Proč správně stanovit prodejní cenu od začátku prodeje?

vesnice

Často si prodávající říkají: “Začnu nabízet na co nejvyšší ceně, a když to nepůjde, cenu snížím.” To je ale dost riskantní strategie. Proč?

Obsah
Když nemovitost oceníte příliš vysoko
Když nemovitost oceníte příliš nízko
Získejte odhad ceny nemovitosti

Když nemovitost oceníte příliš vysoko

Co se stane, když nemovitost oceníte příliš vysoko?

Nestane se vůbec nic. Respektive nikdo vám nevolá, nikdo nepíše. Tedy s výjimkou realitních makléřů, především těch začínajících, kteří vám budou chtít nabízet své realitní služby.

To nejdůležitější však je, že tímto přístupem promeškáte cenné období, kdy s nemovitostí vstupujete na trh a máte tedy možnost oslovit ty, kteří dostávají upozornění o nově nabízených nemovitostech. Je-li cena příliš vysoká, reálné kupce nezaujme. Chcete-li skutečně prodat, nezbude vám nic jiného, než cenu začít snižovat. U některých lidí, ne však u všech, začne mít vaše nemovitost punc ležáku, nedůvěryhodnosti.

Je to podobné, jako, kdybyste se ucházeli o práci a měli příliš vysoký požadavek na mzdu, který nikdo nebude ochoten akceptovat. Po 6 měsících hledání práce své mzdové požadavky snížíte. Nicméně, začnete mít v očích některých zaměstnavatelů punc člověka, který 6 měsíců nemůže najít pracovní uplatnění. To je podezřelé. Začnou si klást otázky, proč nemůžete najít uplatnění? Jste problémový jedinec či neschopný? To vše zhorší vaši pozici při hledání práce.

U prodeje nemovitostí je to podobné. Dejme tomu, že po 3/4 roce snížíte cenu a najdete vážného kupce. Mnoho lidí, než nemovitost koupí, si začnou zjišťovat informace o domě či o sousedských vztazích. Zazvoní na sousedy, aby se zeptali, kdo vedle nich bude bydlet, zkontaktují někoho ze společenství vlastníků, aby zjistili, jak se o dům stará, jaké opravy se plánují, jak je na tom finančně atd.

A teď si představte, že někdo v tom domě řekne “Jó, vy chcete koupit byt ve 2. patře, ten co se už prodává tři čtvrtě roku?” Mnoho kupců si v takové situaci začne klást otázku. Proč se ten byt tak dlouho prodává? Jak to, že se ještě neprodal? Není tam nějaký problém? Není moc drahý? Kupujících, kteří se moc neorientují na realitním trhu, a těch je většina, začnou o koupi pochybovat. A někdy se stává, že si koupi rozmyslí či začnou spekulovat.

Jakmile vaše nemovitost začne mít punc ležáku, prodej se komplikuje, trvá delší dobu, a ne vždy se ji podaří prodat tak dobře, jako v případě správného stanovení ceny hned na počátku. Víte, nákup nemovitosti je provázen emocemi, je to pro řadu lidí životní rozhodnutí, často nejvyšší investice v jejich životě. A zhruba polovinu všech kupujících mohou zprávy o tom, že se nemovitost dlouho nabízí od nákupu odradit. Je to prostý fakt a každý zkušený realitní makléř to ví.

Když nemovitost oceníte příliš nízko

Co se stane, když nemovitost oceníte příliš nízko?

Nejčastěji se této chyby dopouštějí lidé, kteří nesledují realitní trh nebo vycházejí z historických cen, anebo žijí dlouhodobě ve městě, kde jsou ceny nemovitosti nižší, než například v Praze, kde zdědili byt a ten chtějí prodat.

Jakmile nemovitost začnete nabízet pod cenou, poznáte to tak, že se vám začnou ihned ozývat zájemci. Možná si řeknete super. Jenže, čím více lidí chce vaši nemovitost koupit okamžitě, znamená jen, že jste ji ocenili příliš nízko.

Někteří majitelé takto nemovitost prodají pod cenou, někteří však začnou spekulovat a žádat od zájemců následně více peněz. To má však za následek, že vám někteří zájemci začnou nadávat za neseriózní jednání, protože nic takového jste předem neoznámili.

Nejenom, že je nepříjemné, že vám hodně lidí nadává za neseriózní jednání, ale nepříjemné může být i to, že vám na některých inzertních portálech jako inzerentovi lidé píšou špatné hodnocení za neseriózní přístup, což vám další prodej zbytečně komplikuje.

Můžete to vyřešit elegantně tak, že všem oznámíte, že prodej skončil a začnete nanovo po určité době znovu a za vyšší cenu. Tím však zbytečně ztratíte čas, a to si ne každý může dovolit.

Dost často se v takových situacích stává, že se do toho prodávající začnou zamotávat, což je pro ně dost stresující. 

Z těchto důvodů je proto důležité zodpovědně stanovit prodejní cenu nemovitosti.

Nechcete při stanovení prodejní ceny dělat chyby?

Získejte odhad ceny nemovitosti

Služba je nabízena pro majitele zdarma.

Odhad pro vlastníky nemovitostí jsme schopni připravit na nemovitosti v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. 

Upozornění: Náš odhad tržní ceny vám poskytne rámcový přehled, může však vykazovat nepřesnosti. Přesný odhad ceny je možné udělat po prohlídce nemovitosti, kdy můžeme posoudit klady, zápory a potenciál vaší nemovitosti. Ale i tak vám náš odhad ceny nemovitosti poskytne relevantní informace pro vaše rozhodování.