Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitých věcí je zrušena ve všech případech, kdy právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vzniknou dne 26. 9. 2020 a později.

Doba čtení: 2 minuty

Dne 26. 9. 2020 došlo na základě účinnosti zákona č. 386/2020 Sb., kterým se ruší zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, mění se a zrušují další související právní předpisy, ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí v následujících případech.

Dále se podle přechodných ustanovení zrušení daně z nabytí nemovitých věcí vztahuje na ty případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020, tedy na ty případy vkladu práva do katastru nemovitostí, které proběhly v prosinci roku 2019 a později, nebo v tomto měsíci nebo v následujících měsících došlo k nabytí vlastnického práva k nemovité věci, která není evidována v katastru nemovitostí, a lhůta pro podání daňového přiznání tak uplynula dnem 31. 3. 2020 a později.

K prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání podle zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu, ve znění pozdějších předpisů, se nepřihlíží.

Kupující v souvislosti s nabytím nemovitosti je povinen platit pouze daň z nemovitých věcí.

Prodávající je za určitých povinností zaplatit daň z příjmu z prodeje nemovitosti. Kdy daň z příjmu prodávající musí zaplatit a kdy je osvobozen, se dozvíte v článku Daně z příjmu při prodeji nemovitostí.