Jak sousedé dokážou ovlivnit cenu vaší nemovitosti

Sousedské vztahy

Sousedé vám někdy dokážou pěkně zavařit prodej nemovitosti. Někdy vám ho zkazí úplně a někdy kvůli nim prodáte pod cenou. Jak se proti záškodnické činnosti některých sousedů bránit?

Doba čtení: 5 minut

Majitel nemovitosti se rozhodl prodat řadovku a tak dal na plot plachtu „Prodám dům. Cena 4,5 milionu Kč.“ Když si toho všiml soused, také se rozhodl prodat dům a proto i on umístil na svůj plot plachtu „Prodám dům. Cena 5,5 milionu Kč.“ Když si toho všiml majitel, jež vyvěsil plachtu jako první, nedalo mu to a šel se svého souseda zeptat. „Sousede, jak je možné, že prodáváte prakticky stejný rodinný dům jako já, ale o milión dráž?!“ Odpověď nečekal. „Protože vedle sebe nebydlím já“.

Není žádným tajemstvím, že problematičtí sousedé dokážou zkomplikovat prodej a cenu vaší nemovitosti snížit.

Proč vám někteří sousedé při prodeji nemovitosti škodí

V zásadě jsou 3 příčiny:

  • Nemají vás rádi a chtějí vám ubližovat. Mohou to být psychopati, lidé se sadistickými sklony, které uspokojuje ubližování druhým.
  • Chtějí vaši nemovitost sami koupit.
  • Jsou prostě takoví. O vás vůbec nejde. Alkoholici, narkomani, nemocní lidé, lidé z rozvrácených rodin, jejichž normy chování jsou slušně řečeno jiné než vaše, sobečtí lidé. Chovají se tak, jak to vyhovuje jim a někteří si vůbec neuvědomují, že vám škodí. Mohou být dokonce naštvaní, že vám jejich chování vadí.

Pokud právě vy máte takového souseda, čtěte dál.

Mějte rádi své sousedy. A pokud je už nemůžete mít rád, což se může stát, tak je aspoň respektujte. V žádném případě jim nedělejte naschvály či zbytečné problémy. Nejen, že se vám v době bude lépe bydlet, ale až ho jednou budete chtít prodat, tak vám to nebudou chtít vrátit.

Můj známý mi řekl, jak ho před domem oslovil starší pár s dotazem, jak je spokojen s žitím v tomto domě a kdo zde bydlí. Po jeho pozitivní odpovědi mu prozradili, že zde uvažují o koupi garsoniéry pro svého syna. Koupili. A možná i jeho odpověď přispěla k jejich rozhodnutí.

Je krátkozraké si říci, že vybraná nemovitost je přesně ta pravá a nevidět nalevo, napravo. Na bydlení u vlakového viaduktu nebo u rušné křižovatky si časem zvyknete, i když to není něco, po čem člověk často touží. Ale sousedé, to je složitější. Často potřebujete jejich angažovanost. Ať jde třeba o souhlas se stavbou, parkování před domem, využití příjezdové cesty nebo společné úložné prostory v domě. Nejeden sousedský spor končí občanskoprávním sporem. Proto je třeba myslet i na to, že sousedé tvoří nedílnou součást hodnoty vaší nemovitosti. Minimálně můžou být argumentem potencionálního kupce na slevu. Pokud kupujete nemovitost, je vždy dobré se pobavit se sousedy. Ne však pouze s jedním. Pokud byste zrovna narazili na morouse, kterému vadí celý svět, mohl by vás úplně zbytečně odradit. Rozhodně nejsou výjimečné ani případy, že narazíte na souseda, který má rovněž zálusk koupit vámi zvažovanou nemovitost, jen není ochoten akceptovat nabízenou cenu. Znám dost případů, kdy koupěchtiví sousedé odchytávali konkurenční zájemce, aby jim vyprávěli, v jakém bydlí domě hrůzy, jak špatný je technický stav domu, jak se lidi v domě hádají atd. Proto čím více sousedů oslovíte, tím objektivnější informace o domě získáte. Rozhodně neočekávejte, že vám prodávající řekne pravdu o problematických sousedech sám, proč také. A pokud naopak nemovitost prodáváte, vězte, že vám problematičtí sousedé mohou srazit cenu nemovitosti a zkomplikovat prodej. 

Kamarád právník, jež se často zabývá sousedskými spory, mi pro účely tohoto článku řekl jednu perličku. Více sousedských sporů je na vesnicích než v bytových domech ve městech. Já tomu rozumím. V paneláku nebo bytovce jsou často stěny tak tenké, sousedé si jsou k sobě jaksi blíže a tak jsou laxnější a tolerantnější. Ne, to je vtip. Jde o to, že ve městech je bydlení více anonymnější, sousedé spolu netráví tolik času jako na venkově. Můžete mít sebekrásnější byt, ale když soused třeba kouří na balkoně nebo v bytě skladuje odpad, tak je každá rada drahá. Může se také zdát poměrně logické, že pokud i vás soused vnímá jako nesnesitelného, tak by se měl naopak snažit, abyste nemovitost prodali a byl od vás klid. Ano, je to logické, ale negativní emoce dokážou lidem zatemnit mysl.

To mě přivádí i k další situaci, které jsem byl svědkem. Před nějakým časem se rozhodlo zastupitelstvo jedné městské části privatizovat byty. To vždy vyvolává obrovskou vlnu zájmu i u lidí, kteří zde nebydlí, respektive nemají nájemní smlouvy. Asi z přehnané snahy být objektivní nebo dát šanci i dalším lidem bylo městkou částí vyhlášeno, že ten, kdo ohlásí a následně se prokáže, že někdo ze stávajících držitelů bytových dekretů nemovitost neužívá nebo neoprávněně pronajímá, tak má ohlašovatel předností právo na privatizaci uvedeného bytu. Strhla se tak vlna udávání, obviňování a dokazování, která celý dům rozhádala.

Zajímavým způsobem vyřešil problém špatných sousedských vztahů můj kamarád. Prostě se rozhodl od souseda koupit byt, nyní jej pronajímá a své sousedy si tak může vybírat sám. Údajně takto postupoval i jeden z nejlepších fotbalistů světa Lionel Messi, jež od svého hlučného souseda dům odkoupil. Poměrně finančně náročné řešení, ale pak máte při prodeji svých nemovitostí o starost méně.

Když budete ke svým sousedům tolerantní, vrátí se vám to, nejen když budete prodávat.