Přes 20 % nemovitostí kupují cizinci. Umíte jim nabídnout tu svou?

Realitní makléřka

Při prodeji nemovitosti byste neměli zapomenout na oslovování cizinců. Někdy tak lépe prodáte. Jak jim můžete nabídnout svou nemovitost na prodej?

Obsah článku
Cizinci v Praze tvoří přes 20 % kupujících
Z Jakých zemí lidé kupují nemovitosti nejčastěji
Jaké rezidenční nemovitosti cizinci nejvíce kupují
Představují cizinci hrozbu?
Praha, již od středověku kosmopolitní město plné cizinců
Jak s nabídkou nemovitosti oslovit cizince
Chci vědět, jak mi můžete s prodejem pomoct
Zdroje dat o prodeji nemovitostí cizincům

Cizinci v Praze tvoří přes 20 % kupujících

V roce 2018 žilo v Praze přes 200.000 cizinců. Někteří kupují nemovitosti, jen aby uspokojili svou bytovou potřebu, často však kupují byty na investici, a ty pak dále pronajímají.

V menší míře kupují cizinci nemovitosti i v dalších velkých městech, zejména v Brně. Zájem z jejich strany je i o nemovitosti v některých příhraničních oblastech. Nejznámějším příkladem jsou Karlovy Vary, kde v minulosti mezi kupci kralovali Rusové. Méně známý je příklad Holanďanů, kteří s oblibou po celé České republice kupují rekreační nemovitosti. Zejména Šumava je pro Holaňdany atraktivní podobně jako pro Němce.

Největší koncentrace nákupu chtivých cizinců je však Praze. Na Starém a Novém Městě pražském je kupujících cizinců dokonce přes 30 %.

Z jakých zemí kupující pocházejí nejčastěji

Nejčastěji kupují nemovitosti lidé z okolních zemí, tj. Slováci, Němci a Rakušané. Ze zemí EU to jsou pak Irové, Italové, Holanďané, Francouzi, lidé ze skandinávských zemí a Britové, i když ty už mezi obyvatele EU vlastně ani počítat nemůžeme. 

Významnou skupinou kupujících z oblastí mimo EU jsou Rusové, Američané, Izraelci, Ukrajinci, Vietnamci a Číňané. V případě Vietnamců se však ve větší míře jedná již o lidi, kteří v Česku dlouhodobě žijí a mají tu trvalý pobyt.

Jaké rezidenční nemovitosti cizinci v Praze nejvíce kupují

Zahraniční zájemci nejraději kupují byty v novostavbách a cihlových domech. Obzvlášť velkou popularitu mají byty v historických činžovních domech ve vnitřním centru Prahy.

V menší míře pak cizinci vyhledávají byty v panelových domech. Nejmenší zájem je o rodinné domy, které se prodají cizincům jen ve 4 % případů.

Zvýšenou poptávku ze strany zahraničních zájemců vnímáme i o ornou půdu, zejména pak od investorů ze západní Evropy a Izraele, ale tady neexistují přesná data.

Byty v historických domech preferují zájemci ze západní Evropy, Izraelci a Američané. Rusové mají v oblibě hlavně novou výstavbu. V panelových domech kupují byty nejčastěji Slováci, Ukrajinci a Vietnamci.

Představují cizinci hrozbu?

Někomu se prodej nemovitostí cizincům nelíbí. Jsme otevřenou zemí uvnitř hospodářského prostoru EU, máme volný trh s nemovitostmi a z Prahy se stala Evropská metropole. Tak jako lidé ze světa kupují nemovitosti v ČR, bohatí Češi, čím dál tím častěji investují v zahraničí. 

Když nabíráme nemovitosti na prodej často slýcháme přání prodávajících: “najděte mi nějakého bohatého cizince”. Od kupujících pak někdy slýcháme zlost: “cizinci jsou bohatší a přeplatí nás“, a pochopitelně se jim konkurence bohatších zájemců při koupi nelíbí.

Někdy zaslechnu obavy z vyprodávání naší země cizincům a hraní na národnostní strunu. To se dá pochopit, pokud nějaký mafián skrývá v českých nemovitostech peníze z trestné činnosti. Realitní kanceláře však mají povinnost prověřovat kupující a podezřelé transakce hlásit na Finančně analytický úřad. 

Někteří lidé říkají, že by se nemovitosti neměly cizincům prodávat, že to zvyšuje jejich ceny, je to vyprodávání naší země, při prodeji by se měli preferovat Češi atd. Absolutně všechny podobné názory a předsudky vůči cizincům jdou stranou, když jde o prodej nemovitosti vlastní. V tu chvíli v drtivé většině případů rozhoduje jen cena, kterou kupující nabízí.

Drtivou většinu nemovitostí kupují cizinci, kteří tu pracují nebo investují a musí předkládat zdroj peněz, aby tu mohli získat hypotéku. V drtivé většině případů to jsou pracovníci nadnárodních korporací či podnikatelé, kteří v Česku vytvářejí pracovní místa a platí daně a také cizinci ze smíšených rodin.

Pokud si v Praze koupí byt Ital, protože se tu rozhodl otevřít dobrou italskou pizzerii, zaměstnává lidi a platí daně, tak je pro hospodářství země přínosem, stejně jako příklad Němce, který tu otevřel filiálku své firmy a zaměstnává další pracovníky.

Praha, již od středověku kosmopolitní město plné cizinců

Ve chvíli, kdy se Karel IV stal římským císařem a učinil z Prahy sídelní město římského a českého krále, vytvořil základ pro budoucí metropoli Evropského významu.

Poté, co založil Univeruitu, se do Prahy začali sjíždět zahraniční studenti a mnozí tu také zůstali. Ve 14. století, kdy byla Univerzita založena, bylo 80 % všech studentů ze zahraničí. Do Prahy se sjížděli i poutníci, protože Karel IV v pražských chrámech shromažďoval ostatky svatých z celé Evropy. V Praze se usídlovali kupci různých národností, z nichž nejvýznamnější byli Židé a Němci.

Podobný dopad na rozvoj Prahy měla i vláda Rudolfa II, který z Prahy také učinil své sídelní město. Jako podporovatel umění a věd přispěl ke kulturnímu rozkvětu Prahy a za jeho panování se do Prahy sjížděli umělci z celé Evropy.

Do přirozeného vývoje Prahy, jako kosmopolitního města však zasáhly události 20. století. Zejména pak vyvraždění židovského obyvatelstva nacisty, násilný odsun Němců po válce a uzavření Prahy před světem v době Sovětské nadvlády. Z Prahy se najednou na 40 let stalo uzavřené město s homogenním česky hovořícím obyvatelstvem.

Možná právě homogenita a izolace před světem je důvodem, proč má tolik lidí obavy z prodeje nemovitostí cizincům. Po získání svobody v roce 1989 se z Prahy opět stalo kosmopolitní město.

Bez zahraničního vlivu by se Praha nikdy nestala tak významným městem a klenotem v srdci Evropy plným tolika architektonických skvostů.

Jak s nabídkou nemovitosti oslovit cizince

Při prodeji platí “Čím více lidí oslovíte, tím větší šanci na úspěšný prodej máte”.

Pokud cizinci v Praze představují více než 20 % všech kupujících, neměli byste tuto skupinu v žádném případě při propagaci ignorovat.

Prodáváte-li nemovitost sami, měli byste v první řadě hovořit cizími jazyky. Klíčové jazyky v realitní branži jsou angličtina, němčina, ruština a italština.

Měli byste mít inzerát minimálně v jednom ze světových jazyků a nabízet nemovitost v komunitách, ve kterých se cizinci běžně pohybují. A ideálně mít inzerát v dalších jazycích.

A v tom je nejčastější problém lidí prodávajících nemovitost bez realitky. Je to příliš náročné. Co si budeme říkat, znalost cizích jazyků je u Čechů na stále špatné úrovni.

Není žádným překvapením, že když zájemce kupuje nemovitost v cizí zemi, kde se nevyzná na realitním trhu, v místních zákonech a předpisech, jeho první kroky zamíří do realitní kanceláře nebo si najde místního důvěryhodného realitního poradce, který hovoří jeho jazykem.

Realitní kanceláře tak mají výhodu při práci s cizinci. A zejména společnosti, jako je REMAX, kterou lidé znají ze své domovské země mají výhodu klíčovou. Kupující s námi získávají výhodu, že jim s nákupem nemovitosti pomůžeme, o všechno se postaráme a oni nepřijdou o peníze.

Naši makléři, kteří se zaměřují na služby cizincům, se v komunitách cizinců také pohybují a realitní služby v cizím jazyce i inzerují.

Někteří naši makléři inzerují realitní služby a pomoc s nákupem nejen v Praze, ale i v zahraničí.

Je velmi pravděpodobné, že Ital bude chtít nákup konzultovat s realitním poradcem, se kterým může komunikovat jeho rodným jazykem italštinou, Rus s ruským makléřem atd. Proto znalost například jen angličtiny vám nemusí přinést tak dobré výsledky.

V Alfě máme makléře, kteří hovoří anglicky, německy, italsky, francouzsky, rusky, ukrajinsky, bulharsky. V dalších kancelářích REMAX působí např. vietnamští makléři, makléři hovořící španělsky, polsky, portugalsky, maďarsky a slovinsky.

Ruku na srdce. Jste schopni oslovit všechny národnostní menšiny, které v Praze či dalších městech chtějí koupit nemovitost?

Není v silách jednotlivce dosáhnout tak dobrých výsledků při prodeji nemovitosti, jako to dokáže tým kvalitních, sehraných makléřů. V Alfě takový tým máme.

Cizinci jsou někdy ochotni zaplatit za nemovitosti více peněz než Češi. A to je další důvod, proč byste cílení inzerce na zahraniční klientelu neměli ignorovat.

A právě toto je jeden z mnoha důvodů, proč vaši nemovitost dokážeme ve většině případů prodat výhodněji než běžný smrtelník sám bez realitky.

I po odečtení naší provize vám zůstane více peněz, než kdybyste si nemovitost prodávali sami bez realitky.

Nevěříte? Dokážeme vám to.

Podívejte se, co o našich službách říkají klienti, kterým jsme pomáhali prodat, koupit či pronajmout nemovitost.


O službách našich makléřů řekli

Všechny reference najdete na stránce Reference.


Chcete se dozvědět více, co pro prodej vaší nemovitosti můžeme udělat?

Chci vědět, jak mi můžete s prodejem pomoct

Zdroje dat o prodeji cizincům

Statistický úřad neeviduje prodeje nemovitostí podle státní příslušnosti. Jednou z možnost, jak prodeje cizincům změřit, jsou údaje o poskytnutých hypotékách.

Porovnávali jsme data od dvou významných hypotéčních zprostředkovatelů.

Dle vyjádření Ing. Martina Šírance ze společnosti Hypodům s.r.o. (spadá do skupiny zprostředkovatelů hypotéčních úvěrů Broker Trust) bylo za období leden až srpen 2019 čerpáno 15 % všech poskytnutých úvěrů cizinci, objemem finančních prostředků pak šlo 17 %.

Dle vyjádření Ing. Martina Póla za společnosti Hypomakléři.cz s.r.o. (patřících do skupiny Open Finance) realizují makléři této společnosti dokonce 25 % hypoték s cizinci.

Hypotéční úvěry mohou získat cizinci z EU nebo cizinci mající na území ČR trvalý pobyt. Tuto podmínku však mnoho kupujících cizinců vůbec nesplňuje.

Kupující ze zemí mimo EU (nejčastěji Rusové, Američané a Izraelci) financují nákupy většinou z vlastních prostředků, takže je nemůžeme spočítat. Můžeme si vypomoci max. jen analýzou databáze vlastníků nemovitostí.

Ze všech analyzovaných dat docházíme k závěru, že počet nemovitostí vlastněných cizinci v Praze překračuje s vysokou pravděpodobností 20 %. A to je velmi střízlivý odhad. Můj osobní odhad je, že na realitním trhu v Praze to bude dokonce kolem 25 % možná ještě více.

Petr Podlešák

Článek připravil Petr Podlešák, manažer REMAX Alfa