Proč je koupě bytu jako svatba?

Stylový byt

Koupě bytu může být buď splněním krásného snu nebo noční můrou a otravným závazkem, ze kterého je těžké se vykroutit. Možná i vy právě teď vybíráte svůj nový domov. Víte, co všechno můžete při prohlídce zjistit a na co si máte dát pozor? Víte, že pokud položíte správný dotaz, můžete ušetřit desetitisíce korun? Přečtěte si, co nikdy nesmíte zapomenout včas prověřit a zjistit.

Doba čtení: 3 minuty

1. Jak vysoké jsou platby do fondu oprav?

To je nejdůležitější z dotazů, kterým zjistíte, jaké jsou v domě naplánované opravy, tedy zda teprve plánují a spoří na investici nebo naopak již splácí nějaký úvěr na již uskutečněnou akci (např. zateplení, výměna oken, oprava střechy atd.)

2. Je dům zateplený?

Mnoho lidí jen pouhým pohledem zjistí, že objekt dostal nedávno novou omítku. Ale je pod fasádou dostatečná izolace? Již při výběru domu je třeba myslet na útratu za teplo, jelikož se jedná o významnou položku v pravidelných platbách. Nechte si předložit vyúčtování všech nákladů na bydlení. 

3. Jaké jsou sousedské vztahy?

Možná si to při výběru bytu ještě neuvědomujete, ale jedním z nejdůležitějších faktorů, které budou rozhodovat o tom, zda se vám v bytě bude dobře žít, jsou vaši sousedé.

Všimněte si, zda sousedi vedle na balkoně kouří, zeptejte se, zda někdo z vedlejších bytů nepořádá pravidelně hlučné večírky nebo kolik malých dětí bydlí vedle atd. Poptejte se, jestli v sousedství bydlí skuteční majitelé bytů nebo jenom jejich nájemníci. V domě, kde je většina bytů využívána za účelem zisku z pronájmu, bývají konflikty mezi sousedy častější.

4. Kdo se stará v domě o samosprávu?

Zeptejte se také, kdo má v péči běžnou údržbu domu. Všimněte si, zda je společná chodba čistá, zda svítí všechny žárovky, zda jsou čistá okna a vchodové dveře do domu atd.

Ptejte se včas!

5. Přečtěte si stanovy! Vyžádejte si zápisy ze schůzí.

Jakmile koupíte byt, stanete se automaticky členem společenství vlastníků v daném domě. Nezáleží na tom, zda chcete nebo ne, zákon to nařizuje. A stanovy vám napoví o tom, jaké vztahy v domě panují a jak jsou síly rozložené. 

6. Má původní majitel nějaké nedoplatky?

Když nezjistíte včas závazky předešlého majitele, přejde na vás jeho dluh. Požádejte správce domu o potvrzení, že předchozí majitel do fondu oprav vše řádně zaplatil.

7. Bydlí v domě převážně nájemníci?

V některých lokalitách majitelé nebydlí, většinu bytů pronajímají.  Vy však budete ostatní spoluvlastníky potřebovat při hlasování a rozhodování o investicích ve společenství vlastníků. Když majitelé bytů na schůze nechodí, ohrožují rozhodování nebo dokonce znemožní běžný provoz domu. Může se stát, že za několik let bude dům ve špatném technickém stavu a mnoho měsíců se nepodaří technické závady vyřešit, protože bude chybět vyjádření souhlasu majitelů ostatních bytů k investicím do oprav.

8. Jsou v domě dlužníci?

Nechte si předložit roční vyúčtování záloh, výdajů a nákladů a za celý dům. Dlužníci v bytových domech způsobují finanční problémy všem ve společenství vlastníků. Pokud se dluhy neřeší ihned, může se stát, že budou nedoplatky nakonec rozpočítány mezi ostatní vlastníky bytů. Domněnka, že dlužník má byt a dluhy je tak možné vymoci, je mylná. Byt může být na hypotéku, a když ho banka zpeněží, na ostatní věřitele se už nemusí dostat. Náklady mohou vzniknout řádným členům společenství vlastníků tím, že musí neplánovaně dorovnávat cizí dluhy za dlužníky.

9. Žádaná lokalita – opravdu?

Podívejte se důkladně z okna!  Někdy je krásný výhled vykoupený časově náročným dojížděním. Promyslete dosah obchodů, mateřské školky atd. Bude o byt zájem v případě, že se změní rodinná situace a budete jej potřebovat rychle pronajmout?  

Autor článku: Veronika Váňová