Jak se lukrativní pozemek stane bezcennou loukou

Louka

Vlastníte lukrativní stavební pozemek a říkáte si: „Mám v něm bezpečně uloženo několik milionů,“ a když ho chcete prodat, zjistíte, že má cenu louky.

Doba čtení: 4 minuty

Tak něco podobného se stalo našim klientům, sourozencům Aleně a Petrovi. V našem příběhu došlo k tragickým událostem, proto jsme jména z důvodu zachování soukromí změnili.

Otec našich klientů Aleny a Petry byl ze šťastné rodiny. Všichni se rádi scházeli na společné chatě v chatové osadě za Prahou.

Vše skončilo rozsáhlým požárem, při němž v chatě uhořeli tři členové rodiny. Rodina byla touto událostí natolik zdrcena, že se do chatové osady 50 let nikdo nepodíval. Torzo vyhořelé chaty bylo srovnáno se zemí a pozemek za tu dobu zarostl plevelem a zpustl. Pozemek se v rodině stal tabu, otec ho před svými dětmi nikdy nezmínil. Ti tak neměli ani tušení, že ho otec vlastní, natož že se na něm odehrála tragédie. Vše vyšlo najevo až při dědickém řízení po otci. 

Překvapení sourozenci se vydali na místo, kde se pozemek nachází, a zjistili, že se z původní chatové osady mezitím stala vyhledávaná příměstská vilová čtvrť, kde ceny nemovitostí dosahují několika tisíc Kč za m2.

Rozhodli se, že pozemek prodají.

Všude kolem jejich pozemku vyrostly nové rodinné domy, v obci byla dobrá infrastruktura, a tak očekávali, že z prodeje vzhledem k lukrativnosti místa získají alespoň 3 miliony. To byla cena, za kterou se podobné stavební pozemky běžně prodávají.

Prodejem pověřili naši makléřku Veroniku Váňovou. A přišel šok.

Paní Váňová zjistila, že zastupitelé obce v nedávné době rozhodli o změně územního plánu. Plocha, která patřila Aleně a Petrovi, byla sice v minulosti určená k výstavbě rodinných domů, ale nově je v územním plánu vedena jako rekreační plocha. Mohla tu být zahrada, hřiště atd. Prodejní hodnota pozemku spadla rázem maximálně na 300.000 Kč.

Alena s Petrem byli zdrceni.

Očekávali, že si rozdělí 3 miliony, a teď by každý získal po 150.000 Kč. S tím nepočítali. Jejich plány se rozplynuly.

Již nikdy se nedozvíme, co způsobilo změnu územního plánu, jestli se o to zasadili sousedé, aby kolem nich nevyrostl další dům, nebo šlo jen o snahu obce o vytvoření odpočinkové plochy pro obyvatele.

Jedinou možností, jak opětovně zvýšit cenu pozemku, by byla změna územního plánu. To je ale složitý a nejistý proces, kterému naši klienti nerozuměli, a neměli ani chuť a sílu se tím zabývat. A tak se začali smiřovat s cenou 300.000 Kč. Požádali naši makléřku, ať jim zahradu prodá.

Paní Váňová je přesvědčila, ať to tak rychle nevzdávají, že se mohou pokusit bojovat za změnu. Po předložení všech dokumentů viděla jiskřičku naděje a neváhala ji ihned, dokud je ještě čas, využít. Viděla šanci zejména v tom, jak argumentovat a jak na odvolání získat výjimku pro souhlas se stavbou rodinného domu.

Vzala si na pomoc architekta, který má zkušenosti při jednání s úřady. Vypracovali jménem klientů odvolání na Krajském úřadě. Šance, že se jim podaří získat souhlas se změnou územního plánu, byla sice malá, ale byla.

Nakonec se opravdu podařilo souhlas se změnou územního plánu získat. Při odvolání pomohlo i to, že na starých katastrálních mapách byla stavba již vyznačena. Alena a Petr tak opět mohli počítat s výstavbou. 

Veronika Váňová následně prodala pozemek za desetinásobek ceny, než se kterou byli klienti smířeni.

V našem případě šlo o šťastnou souhru událostí a rychlou, sehranou spolupráci makléřky s architektem, která se nemusí podařit vždy a prodávající s ní nemohou počítat.

Několika administrativními úkony a jednáními na úřadech se jim podařilo pro Alenu a Petra vydělat 2,7 milionů.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Ponaučení z příběhu pro majitele pozemků

1. Zajímejte se o záměry v obci

Nechcete řešit problémy jako naši klienti? Pokud vlastníte stavební pozemek a leží vám ladem, buďte ostražití. Dávejte si pozor, co se děje v obci, kde se váš pozemek nachází.

Stavební pozemek dnes nemusí být stavebním pozemkem zítra.

Sledujte obecní vyhlášky i veřejné vývěsky. Záměry obce změnit územní plány totiž musejí činitelé vždy nejdřív uveřejnit, majitelé na ně mohou ve stanovené lhůtě reagovat a jednat o jejich změnách. Platnost územního plánu se stanovuje běžně na 10 let. To však nemusí platit vždy, a proto je opatrnost na místě.

2) Pro prodej si vždy najměte profesionály

Kdyby si prodávající prodávali pozemek sami bez realitky, možná by odcházeli s pocitem, že ušetřili na provizi, ale nikdy by se nedozvěděli, že přišli o 2,7 milionu.

Podobně by to mohlo skončit, kdyby si najali průměrného makléře, který jim pozemek prodá jako zahradu. Anebo nebude zjišťovat detaily, nenahlédne do územního plánu a bude pozemek nabízet jako stavební jen na základě toho, že prodávající tvrdí, že stavební je. Problémy, které z toho vzniknou, není těžké domyslet. Častý problém průměrných makléřů je, že se neobtěžují dělat práci navíc, když nemusí.

Článek byl napsán podle skutečného příběhu. Jména klientů jsme vzhledem k tragickým rodinným událostem změnili a ze stejného důvodu nezmiňujeme ani obec, kde se pozemek nachází.


O Veronice Váňové klienti řekli