Kupujete dům se zahradou? Jak naložit se vzrostlou zelení

Zahrada se vzrostlými stromy

Chystáte se koupit dům či chalupu se zahradou a vzrostlými stromy? Zahrada je poklad, který ovšem oceníme většinou až ve zralém věku. Může to být pro nás možnost, jak přispět
ke zdravějšímu světu. Proto ji nepromarněme.

Doba čtení: 2 minuty

Ne všichni noví majitelé zahrad si uvědomují hodnotu každého stromu, který spolu se zahradou zakoupili. Často řeší uspořádání zahrady totální výměnou všeho původního. A zahradnické firmy z toho mají samozřejmě radost. Tento trend je patrný zejména dnes, kdy řada z nás podceňuje hodnotu stromů v našem okolí a raději volí prázdný trávník s obřím bazénem, obehnaný v nejlepším případě řadou tújí. V tom horším betonovou zdí.

Se vzrůstajícími teplotami v našem podnebném pásu nám stromy poskytují celé léto komfort, který žádné umělé zastínění neposkytne. Strom udržuje vzdušnou vlhkost, přistiňuje trávník i menší rostliny, které by jinak trpěly úžehem, a zabraňuje vysychání zeminy. Hodnotu má samozřejmě i estetickou. Týká se to i starších ovocných stromů, které při citlivém zmlazení mohou být krásnými solitéry i s chutnými plody. Než vezmete pilu a krumpáč do ruky nebo tím pověříte zahradnickou firmu, zamyslete se, jak dlouho každý strom rostl a kolik let bude trvat, než jej nahradí nový. Řešením je zakomponování stávajících stromů do nového konceptu zahrady, jejich případné doplnění vhodnými keři, kvetoucími trvalkami, kameny, malými kamennými pítky atd. Určitě se vyplatí zapojit do vlastní zahrady i svoji fantazii. Dáme-li zahradě kus sebe, cítíme se v ní o to lépe. Zdaleka ne všichni zahradníci přistupují k zahradě stejně. Jsou i tací, kteří sami navrhnou zakomponování původních dřevin do konceptu zahrady. Působí u nás i někteří osvícení architekti, kteří přizpůsobují novostavby vzrostlým stromům a výsledek je opravdu kouzelný.

Zahrada se vzrostlými stromy

Pokud máte tu možnost a chystáte se postavit nový rodinný dům, zkuste se inspirovat podobnými počiny. U nás je to vzácné, v některých zemích poměrně časté. Betonem vydlážděné plochy nám žádný krásný pocit neposkytnou, naopak v letních měsících udělají z okolí domu rozpálené peklo. A varianty vydlážděných teras s pár metry volné zeminy nenechají rostliny dlouho naživu.

Važme si přírody a životního prostředí kolem nás. Hodně krásných zážitků ve Vaší zahradě!

Článek připravila: PhDr. Kateřina Melanová, realitní makléřka

Telefon: +420 734 696 402

Realitní makléřka Kateřina Melanová

Napište Kateřině Melanové

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.