Proč je lokalita tak důležitým faktorem pro stanovení správné ceny nemovitosti?

Praha 1 - pohled z Letné

Na cenu nemovitosti má lokalita velmi podstatný vliv. Stačí, když zanedbaná městská čtvrť dostane nový kabát a cena bytů vzrůstá. Příkladem mohou být některé pražské čtvrti nebo brněnské brownfieldy.

Doba čtení: 3 minuty

Pražský Karlín byl před dvaceti lety šedivou nevábnou čtvrtí plnou starých továrních hal a nefunkčních průmyslových budov. K bydlení novou generaci právě nelákal. Velkou změnu uspíšily povodně v roce 2002, i když již před nimi developeři a architekti věděli o zdejším pozoruhodném urbanismu. V současné době se Karlín řadí mezi vyhledávané lokality pražského bydlení i podnikání. Sídlí zde renomované mezinárodní firmy, obrovsky vzrostla nabídka služeb, restaurací a kaváren.

Bývalé industriální budovy jsou přebudovány na galerie, koncertní sály a další zábavní centra. V místě vznikají nové bytové projekty, které jsou velmi žádané. Ceny bytů tomu samozřejmě odpovídají. Z pár set tisíc jsou miliony.

V Brně byla obdobná situace v Jižním centru. Jižně až východně od středu města bylo množství opuštěných a chátrajících domů, především průmyslových objektů a areálů, tzv. brownfieldů. Město Brno nezaváhalo, a tak se objekty postupně likvidují nebo rekonstruují. Dokladem je například bývalá továrna Vaňkovka nebo komplex Trinity.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Lokalita prodává

Území, v němž si plánujete najít bydlení, rozhoduje z velké míry o ceně nemovitosti. Cena bytu stejné kvality o podobné výměře se může v jednom městě diametrálně lišit právě s ohledem na lokalitu. Stačí, aby se ve čtvrti zbouraly staré domy, revitalizovala část území, a ceny bytů stoupají vzhůru.

Někdy rozhoduje maličkost. Bytový dům postavený kolmo k hlavní ulici může mít byty, které budou velmi hlučné, a stačí vyjít o pár desítek metrů ulicí od hlavní třídy a ve stejném domě s klidem otevřete okno do zeleně a klidu.

Ceny ovlivňuje i potenciál lokality. Pokud vlastníte byt v nevábné části města, kde je však plánována zásadní urbanistická přeměna, ceny bytů začnou brzy růst. Jestliže kupujete, neváhejte. A jestliže prodáváte, stačí si ještě chvíli počkat, až kupující uvidí první změny a pozná, jak se bude lokalita rozvíjet.

Parkování

Atraktivitu lokality také ovlivňuje možnost bez problémů zaparkovat automobil. Vlastní parkovací stání, ať venkovní či kryté, je obrovskou výhodou zejména ve městech, kde je problém s parkováním. Nejhodnotnější jsou uzamykatelné garáže nebo garážová stání v podzemních garážích, které mají příslušné zabezpečení. Vjezd na kartu, bezpečnostní kamerové systémy či hlídací služba zvýší hodnotu takového místa, a tak vlastně hodnotu bytu, k němuž náleží.

Širší okolí

Okolní zástavba, blízkost zeleně a atmosféra místa jsou dalšími faktory, které mají vliv na cenu nemovitosti. Dostatek obchodů, nákupní centrum, restaurace, dostatek služeb nebo klidný park. Každý preferuje něco jiného. Nicméně málokdo bydlí rád v hluku a poslouchá neustálé drnčení autobusů, houkání sirén či zvonění tramvají. Necháte-li v létě otevřené okno, můžete celou noc slyšet hlášení stanice ze zastávky. Představa kvalitního odpočinku pak vezme rychle za své. Cena takového bytu bude určitě nižší než cena bytu s výhledem do zeleně a klidného parku.

Pro investiční nemovitost to nemusí platit

Komu nabídnout nemovitost v dané lokalitě, ví kvalifikovaný makléř. Realitní kancelář většinou disponuje množstvím poptávek a dokáže kupujícímu doporučit cenu úměrnou lokalitě a pro byt najít potenciální kupce, o nichž ví, že je takové místo zaujme.

Aukce nemovitostiOdhad nemovitosti