti. Od “chci zabezpečit dveře od garáže” až po dveře do národní banky. Dalším důležitým prvkem je správně zvolený zámek. Mezi opravdu bezpečné se řadí dveře s takzvanými rozvorovými neboli vícebodovými zámky. Po uzamčení se vytvoří jeden spojený celek, který jen tak někdo neprolomí. Pojistit se můžete také přídavným zámkem.

Když to nejde dveřmi…

U bytů ve vyšším patře vám neočekávaná návštěva oknem nehrozí, v případě rodinných domů a přízemních bytů je situace jiná. Zloději si občas pro své vloupání zvolí okno a když nejste doma, ani rozbití skla je neodradí. Čím tedy okna opatřit? Vyzkoušejte bezpečnostní fólii. Díky ní budete moci spát s větším klidem, neboť sklo s fólií odolá běžným pokusům o rozbití.

Za zvážení také stojí mříže do oken. Když už se podaří sklo rozbít, mříže zabrání vstupu do domu či bytu. Na venkovská sídla, chaty a chalupy doporučujeme také venkovní okenice. Nejen, že se stanou skvělým bezpečnostním prvkem, ale budou i vzhlednou dobovou dekorací.

Zevnitř: Alarm to jistí

Než se pustíte do koupě alarmu do domu, doporučujeme výběr zkonzultovat s odborníkem. Každá nemovitost si žádá trochu jiné zabezpečení. A také není alarm jako alarm. Vybírat můžete z drátových a bezdrátových modelů s pohybovými detektory, čidly tříštění skla, detektory plášťové ochrany atd. Bezdrátové modely se hodí zejména do menších objektů, kde máte zajištěn 100% dosah. Naopak do velkých prostor jsou vhodnější drátové alarmy. Při výběru dávejte také přednost známým a ověřeným výrobcům. Celý bezpečnostní systém můžete napojit na bezpečnostní agenturu, což stojí za zvážení zejména u rodinných domů. Měsíční poplatek je zpravidla jen několik stovek měsíčně a za klidný spánek a bezstarostnou dovolenou to stojí. Dnes je běžné, že bezpečnostní systém vašeho domu můžete spravovat i přes mobil. Odjeli jste do práce a nevíte, jestli jste dům zakódovali? Jednoduše ho zakódujete z mobilu.

Zabezpečení domu či bytu proti zlodějům
Hlídací pes je věrný přítel, který vás upozorní na přítomnost cizího člověka

Z venku: Počíhejte si na ně s kamerou a psem

Jakmile budete mít zabezpečen interiér, nezapomeňte také na exteriér. Mezi nejčastější bezpečnostní prvky patří kamerový systém či hlídací pes. Za zkoušku také stojí automatické světlo či plašič (alarm), který se spustí, když vejde nezvaný host do garáže či kůlny. Zloděj se lekne a raději vezme nohy na ramena.

Pár triků na závěr

Pokud bydlíte v rodinném domě, nebojte se dát na plot ceduli „Objekt střežen kamerovým systémem“, nebo samolepky na okna, že je dům střežen, kterou vám dá zdarma vaše bezpečnostní agentura.

Zabezpečení domu či bytu proti zlodějům

Podle průzkumu, který se dělal mezi vězni, prý přes 50 % z nich odradí už jen samolepka, že dům je střežen bezpečnostní agenturou.

Použít můžete klidně i maketu kamery a namontovat ji na viditelné místo. Mezi další užitečné cedule patří upozornění na hlídacího psa. Nebojte se vyzkoušet všechny tři možnosti, a to i v případě, že ani jedno nemáte. Zloději případné načapání riskovat nebudou a radši půjdou o dům dál.

O našich makléřích řekli

Požádali jsme naše klienty, jestli jsou ochotni se vyjádřit k práci našich makléřů před kamerou. Tady jsou jejich autentické výpovědi. Další reference na makléře najdete na www.remaxalfa.cz/reference.