Jak sousedé dokážou ovlivnit cenu vaší nemovitosti?

Možná jste slyšeli nejeden vtip o sousedských vztazích. Ne? A co tedy třeba tento. Majitel nemovitosti se rozhodl prodat řadový rodinný dům, a tak dal na plot oznámení: „Prodám tento dům. Cena 4.5 miliónů Kč“. Když si toho všiml soused, tak se také rozhodl prodat dům, a proto i on umístil na svůj plot štít, ale s tímto zněním: „Prodám tento dům. Cena 5.5 miliónů Kč“. Když si toho všiml majitel, jež vyvěsil prodej jako první, tak mu to nedalo a šel se svého souseda zeptat. „Sousede, jak je to možné, že prodáváte prakticky stejnou nemovitost jako já, ale o tolik dráž?!“ Tuto odpověď asi nečekal: „Protože vedle sebe nebydlím já!“ Pokud právě vy máte souseda, který rozhodně nepatří mezi svatoušky, čtěte dál.

Časté doporučení realitních makléřů je jak téměř biblické „milujte souseda svého“. Právě oni jsou často ti první, kteří dávají potencionálním kupcům první informace. Zrovna nedávno mě před naším domem oslovil starší pár, jak jsem spokojen s žitím v tomto domě a kdo zde bydlí. Po mé pozitivní odpovědi mi prozradili, že zde uvažují o koupi garsoniéry pro svého syna. Koupili. Věřím, že i má odpověď přispěla k jejich rozhodnutí.

Je krátkozraké si říci, že vybraná nemovitost je přesně ta pravá a nevidět nalevo, napravo. Na bydlení u vlakového viaduktu nebo u rušné křižovatky si časem zvyknete, i když to není, po čem člověk často touží. Ale sousedé, to je složitější.  Často potřebujete jejich angažovanost. Ať jde třeba o souhlas ke stavbě, parkování před domem, využití příjezdové cesty nebo společné úložné prostory v domě. Nejeden spor končí občanskoprávním sporem. Proto je třeba myslet i na to, že sousedé “tvoří nedílnou” součást hodnoty vaší nemovitosti. Minimálně v tom, že může být argumentem potencionálního kupce na slevu. Pokud kupujete nemovitost, je vždy dobré se pobavit se sousedy. Ne však pouze s jedním. Pokud byste zrovna narazili na morouse, kterému vadí celý svět, mohl by vás úplně zbytečně odradit. Rozhodně nejsou výjimečné ani případy, že narazíte na souseda, který má rovněž zálusk koupit vámi zvažovanou nemovitost, jen není ochoten akceptovat nabízenou cenu. Znám dost případů, kdy koupěchtiví sousedé odchytávali konkurenční zájemce, aby jim vyprávěli, v jakém bydlí domě hrůzy, jak špatný je technický stav domu, jak se lidi v domě hádají atd. Proto, čím více sousedů oslovíte, tím objektivnější informace o domě získáte. Rozhodně neočekávejte, že vám prodávající řekne pravdu o problematických sousedech sám, proč také. A pokud naopak nemovitost prodáváte, vězte, že vám problematičtí sousedé mohou srazit cenu nemovitosti a zkomplikovat prodej. 

Kamarád právník, jež se často zabývá sousedskými spory, mi pro účely tohoto článku řekl jednu perličku. Více sousedských sporů je na vesnicích než v bytových domech ve městech. Já tomu rozumím. V paneláku nebo bytovce jsou často stěny tak tenké, sousedé si jsou k sobě jaksi blíže, a tak jsou laxnější a tolerantnější. Ne, to je vtip. Jde o to, že ve městech je bydlení více anonymnější, sousedé spolu netráví tolik času, jako na venkově. Můžete mít sebekrásnější byt, ale když soused třeba kouří na balkoně nebo v bytě skladuje odpad, tak je každá rada dobrá. Může se také zdát poměrně logické, že pokud i vás soused vnímá jako nesnesitelného, takže by se měl naopak snažit, abyste nemovitost prodali a byl od vás klid. Ano, je to logické, ale negativní emoce dokážou lidem zatemnit mysl. To mě přivádí i k další situaci, které jsem byl svědkem. Před nějakým časem se rozhodlo zastupitelstvo jedné městské části privatizovat byty. To vždy vyvolává obrovskou vlnu zájmu i u lidí, kteří zde nebydlí, respektive nemají nájemní smlouvy. Asi z přehnané snahy být objektivní nebo dát šanci i dalším lidem bylo městkou částí vyhlášeno, že ten, kdo ohlásí a následně se prokáže, že někdo ze stávajících držitelů bytových dekretů nemovitost neužívá nebo neoprávněně pronajímá, tak má ohlašovatel předností právo na privatizaci uvedeného bytu. Strhla se tak vlna udávání, obviňování a dokazování, která celý dům rozhádala.

Zajímavým způsobem vyřešil problém špatných sousedských vztahů můj kamarád. Prostě od souseda byt koupil a nyní byt pronajímá a své sousedy si tak může vybírat sám. Údajně takto postupoval i jeden z nejlepších fotbalistů světa Lionel Messi, jež od svého hlučného souseda dům odkoupil. Poměrně finančně náročné řešení, ale pak máte při prodeji svých nemovitostí o starost méně.

Dobrá rada na závěr. Určitě stojí za to být ke svým sousedům tolerantní. Vrátí se vám to, a to nejen, když budete svůj byt či dům prodávat.

Autoři: Březina, Podlešák

Mohlo by vás také zajímat...

Jaká je odpovědnost prodávajícího za vady při prodeji bytu nebo domu Jaká je odpovědnost prodávajícího za vady při prodeji bytu nebo domu? Při prodeji bytu nebo domu musí prodávající počítat s tím, že kupujícímu odpovídá za faktické vady nemovitosti. Převodem vlastnického práva a úhradou kupní ceny tak nemusí být cel...
Ceny v Praze stále rostou, i když se postavilo hodně bytů Ceny v Praze stále rostou, i když se postavilo hodně bytů. V roce 2016 a 2017 bylo dokončeno nejvíce nových bytů od konce recese a přesto Praha v těchto letech zažila nejvyšší růst cen nemovitostí ve své novodobé historii. To vše dokazuje, že za růs...
Jakou daň z příjmu zaplatíte při prodeji nemovitosti z dědictví? Zdědili jste nemovitost a uvažujete o jejím prodeji? Pozor na daň z příjmu. Nejdříve zjistěte, jestli se na vás vztahuje povinnost zaplatit daň z příjmu nebo jste od daně osvobozeni.  Kdy jste od daně osvobozeni? Kdy jste od daně z příjmu získané...
Opravdu může větší výstavba snížit ceny bytů? Opravdu může větší výstavba snížit ceny bytů? Nestaví se, nestaví! Pokud se kdekoliv začtete do problematiky spojených s rostoucí cenou bytů, tak alespoň jedenkrát narazíte na tento argument. Rozumějme tím nejen Prahu, ale další oblasti, kde je zřet...