Nabídková a tržní cena nemovitosti. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Praha z ptačí perspektivy

Lidé často zaměňují nabídkovou a tržní (prodejní) cenu nemovitostí. V čem je rozdíl a proč je dobré ho znát?

Doba čtení: 4 minuty

V naší ulici se prodávají stejné byty, jako je ten můj, za 6 milionů. Proto bych ho mohl za 6 milionů prodat také.“ Podobně přemýšlejí lidé, kteří zvažují prodej své nemovitosti.

Takové uvažování má však háček…

To, že se nemovitost za nějakou cenu nabízí, vůbec neznamená, že se také za tuto cenu prodá. Mezi nabídkovou a prodejní cenou může být propastný rozdíl.

Rozdíl mezi nabídkovou a tržní cenou

Nabídková cena

Nabídková cena je jakákoli cena, za kterou prodávající chce prodat svou nemovitost. Pokud se tedy majitel rozhodne, že bude chtít garsonku v panelovém domě nabídnout za 20 miliónů Kč, může. Je jen a pouze na něm, jakou nabídkovou cenu stanoví, a nikdo mu v tom nemůže zabránit.

Jenže k tomu, abyste nemovitost prodali, potřebujete někoho, kdo ji koupí. A ten ji vždy bude poměřovat s ostatními nabídkami na trhu.

Nabídkové ceny v inzerci někdy vyjadřují spíše zbožné přání prodávajících než reálnou prodejní cenu.

Tržní cena

Tržní neboli prodejní cena je jakákoli cena, na které se prodávající dohodne s kupujícím, a za tuto cenu uzavřou obchod. Pokud by se našel někdo, kdo by shora uvedenou garsonku v paneláku opravdu koupil za 20 milionů, stane se nabídková cena i cenou tržní. Taková možnost je však velmi nereálná.

Může se však stát, že kupující bude ochoten za nemovitost zaplatit vyšší cenu, než je na trhu běžné. Říkáme tomu, že je ochoten zaplatit cenu zvláštní obliby.

Proto při stanovení tržních cen raději pracujeme s termínem obvyklá tržní cena, která vyjadřuje cenu, již jsou ochotni akceptovat i další kupci. Obvyklá tržní cena je cena okleštěná o extrémní výkyvy.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Co je past nabídkové ceny

Problém prodávajícího nastává ve chvíli, kdy vstoupí na realitní trh, neorientuje se na něm a začne porovnávat nabídkové ceny srovnatelných nemovitostí, aby zjistil, za kolik může prodat tu svou.

Příklad: Prodávající vidí, že se v ulici nabízí srovnatelný byt, jako má on, za cenu 6 mil. Kč. A tak se rozhodne za tuto cenu nabídnout na prodej i svůj byt. Neví však, že byt, u kterého se inspiroval, je ležák, který se nabízí více než rok. Na trh přichází třetí prodávající a všimne si, že se v ulici nabízejí dva srovnatelné byty s cenou 6 mil. Na základě těchto informací rovněž stanoví cenu kolem 6 mil. Kč.

Výsledkem je, že se na trhu objeví 3 byty a všechny jsou naceněny bez ohledu na reálnou poptávku. Majitelé se dostali do pasti nabídkových cen a z jejich bytů se tak stanou ležáky, než cenu přizpůsobí koupěschopné poptávce na trhu. Tento jev je na trhu běžný a výsledkem je, že prodej trvá déle, než by mohl.

Růst cen v čase ležákům pomáhá

Na rychle rostoucím trhu se z ležáků stávají prodejné nemovitosti jen díky plošnému růstu cen nemovitostí. Znám prodávající, kteří takto prodávali rok, dva. Mezitím ceny na trhu vzrostly, a až poté se prodávající dočkali úspěšného prodeje.

Pokud ovšem prodáváte jednu nemovitost, abyste z jejího prodeje financovali nákup jiné, moc si tím nepomůžete. Sice za vyšší cenu prodáte, ale za vyšší cenu také koupíte. Efekt se ztrácí. Přicházíte jedině o čas a máte zbytečně víc starostí.

Jaké byly ceny bytů v jednotlivých krajích

Jak správně nacenit nemovitost

Při prodeji nemovitosti je proto důležité vědět, jak správně zjistit cenu nemovitosti a nedostat se tak do pasti nabídkových cen.

Víme přesně, za kolik se prodávají nemovitosti ve vaší lokalitě a umíme tak spočítat i cenu té vaší. Máme kompletní statistiky realitních transakcí přímo z Katastru nemovitostí a víme i to, za kolik peněz prodali byt vaši sousedé.

Získejte odhad nemovitosti zdarma

Zvažujete prodej nemovitosti a chcete znát její tržní cenu?

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Googlu.

Upozornění: Náš odhad tržní ceny vám poskytne rámcový přehled, může však vykazovat nepřesnosti. Přesný odhad ceny je možné udělat po prohlídce nemovitosti, kdy můžeme posoudit klady, zápory a potenciál vaší nemovitosti. Ale i tak vám náš odhad ceny nemovitosti poskytne relevantní informace pro vaše rozhodování. 

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa