Koupě pozemku a stavba v Chráněné krajinné oblasti. Co byste měli vědět?

Chata na horách

Táhne vás to k přírodě a rádi byste si postavili dům v místě odlehlém od lidí, ideálně u lesa? Připravte se na různá omezení a papírování. Stavba v chráněné krajinné oblasti (CHKO) totiž nemusí být tak lehká, jak se na první pohled zdá.

Doba čtení: 3 minuty

Možnosti koupě nemovitosti v CHKO

Chcete-li si koupit pěkný pozemek v CHKO ke stavbě, máte dvě možnosti:

  1. Koupit pozemek a zažádat o vyjádření CHKO a povolení ke stavbě.
  2. Koupit starou usedlost, zrekonstruovat ji či zbourat a začít stavět znovu.

Koupit pozemek v CHKO není obecně zas tak složité. Stačí mít dostatek financí a trochu štěstí na své straně. Krásný pozemek můžete zakoupit přes realitní kancelář i přímo od majitele. Možností existuje hned několik. Pokud chcete na pozemku stavět, doporučujeme si předem zjistit, jak na tom je dle územního plánu. To znamená, v jakém pásmu se nemovitost nachází, zda by vám byla stavba povolena (můžete vycházet i z počtu nemovitostí v okolí) a kde se nachází inženýrské sítě. Ty bývají mnohdy velkou překážkou.

Nejlepší variantou je v tomto případě koupě staré usedlosti. Tu můžete zrekonstruovat či zbourat. Pokud na pozemku stál dům, máte větší pravděpodobnost, že vám bude nová stavba povolena a inženýrské sítě (voda, elektřina a kanalizace) jsou už částečně vyřešeny.

Postup před začátkem stavby

Než “položíte první cihlu” musíte mít ke stavbě povolení. A to nejen od stavebního úřadu, ale i od CHKO.

  1. Navštivte stavební či obecní úřad a zjistěte si, zda je dle územního plánu pozemek určen k výstavbě, případně jakého je typu. Pokud není veden jako stavební, musíte požádat o vynětí ze zemědělského půdního fondu. To obvykle není ihned. Převod na stavební pozemek trvá většinou několik měsíců až let, v některých případech může být dokonce i zamítnut.
  2. Před zadáním projektové dokumentace (nebo koupě hotového projektu) se obraťte na CHKO. Sdělí vám různá omezení ke stavbě. Předejdete případnému zklamání a zbytečně utraceným financím za nevhodný projekt. Ke konzultaci s CHKO si připravte návrh stavby – rozměry, rozložení, materiál, vzhled.
Koupě pozemku a stavba v Chráněné krajinné oblasti

Omezení při stavbě v CHKO

Mnoho CHKO má na svých stránkách uvedené konkrétní podmínky stavby. Doporučujeme je prostudovat. Ve všech oblastech je kladen důraz na to, aby objekt zapadal do krajiny a nepůsobil rušivě. Žádné extravagantní a moderní vysoké stavby. Obvykle vám povolí přízemí + podkroví, výjimečně přízemí + patro + podkroví.

Půdorys musí být 1:2 nebo 2:3. Čtverce jsou tabu. Zapomeňte také na plochou střechu, v CHKO je povolena zpravidla jednoduchá rovnoramenná sedlová střecha o sklonu 40° – 45°. Komín musí být umístěný poblíž hřebene střechy. Okna jsou povolena obdélníková, na výšku a dřevěná.

Materiál stavby by měl být co nejvíce přírodní, ideálně tedy dřevo (roubenky), přírodní kámen apod. Můžete se inspirovat sousedícími domy. Pokud stojí v okolí jen dřevěné roubenky, pravděpodobně vám CHKO ani jiný typ domu nepovolí. Podobné to je i u plotů. Žádné vysoké betonové zídky. Ideálně menší, jednoduché, dřevěné oplocení.

Další omezení ve vybrané CHKO vám rádi sdělí přímo jejich zástupci. Postavit si vlastní dům je běh na dlouhou trať. Pokud ale ustojíte všechny nástrahy, získáte svůj vysněný domov v krásném a klidném prostředí. A to za to papírování a běhání po úřadech stojí.

Autor článku: Eliška Reznerová

O našich makléřích řekli